logo_herb_kolor

  

ratusz
 

 

SZKOŁY STAWIAJĄ NA SPORT

21.05.201910:18

Robert

szkola_dwojkaTo już pewne: we wrześniu w dwóch podstawówkach w gminie Góra Kalwaria wystartują klasy sportowe o profilach pływackim i gry zespołowe.

Grupa siedmiolatków z kalwaryjskiej „Dwójki” będzie rozwijać umiejętność pływania, a w Cendrowicach zostanie położony nacisk na trening piłkarski oraz siatkarski. Powstanie nowych oddziałów zaakceptowały w ostatnich dniach Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz władze gminy.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Księcia Janusza (na zdjęciu) klasy sportowej jeszcze nigdy nie było. – Pomyśleliśmy jednak, że warto byłoby podnieść atrakcyjność oferty placówki, ale również położyć większy nacisk na działania prozdrowotne – mówi Robert Kornberg, dyrektor szkoły przy ul. Kalwaryjskiej. – Jeśli obecne plany związane z rozbudową naszej placówki zakończą się sukcesem, nie wykluczam, że zaoferujemy kolejne klasy sportowe, o innych profilach – dodaje.

W „Dwójce” I klasa sportowa o profilu pływackim będzie liczyć 25 uczniów. Większość zajęć z ich udziałem, w tym lekcje wychowania fizycznego, poprowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Ponadto uczniowie będą mieć 7 godzin zajęć tygodniowo, w większości na basenie, z trenerami certyfikowanymi przez Polski Związek Pływacki.
 

W Szkole Podstawowej im. Feliksa Kapackiego w Cendrowicach we wrześniu rozpocznie naukę przynajmniej 22 uczniów nowej sportowej klasy 7. Jej stan osobowy może się jeszcze powiększyć (maksymalnie o cztery osoby), ponieważ trwa nabór uzupełniający.

W tym przypadku placówka kontynuuje projekt rozpoczęty w 2015 roku, kiedy udało się zawiązać pierwszą sportową klasę gimnazjum. Reforma oświaty (i likwidacja gimnazjów) zmusiła jednak szkołę do odstąpienia od dalszego naboru. Po zawirowaniach udało się powrócić do tematu, na poziomie szkoły podstawowej. Młodzież uczęszczająca do nowego oddziału będzie mieć łącznie 10 godzin wychowania fizycznego w tygodniu: cztery w ramach podstawy programowej (m.in. gimnastyka, lekkoatletyka, pływanie, piłka ręczna, koszykówka, tenis stołowy, unihokej, ringo, badminton) oraz sześć z ukierunkowaniem na szkolenie sportowe w zakresie gier zespołowych – piłki nożnej i siatkówki. Dużym atutem placówki jest m.in. trener, który zdobył licencję UEFA za granicą i szkolił także zawodników Klubu Sportowego Polonia Warszawa.

Aby zwiększyć zainteresowanie klasą sportową w Cendrowicach, władze miasta zdecydowały się zapewnić młodzieży bezpłatny dojazd do szkoły z centrum Góry Kalwarii.

Cieszymy się, że udało się zebrać odpowiednią liczbę uczniów do nowo tworzonych oddziałów sportowych w dwóch naszych placówkach, ale to dopiero pierwszy krok – zapewnia wiceburmistrz Mateusz Baj. – Zależy nam, aby takie klasy powstały także w innych naszych szkołach podstawowych oraz w gminnym liceum ogólnokształcącym – dodaje.

jawinternecie_logo

e_urzad_ikona

Ochrona danych

Sprawdz stan powietrza

BP_GK-19

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria