Gmina Gora Kalwaria(1)

  

podworko_baner

DBAJCIE O POLSZCZYZNĘ JAK O SIEBIE!

08.03.201914:22

Robert

pisarka16 marca w Szkole Podstawowej nr 2 im. Księcia Janusza odbyło się spotkanie z Agnieszką Frączek – autorką wielu książek dla dzieci, wykładowcą językoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, germanistką, leksykografem i miłośniczką zabawy językiem polskim.

W swoich książkach popularyzuje ona wiedzę o współczesnej polszczyźnie, w wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi. Stworzyła także serię książek logopedycznych.

W dwóch spotkaniach zorganizowanych przez szkolną bibliotekę uczestniczyli uczniowie klas drugich i piątych. Podczas spotkań dzieci zadawały pisarce mnóstwo pytań: kiedy zaczęła pisać, ile książek napisała, skąd bierze swoje pomysły na książki. Uczniowie usłyszeli, co może być inspiracją do tworzenia poezji. Dowiedzieli się, że zarówno znajomość literatury, jak i doświadczenia życiowe wpływają na kreatywność pisarza. Ponadto zdali sobie sprawę z tego, że nasze zainteresowania mogą być tematem opowiadań czy wierszy.

Pisarka podzieliła się z dziećmi swoją historią. Opowiedziała o zamiłowaniu do języka i poprawnej polszczyzny, o swoich kotach, studentach i sympatii do Juliana Tuwima. Wyrecytowała kilka swoich wierszy, włączając w to publiczność. Zadała kilka zagadek i chętnie podejmowała dyskusję z dziećmi. Spotkanie z pisarką dostarczyło uczniom wielu wrażeń, przybliżyło historię dzieciństwa Juliana Tuwima oraz sylwetkę Grzegorza Kasdepkego. Dzieci poznały także najczęstsze usterki językowe i przypomniały sobie, jak należy posługiwać się językiem, aby dobrze wypaść. Pani Agnieszka Frączek uświadomiła dzieciom, że dbanie o polszczyznę jest równie ważne, jak dbanie o samego siebie, bo nie ma na świecie innej takiej osoby, która lepiej znałaby język polski niż rodowity mieszkaniec naszego kraju.

Szybko minęły godziny spędzone z pisarką. Na pamiątkę spotkania Pani Agnieszka otrzymała podziękowania, których autorką była jedna z uczennic, oraz upominki związane z naszą gminą.

pisarka2pisarka3pisarka4pisarka5pisarka6pisarka7

czipowanie

sterylizacja

WYL

jawinternecie_logo

czyte_powietrze_aktualnosci_2

logo-karta-seniora

Evenio_baner

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria