gmina_logo -- kopia2

  

swieto-gk-2019-fb

WSPOMNIELIŚMY KALWARYJSKICH ARTYLERZYSTÓW

05.04.201919:40

Robert

katyn03– Po tak wartościowych ludziach, liderach lokalnej społeczności, mężach, ojcach i synach pozostały tylko, znalezione przy ich szczątkach: legitymacje, pocztówki, notatki – mówił 5 kwietnia podczas gminnych obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

Odbyły się one pod pomnikiem na terenie byłych koszar, upamiętniającym ofiary mordu z 1940 roku związane z 1. Pułkiem Artylerii Najcięższej w Górze Kalwarii. Byli to oficerowie służby stałej i rezerwy oraz funkcjonariusze policji. Łącznie 23 osoby. Najstarszy z zamordowanych miał 51 lat, najmłodsi – 26.

To im poświęcił swoje przemówienie burmistrz. – Właśnie tu, gdzie się znajdujemy, od 1934 roku członkowie pułku nabywali wiedzy, ćwiczyli musztrę, ale i rozmawiali, żartowali. Na pewno opowiadali o rodzinnych stronach, część artylerzystów przyjechała bowiem z daleka, z Kresów Wschodnich. Zapewne wspominali też wojnę polsko-bolszewicką, bo przecież niektórzy brali w niej udział – opisywał.

Na koniec Arkadiusz Strzyżewski podziękował klasom o profilu „ochrona granicy państwowej”, które przygotowały uroczystość. – Przywołujecie nazwiska tych, którym tak krótko dane było żyć w wolnym kraju. Dzięki wam to miejsce raz do roku, w kwietniu, zmienia się w przedwojenne koszary. Znów słychać tu marszowy krok artylerzystów i ich gromkie rozmowy o ukochanych rodzinach i ukochanej ojczyźnie – powiedział burmistrz.

katyn01katyn06katyn05katyn04katyn08katyn10katyn11

czipowanie

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria