logo_herb_kolor

  

67629183_2381804845410672_741812032512196608_n

DZIEŃ DAWCY SZPIKU PODCZAS ŚWIĘTA GÓRY KALWARII

13.06.201911:01

Robert

dkmsFundacja DKMS oraz lokalni koordynatorzy i wolontariusze przy wsparciu władz lokalnych po raz kolejny organizują akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku na terenie Góry Kalwarii. Już 15 i 16 czerwca podczas Święta Góry Kalwarii będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 29 milionów potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jednak mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych dawców co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 10 lat Fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa organizuje w różnych miejscach Polski Dni Dawców Szpiku. Akcje prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

Tym razem akcja zostanie przeprowadzona w Górze Kalwarii. Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się:
data: 15–16 czerwca  2019 r.
miejsce: ul. Dominikańska, Góra Kalwaria


Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Metody pobrania

Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z dwu-, trzydniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 1 480 395 potencjalnych dawców szpiku, a już 6 366 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

kino-letnie-repertuar_www

jawinternecie_logo

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria