gmina_logo -- kopia2

  

osir3

Ochrona danych osobowych

31.12.2019

14:14

Robert

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

OD 1 LIPCA 500 ZŁ TAKŻE NA PIERWSZE DZIECKO

19.06.2019

15:38

Robert

500plus_logoPrzypominamy: świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” od 1 lipca 2019 r. będzie przyznawane również na pierwsze dziecko, od dnia narodzin do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny czy zasądzone alimenty.

Już od 1 lipca wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko można składać tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem ministerialnego portalu Emp@atia, ePUAP oraz bankowości elektronicznej.

Natomiast od 1 sierpnia wnioski będzie można składać również w sposób tradycyjny (wersja papierowa), w Ośrodku Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii, ul. Pijarska 40 oraz ul. Pileckiego 10, w godzinach pracy OPS, tj. poniedziałek 8.00–17.00, wtorek – czwartek 8.00–16.00, piątek 8.00–15.00.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SENATOR O ŚWIĘTYM ZAKONNIKU

19.06.2019

12:28

Robert

Powstała kolejna kspotkanie ryszkasiążka o spoczywającym w Górze Kalwarii świętym i zarazem patronie gminy. Nosi tytuł „Stanisław Papczyński. Apostoł dobrej Polski”. Napisał ją senator Czesław Ryszka. W niedzielę 23 czerwca odwiedzi on sanktuarium na Mariankach, by spotkać się z czytelnikami. Prezentacja książki odbędzie się w muzeum o. Papczyńskiego o godz. 18.00. Podczas spotkania będzie można ją kupić i uzyskać dedykację autora. Wstęp wolny.

POZNANI BOHATEROWIE

18.06.2019

14:57

Robert

rytko.pMiłośnicy lokalnej historii mają kolejny powód do zadowolenia. Piotr Rytko, prezes czerskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 13 czerwca zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. „Na drodze do niepodległości. Nieznani bohaterowie Czerska i Góry Kalwarii z czasów Wielkiej Wojny”.

W wydawnictwie znajdziemy dotychczas niepublikowane i nieznane zdjęcia, a także dokumenty i relacje na temat artylerzystów Legionów Polskich, którzy stacjonowali podczas I wojny światowej w Czersku i Górze Kalwarii. Dzięki wydanej przez TOnZ książce przywrócona została także pamięć o bohaterach, członkach Polskiej Organizacji Wojskowej Józefa Piłsudskiego, którzy skrycie przygotowywali Czersk i Górę Kalwarię na dzień, w którym Polska odzyska niepodległość. Publikację poprzedziły kilkuletnie kwerendy w archiwach. Piotr Rytko był niekiedy pierwszą osobą od 100 lat, która oglądała przechowywane w nich dokumenty. Podczas promocji w Arche Hotelu Koszary autor dziękował grupie mieszkańców, którzy udostępnili mu swoje rodzinne zbiory i dzielili się wspomnieniami.

Książka będzie do nabycia na stoiskach TOnZ w trakcie lokalnych imprez.

W PIĄTEK PO BOŻYM CIELE URZĄD NIECZYNNY

18.06.2019

14:31

Robert

urzad_nieczynny_czerwiec

KORONA WALCZY O GRANT NA WARSZTATY

18.06.2019

13:58

Robert

korona-tescoKorona Góra Kalwaria bierze udział w 6. edycji konkursu „Decydujesz, pomagamy”, którego głównym organizatorem jest Tesco Polska. Klub walczy o fundusze na zorganizowanie warsztatów kulinarnych dla dzieci „Zrób z nami kulki mocy!”. Głosować można do 14 lipca w sklepach Tesco w Górze Kalwarii, Grójcu i Białobrzegach – zachęcamy!

BEZPŁATNE SZKOLENIA W RAMACH PROJEKTU „JA W INTERNECIE”

14.06.2019

14:03

Robert

PLAKAT_white_rdc (1)Gmina Góra Kalwaria zaprasza do udziału w cyklu bezpłatnych szkoleń w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych w ramach projektu „Ja w Internecie. Program szkoleniowy rozwoju kompetencji cyfrowych”.

Zorganizowane zostaną atrakcyjne szkolenia tematyczne z zakresu:
a) Rodzic w internecie
b) Mój biznes w sieci
c) Moje finanse i transakcje w sieci
d) Działam w sieciach społecznościowych
e) Tworzę własną stronę internetową (blog)
f) Rolnik w sieci
g) Kultura w sieci

Szczegółowy opis szkoleń jest tutaj.

Planowany termin realizacji szkoleń: lipiec 2019 – sierpień 2019.

Miejsce szkoleń: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Górze Kalwarii, ul. Sajny 16.

Uczestnikami mogą być osoby powyżej 25. roku życia z terenu województwa mazowieckiego, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, pracujący i bezrobotni, a także osoby z niepełnosprawnościami. Wszystkim uczestnikom zapewniamy catering oraz materiały edukacyjne.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PRZEWODNIKIEM BĘDZIE AUTOR PRZEWODNIKA

13.06.2019

20:28

Robert

j.rokitaUkazało się drugie wydanie przewodnika „Perły europejskiej architektury i sztuki w Górze Kalwarii – odkryte i opisane na nowo”. Autor publikacji Jan Gustaw Rokita 15 i 16 czerwca, z okazji Święta Góry Kalwarii, będzie oprowadzać wszystkich zainteresowanych po najstarszej części naszego miasta. Spacery rozpoczną się o godz. 11 (zbiórka przy ul. ks. Sajny 1) i potrwają po około 1,5 godziny.

A wszyscy z Państwa, którzy w sobotę (15.06), między godz. 16.00 a 17.00, odwiedzą gminne stoisko na placu przed ratuszem, otrzymają od nas w prezencie nowe wydanie „Pereł” i będą mieli możliwość uzyskania autografu Jana Gustawa Rokity.

ODKOMARZANIE PRZED ŚWIĘTEM GÓRY KALWARII

13.06.2019

19:53

Robert

ODKOMARZANIEŚwięto Góry Kalwarii obchodzimy bez komarów! W związku z prośbami mieszkańców o zareagowanie na plagę tych owadów, zdecydowaliśmy się na odkomarzanie miejsc, gdzie w weekend 15–16 czerwca odbędzie się plenerowa impreza. Tak zwane zamgławianie zostanie przeprowadzone w piątek (14.06). Zacznie się o godz. 21.00. Komary będą zwalczane na skwerze u zbiegu ulic 3 Maja i Dominikańskiej oraz wokół placu Piechoty (plac manewrowy na terenie byłej jednostki wojskowej). Prosimy o nieprzebywanie w tych miejscach w czasie akcji (mniej więcej do północy).

Odpowiadając na Państwa pytania, czemu walka z komarami nie obejmuje innych terenów, informujemy, że w budżecie na bieżący rok nie zarezerwowaliśmy żadnych funduszy na odkomarzanie. Teraz udało się doraźnie znaleźć pieniądze na interwencję na niewielkim obszarze, tak aby uciążliwe owady nie popsuły nam wszystkim Święta Góry Kalwarii. Przy okazji sprawdzimy skuteczność takiej akcji. Niewykluczone, że zdecydujemy się na jej kontynuację w innych miejscach. Jednak warto wiedzieć, że odkomarzanie nie jest, wbrew pozorom, małym wydatkiem.

ROZKOŁYSZE NAS PECTUS

13.06.2019

16:39

Robert

swieto-gkPectus pion kolorW najbliższy weekend w Górze Kalwarii atrakcja będzie gonić atrakcję. Przed nami impreza przez bardzo duże „I”!

W ostatnich dwóch edycjach Święta Góry Kalwarii gwiazdami były wokalistki – Urszula i Maryla Rodowicz. Tym razem główny koncert da zespół złożony z mężczyzn – Pectus. To poprockowa grupa, którą tworzy czterech braci. Powstała w 2005 roku w Rzeszowie. Pectus ma już w dorobku cztery złote płyty. Występ odbędzie się w sobotę na pl. Piechoty (teren byłej jednostki wojskowej). Początek o godz. 20.00. Oczywiście wstęp wolny.

Wcześniej, o 18.30, na scenie pojawi się Smolasty. 23-letni wokalista wykonuje mieszankę R&B, rapu i popu. On popularność zyskał niedawno – w 2018 r. otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii „fonograficzny debiut roku”.

Muzycznych punktów programu będzie znacznie więcej. Na drugiej scenie, na rogu ulic 3 Maja i Dominikańskiej, w sobotę wystąpią lokalny Air Band i Cecylia Steczkowska, siostra słynnej Justyny (zaśpiewa przedwojenne piosenki Henryka Warsa). W niedzielę natomiast usłyszymy w tym miejscu Kapelę Warszawską Staśka Wielanka, zespół Sentido del Tango oraz grupę Silk, która zagra przeboje Queen.

Zaplanowane atrakcje można by wymieniać i wymieniać. Proponujemy Państwu: „Ice show”, czyli pokaz rzeźbienia w lodzie, występ Kabaretu „Polefka”, 1. Górski Bieg Zająca, przedstawienie dla dzieci, wycieczki po mieście, warsztaty kulinarne, przejażdżki drezyną... Ważnym motywem będzie zdrowie: stanie mammobus, udzielane będą porady na temat kleszczowego zapalenia mózgu oraz będzie się można zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

Uroczyste otwarcie imprezy w sobotę o godz. 14.30 na scenie przy ul. 3 Maja. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

BIEG ZAJĄCA, CZYLI... BIEGÓW SZEŚĆ!

13.06.2019

13:58

Robert

bieg-zajacaprogram nowyJedną z nowości w czasie nadchodzącego Święta Góry Kalwarii będzie Górski Bieg Zająca. Każdy fan biegania znajdzie tu coś dla siebie. Wyścigi odbędą się bowiem na sześciu dystansach. Najdłuższy wynosi aż 10 km, pomyślano też o osobach niepełnosprawnych czy miłośnikach nordic walking. Zapisać będzie się można w sobotę w biurze zawodów – w hali sportowej przy ul. por Białka (rejestracja internetowa zakończy się 11 czerwca). Regulamin jest tutaj, a poniżej mapki z trasami.

bieg_mapa1bieg_mapa2bieg_mapa3bieg_mapa4bieg_mapa5

ZAMKNIĘTE ULICE, AUTOBUS 742 NIE DOJEDZIE NA RYNEK [AKTUALIZACJA]

13.06.2019

13:28

Robert

UTRUDNIENIA W RUCHUUwaga, z celebrowaniem Święta Góry Kalwarii wiązać się będą niedogodności dla kierowców oraz pasażerów komunikacji publicznej.

Przez dwa dni, 15 i 16 czerwca, będą zamknięte następujące ulice: „mała” Dominikańska (odnoga drogi nr 79), 3 Maja i Ratuszowa.

Dodatkowo 15 czerwca, w czasie Górskiego Biegu Zająca, mniej więcej w godz. 7.00–15.00 nieprzejezdna będzie ul. ks. Sajny. Ślepe staną się więc ulice: Wierzbowskiego, Strażacka, Piłsudskiego i Białka. Oprócz tego z ruchu będą wyłączone w tych godzinach: ul. św. Antoniego, ul. Wiślana, a także ul. Lipkowska prawie do granicy z Wólką Dworską.

Autobus linii 742 przez dwa dni będzie mieć swój ostatni przystanek nie na rynku, lecz przy ul. Pijarskiej, koło sklepu Młyn. Przystanek początkowy znajdować się będzie przy ul. Wyszyńskiego, obok muru Domu Pomocy Społecznej.

Autobusy PKS Polonus w sobotę również będą dojeżdżać tylko do ul. Pijarskiej (przystanek w sąsiedztwie sklepu Ga-Ga). Także z Pijarskiej będą odjeżdżać (przystanek koło Młyna). Z kolei w niedzielę rozpoczną i zakończą kursy przy ul. Piłsudskiego.

W sobotę i niedzielę busy linii L przystanek początkowy i przystanek końcowy będą mieć przy ul. Piłsudskiego (tak jak dotychczas). Zatrzymają się tu też autobusy PKS Grójec i PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Za utrudnienia przepraszamy. Prosimy o wyrozumiałość.

DZIEŃ DAWCY SZPIKU PODCZAS ŚWIĘTA GÓRY KALWARII

13.06.2019

11:01

Robert

dkmsFundacja DKMS oraz lokalni koordynatorzy i wolontariusze przy wsparciu władz lokalnych po raz kolejny organizują akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku na terenie Góry Kalwarii. Już 15 i 16 czerwca podczas Święta Góry Kalwarii będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

APEL O OSZCZĘDNY POBÓR WODY Z WODOCIĄGU

13.06.2019

10:33

Robert

apel_wodaZ powodu utrzymującej się wysokiej temperatury powietrza zapotrzebowanie na wodę z sieci gminnej wzrosło o 60 procent! Z tego względu burmistrz i Zakład Gospodarki Komunalnej apelują do mieszkańców o ograniczenie poboru wody i używanie jej wyłącznie do celów socjalno-bytowych.

Jak informuje gminna spółka, wszystkie układy pompowe w należących do niej stacjach uzdatniania wody pracują obecnie z maksymalną wydajnością. Jednak przy ekstremalnym zapotrzebowaniu głębinowe ujęcia wody nie są w stanie dostarczyć tak dużej jej ilości w czasie największych poborów.

Burmistrz oraz Zakład Gospodarki Komunalnej proszą szczególnie o zaprzestanie podlewania ogródków oraz mycia samochodów w czasie największego zapotrzebowania na wodę, tj. w godz. 7.00–23.00. Apel jest wyrazem troski o tych mieszkańców, którzy już w obecnej chwili narzekają na znacznie obniżone ciśnienie wody w kranach. Liczymy, że spotka się on z Państwa zrozumieniem.

KOLEJNA OKAZJA, BY PODZIELIĆ SIĘ ŻYCIODAJNYM PŁYNEM

13.06.2019

09:21

Robert

Zbiorka krwiKlub Honorowych Dawców Krwi w Górze Kalwarii zaprasza do oddania życiodajnego płynu podczas kolejnej zbiórki w naszym mieście. Odbędzie się ona 19 czerwca. Ambulans stanie obok Ośrodka Kultury o godz. 9.00. Ostatni dawcy będą przyjmowani o 12.30.

123...4

czipowanie

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria