logo_herb_kolor

  

skarpa1
 

 

DZIEJE PISANE OGNIEM. NIEZWYKŁE POKAZY NA ZAMKU W CZERSKU

24.05.201910:23

Robert

czersk-ogienHistoria to nie tylko królowie i rycerze, zbroje i miecze, bitwy i pojedynki. Tym razem zapraszamy na niezwykłą wędrówkę przez nasze dzieje śladami ognia.

Ujarzmienie i wykorzystanie tego żywiołu przez ludzi zmieniło świat. Na zamku w Czersku będzie można zobaczyć, co nasi przodkowie umieli zrobić przy pomocy ognia. Cały dziedziniec zamkowy zajmą warsztaty rzemieślników. Pokażemy zawody związane z obróbką materiałów dostępnych w średniowieczu i wytwarzaniem przedmiotów codziennego użytku z wykorzystaniem ognia. Na kolejnych stanowiskach będą prezentowane przez rzemieślników-rekonstruktorów procesy technologiczne wykorzystywane od pradawnych czasów.

Będzie można zobaczyć:
– pozyskiwanie żelaza za pomocą dawnych pieców hutniczych (dymarek);
– obróbkę żelaza przez kowali;
– wypał i uzyskiwanie węgla drzewnego;
– pozyskiwanie dziegciu;
– produkcję i wypał naczyń ceramicznych;
– produkcję ozdób i narzędzi przez odlewnika;
– przetop i uzyskiwanie szkła w piecu hutniczym;
– ogniową obróbkę drewna;
– metody pozyskiwania soli.

Ponadto:
– dawna kuchnia – pokażemy, w jaki sposób dawniej ludzie zdobywali pożywienie, jak gotowali i co jedli, jakie znali przyprawy;
– obóz wojskowy – to okazja do zobaczenia i wzięcia do ręki mieczy, pancerzy, toporów i tarcz. Nie zabraknie opowieści o historii oręża wzbogaconej inscenizacją pojedynków prezentujących praktyczne użycie broni;
– stanowiska edukacyjne archeologów, dendrologów i zielarzy, którzy zaprezentują różne metody badawcze i opowiedzą o swojej pracy. Na specjalnie przygotowanym terenie zainscenizują wykopaliska archeologiczne, w których uczestnicy będą mogli wziąć udział.

Piknik archeologiczny „Historia Mazowsza ogniem pisana” skierowany jest szczególnie do nauczycieli i uczniów wszystkich szkół. Tu można będzie wiedzę historyczną zdobywaną na zajęciach lekcyjnych ożywić poprzez własne doświadczenie. Z pewnością przyczyni się to do innego spojrzenia na historię oraz poszerzy zainteresowania naukowe uczniów, a w rezultacie zachęci do dalszego zdobywania wiedzy praktycznej, nie mówiąc już o szacunku do małej ojczyzny – Mazowsza.

To wyjątkowa impreza plenerowa, jedyne tego typu wydarzenie na Mazowszu i pierwsze zorganizowane w takiej formie w Polsce. W jednym miejscu zebraliśmy większość najważniejszych wynalazków naszych przodków, dzięki którym nastąpił rozwój cywilizacyjny. Zapraszamy na pierwszą tego typu autorską wędrówkę przez historię, żywy spektakl ukazujący zaradność i umiejętności, a także ciężką pracę, dającą zamożność dawnym mieszkańcom Mazowsza.

UWAGI PRAKTYCZNE

Każdy z uczestników, wchodząc na zamek, otrzymuje broszurę z pytaniami dotyczącymi rzemiosł prezentowanych na dziedzińcu.

W ciągu mniej więcej 4 godzin zwiedzający podchodzą do kolejnych stanowisk i oglądają pokazy. W trakcie tych minilekcji żywej historii uczestnicy zdobywają wiedzę niezbędną do udzielania odpowiedzi na pytania. Informacje przekazywane są w przystępnej i interesującej formie, a tam, gdzie jest to możliwe, zwiedzający zostają zaproszeni do współpracy z rzemieślnikami. Za poprawne wypełnienie broszury przewidujemy nagrody pamiątkowe – dyplomy Podróżnika w Czasie.

Prezentacjom towarzyszą komentarz lektora oraz liczne atrakcje.

Możliwość parkowania autokarów. Na miejscu dostępne toalety i punkt gastronomiczny. Istnieje możliwość organizacji posiłku dla grupy po wcześniejszym uzgodnieniu.

CZAS TRWANIA CAŁEGO PROGRAMU: około 4 godzin.

MIEJSCE: zamek w Czersku.

TERMIN: 28 maja – 2 czerwca 2019 roku.

GODZINY: 9.00–13.00 oraz 14.00–17.00.

CENY BILETÓW: 15 zł, ważne przez cały dzień; opiekunowie grup – bezpłatnie.

ORGANIZATORZY: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii oraz Stara Baśń.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE I ZAPISY: tel. 533 992 319, e-mail: pikniknazamku@gmail.com.

BP_GK-19

jawinternecie_logo

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria