logo_herb_kolor

  

Bieg Niepodleglosci1
 

 

„TO BYŁO DLA NAS CUDOWNE PRZEŻYCIE”

03.08.201911:56

Piotr

majadasPrzez dziewięć dni lipca grupa młodzieży z Góry Kalwarii, wraz z rówieśnikami z czterech innych krajów europejskich, uczestniczyła w hiszpańskim Majadas w projekcie „Connections!”

majadas1majadas2majadas3Środki na wyjazd z unijnego programu Erasmus Plus pozyskało kalwaryjskie Stowarzyszenie O to chodzi. W sumie w dniach 12-21 lipca do środkowej Hiszpanii spotkało się 50 nastoletnich Polaków, Hiszpanów, Włochów, Szwedów i Francuzów. Realizowany projekt dotyczył różnych form zrzeszania się młodych ludzi i ich aktywnego obywatelstwa. Młodzież wróciła do Góry Kalwarii bardzo zadowolona. Poniżej relacje uczestników.

– Wyjazd z Erasmusa był dla mnie olbrzymią przygodą. Nauczyłam się wielu rzeczy i poznałam wiele osób z innych krajów, z którymi mimo lekkich braków w znajomości języka mogłam swobodnie się porozumiewać. Ogólnie „zdjęłam” barierę w mówieniu po angielsku, choć na początku nie było łatwo, ale w końcu się przełamałam. Mimo męczącego dla nas hiszpańskiego trybu życia wszyscy dawaliśmy radę. Chodziliśmy spać o 3.00 w nocy, a nawet później – mówi 16-letnia Zuzanna. – Mimo dużych odległości, które dzielą nas teraz od naszych nowych przyjaciół, nie chcemy zrywać ze sobą kontaktu i planujemy spotkać się jeszcze raz, w następne wakacje, w jak najbardziej podobnym składzie. Więź, która wytworzyła się między nami jest niepowtarzalna. Tęsknimy za sobą – dodaje.

Jankowi (14 lat) bardzo spodobało się Majadas. – To bardzo fajna, mała miejscowość, której mieszkańcy bardzo życzliwie nas przyjęli. Miło wspominam także basen, fajne były wycieczki do Badajos oraz do portugalskiego Elvas. Jeden dzień spędziliśmy nad wodą korzystając z kajaków i innych sprzętów wodnych – relacjonuje.

15-letnia Anastazja zdradza, że początkowo żałowała, że wzięła udział w wyjeździe. – Jednak im dłużej przebywałam na wymianie, tym bardziej mi się podobało i tym gorzej robiło mi się na myśl o powrocie do szarej, polskiej rzeczywistości. W domu, w Polsce brakuje mi tych ludzi, ponieważ wszyscy uczestnicy wymiany byli niesamowici. Nigdy nie sądziłam, że poznam tylu cudownych ludzi w tak krótkim czasie. Bariera językowa nie istniała, rozmowy trwały bite godziny i nawet gdy nie było na nie czasu za dnia, to nic nie szkodziło - rozmawiać można było do piątej nad razem – opowiada. Rówieśniczka Anastazji – Zuzanna również wróciła do domu zakochana w Hiszpanii i ludziach, których poznała w Majadas. – To było dla mnie cudowne przeżycie, wiem, że nigdy tego nie zapomnę. Pokochałam wszystkich jak własną rodzinę i tak ich traktuję. Każdy był inny, lecz cudowny. Każde zadanie, które było nam przypisane było cudownym czasem do zapoznania się z innymi. Na pewno będę chciała wziąć udział w następnej wymianie. Myślimy o zorganizowaniu takiej w Górze Kalwarii – kończy.
 

jawinternecie_logo

e_urzad_ikona

Ochrona danych

Sprawdz stan powietrza

BP_GK-19

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria