logo_herb_kolor

  

ratusz
 

 

RADA MIEJSKA O TARGOWISKU I OPŁACIE PRZEKSZTAŁCENIOWEJ

01.04.201916:20

Robert

Sportowcy7Gratulacje dla najlepszych sportowców oraz dyskusja nad wysokością bonifikaty dla dotychczasowych użytkowników wieczystych, którzy z mocy prawa stali się właścicielami gruntów pod zamieszkanymi przez siebie lokalami – te dwa tematy zdominowały 10. sesję Rady Miejskiej Góry Kalwarii.

Na początku obrad z 27 marca, którymi pokierował przewodniczący Jan Rokita, władze miasta wręczyły sportowcom oraz trenerom z klubów i stowarzyszeń sportowych z gminy Góra Kalwaria statuetki za znaczące osiągnięcia w roku 2018. Wyróżnienia otrzymali w większości zdobywcy medali rangi wojewódzkiej, krajowej, ale także europejskiej i światowej. Gratulacje odebrali: Kamil Jeziorek i Adam Gazda (karate, klub Karate Kyokushinkaikan „Kime”); Stanisław Nowicki (koreańskie karate, Mazowieckie Centrum Tang Soo Do); Maciej Lewandowski, Iwona Lewandowska i Kamila Wolska (karate, UKS Fighters Dojo); Kacper Dubiniak i Andrzej Janas (pływanie, UKS Skalar); Lucyna Wichowska i Tomasz Bąk (kick-boxing, KS Tom Bee Team); Wiktoria Udenyi, Julia Kańska, Dariusz Kański i Emil Szcześniak (zapasy, UKS Akademia Sportu); Kacper Podworski (biegi na orientację, UKS OSiR); Zuzanna Krzyczkowska, Zuzanna Klimek, Weronika Grzywacz, Paulina Maziarek, Wiktoria Musiałek i Monika Obłucka (taniec, formacja Bartek) oraz Joanna i Jacek Stefańscy (taniec towarzyski, klub Emotion).

TARGOWISKO ZOSTAJE PRZY UL. MARIAŃSKIEJ

Podczas pierwszej części sesji Rada Miejska wysłuchała szeregu dorocznych sprawozdań – składali je m.in. komendanci policji, straży miejskiej i ochrony przeciwpożarowej. Następnie radni podjęli 18 uchwał, w tym w sprawie przystąpienia do zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów Krzaków Czaplinkowskich i Mikówca (część 2) oraz obszarów przy ul. Walewickiej w Górze Kalwarii i placu Tysiąclecia w Czersku. Uchwalono również program wspierania rodziny w gminie Góra Kalwaria na lata 2019–2021 i zdecydowano o emisji obligacji na kwotę 4 550 000 zł. Pozyskane w ten sposób fundusze pozwolą na spłatę zadłużenia z lat ubiegłych oraz realizację tegorocznych inwestycji.

Natomiast przy okazji uchwalania zmian w tegorocznym budżecie gminy Rada Miejska zdecydowała o rezygnacji z kwoty blisko 1 mln zł unijnej dotacji na budowę nowego targowiska przy ul. Zakalwaria. Jednocześnie radni przeznaczyli 100 tys. zł na projekt ucywilizowania placu targowego przy ul. Mariańskiej. Podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami oraz sprzedawcami większość z nich chciała pozostawienia czwartkowo-piątkowego handlu w centrum miasta, oczekując przy tym uporządkowania targowiska. – To, jak będzie ono ostatecznie wyglądało, stanie się przedmiotem kolejnych konsultacji zapowiedział burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

Dzieląc tzw. wolne środki w budżecie, radni przeznaczyli niebagatelną kwotę 1,4 mln zł na dopłaty do pobytu 40 mieszkańców z gminy Góra Kalwaria w miejscowym Domu Pomocy Społecznej. Są to osoby, za które nie ma kto zapłacić. Jednak Ośrodek Pomocy Społecznej nie rezygnuje z działań prawnych, aby zmniejszyć obciążenie gminy.

BONIFIKATA WYŚRODKOWANA

Najdłuższą wymianę zdań wzbudził projekt uchwały w sprawie określenia warunków udzielenia bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów dla osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowych. Część radnych przekonywała, że osobom chcącym z góry zapłacić w ciągu roku całą opłatę przekształceniową (którą w normalnym trybie wnoszona będzie maksymalnie przez 20 lat) należy udzielić jak najwyższej zniżki. Inni podkreślali natomiast, że gmina nie ma obowiązku przyznawania bonifikaty, jednak oferując ją uwłaszczonym powinna pochylić się również nad stanem gminnych finansów (i dużymi potrzebami inwestycyjnymi). Ostatecznie Rada Miejska wzięła pod uwagę wysokość bonifikaty uchwalonej w sąsiednich gminach, a także zapisaną w ustawie bonifikatę dla gruntów Skarbu Państwa. Zatem dotychczasowi użytkownicy wieczyści z naszej gminy, którzy z mocy prawa stali się właścicielami gruntów pod zamieszkiwanymi przez siebie lokalami, uzyskają 60 proc. zniżki, jeśli wniosą jednorazową opłatę w ciągu roku od momentu, kiedy nastąpiło przekształcenie, lub 40 proc., jeżeli uregulują płatność w drugim roku od uwłaszczenia. Uchwała rady dotyczy około 165 użytkowników z całej gminy.

jawinternecie_logo

e_urzad_ikona

Ochrona danych

Sprawdz stan powietrza

BP_GK-19

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria