Gmina Gora Kalwaria(1)

  

podworko_baner

TRZEBA WIĘCEJ „OCZU”, BY BYŁO BEZPIECZNIEJ

14.03.201915:57

Robert

monitoring1Jak usprawnić funkcjonowanie monitoringu miejskiego? Gdzie potrzebne są kolejne kamery? Na te pytania w środę w ratuszu odpowiadali mieszkańcy nie tylko Góry Kalwarii, ale i okolicznych sołectw.

Włodarze Góry Kalwarii przygotowują się do rozbudowy i unowocześnienia monitoringu, którego obiektywy dozorują ulice miasta przez całą dobę. Pierwsze efekty opracowywanych obecnie zmian mają być widoczne na początku lipca.

KAMERY ZDAŁY EGZAMIN

Wstępem do dyskusji była informacja o stanie bezpieczeństwa w gminie przekazana przez podkom. Radosława Książka, zastępcę komendanta policji w Górze Kalwarii. Oficer podał, że w ubiegłym roku przestępczość lekko wzrosła (wszczęto w komisariacie 486 postępowań, o 25 więcej niż w 2017 r.), ale jednocześnie wykrywalność zwiększyła się o 8 proc., do niemalże 70 proc. (co jest najlepszym wynikiem w powiecie). Przy okazji mieszkańcy zgłaszali problemy, które – ich zdaniem – powinna rozwiązać policja. Chodzi przede wszystkim o kłopoty z przejazdem w godzinach szczytu przez główne skrzyżowania w mieście, na które ciężarówki wjeżdżają nawet na czerwonym świetle i je blokują. Ten temat powrócił, kiedy burmistrz Arkadiusz Strzyżewski zachęcił zebranych do proponowania lokalizacji nowych kamer monitoringu.

Z informacji Roberta Durki, komendanta straży miejskiej w Górze Kalwarii, wynika, że obecnie obraz jest rejestrowany w 10 punktach miasta oraz jednym na osiedlu w Lininie, a jednocześnie wyświetlany na monitorach w dyżurkach policji i straży miejskiej. Zdaniem komendanta monitoring, choć w ograniczonym zakresie, spełnia swoją funkcję. Od 2010 roku (od kiedy funkcjonuje on w Górze Kalwarii) wpłynął na poprawę porządku publicznego (kamery działały odstraszająco na potencjalnych sprawców wykroczeń i przestępstw), a zarejestrowany obraz wielokrotnie był wykorzystywany jako dowód w postępowaniach prowadzonych przez policję.

NIECH WIDZĄ WIĘCEJ

Według uczestników spotkania władze gminy powinny skupić się obecnie nie tylko na montażu kolejnych kamer, ale także zatrudnieniu osób, które zajmą się wyłącznie obserwacją nagrywanego obrazu i reakcją, gdy zajdzie taka potrzeba. – Mamy taki plan. Jednak od czegoś musimy zacząć i nie na wszystko od razu starczy nam pieniędzy. Chcemy najpierw zyskać dodatkowe „oczy”, żeby potem reagować na to, co widzimy – tłumaczył burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

Gmina chce dołączyć do 11 istniejących kamer obiektywy obserwujące zrewitalizowaną skarpę za liceum w mieście (nie wchodzą w skład systemu monitoringu). Mieszkańcy zaproponowali, aby następne kamery „widziały” m.in. teren przy basenie, skrzyżowanie ul. Kalwaryjskiej i Sportowej oraz sąsiednie, otoczenie skrzyżowań ul. Marianki z Grójecką i Papczyńskiego, a także Dominikańskiej i Armii Krajowej, targowisko, park przy osiedlu na Rybiu i okolicę stacji PKP oraz plac Piechoty na terenie dawnej jednostki wojskowej. Spółdzielnia Mieszkaniowa ma monitoring na własnym terenie, który sobie chwali, ale widziałaby jeszcze miejskie kamery obok przystanku przy Pijarskiej (przy Młynie) i na skrzyżowaniu ul. Pijarskiej i Kościuszki. Padły też propozycje, aby kamery zawisły na rynku w Czersku i w centrum Sobikowa.

Burmistrz zapewnił, że środowe spotkanie było dopiero początkiem dyskusji. Niebawem zostanie opracowana mapa z proponowanymi lokalizacjami kamer, która następnie zostanie poddana konsultacjom społecznym.

czipowanie

sterylizacja

WYL

jawinternecie_logo

czyte_powietrze_aktualnosci_2

logo-karta-seniora

Evenio_baner

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria