logo_herb_kolor

  

67629183_2381804845410672_741812032512196608_n

UŚMIECHNIĘTE SŁOŃCE OD DZIECI DLA PANI DOKTOR

03.12.201808:45

Robert

ord29Małgorzata Wieniawska, pediatra z Góry Kalwarii, została Kawalerem Orderu Uśmiechu!

Odznaczeniem udekorowano ją podczas Dnia Patrona w podstawówce w Czersku, noszącej imię właśnie Kawalerów Orderu Uśmiechu. To dzieci z tej szkoły, a także z placówki przy ul. Kalwaryjskiej w Górze Kalwarii, zwróciły się do kapituły orderu o uhonorowanie lekarki. Uczniowie uzasadnili tę kandydaturę w ponad 100 listach.

W czasie uroczystości, która odbyła się 30 listopada, order z uśmiechniętym słońcem wręczył Małgorzacie Wieniawskiej kanclerz kapituły – Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. – Otrzymuje pani jedyne międzynarodowe odznaczenie na świecie, które dzieci przyznają dorosłym. Skradła pani serca najmłodszych – oświadczył.

Mieszkankę pasowano na Kawalera Orderu Uśmiechu różą. Następnie musiała uśmiechnąć się – co uczyniła – po wypiciu soku z kilku świeżo wyciśniętych cytryn.

– Mam poczucie, że na to wyróżnienie nie zasłużyłam. Że to, co robię, jest tylko kropelką w porównaniu z działaniami innych odznaczonych – skomentowała Pani Doktor z właściwą sobie skromnością, dodając: – Wydaje mi się, że to bajka.

– W naszych sercach jest pani Kawalerem Orderu Uśmiechu już od dawna – zapewniła, wygłaszając laudację, Monika Kasprzyk, mama jednej z uczennic szkoły w Czersku. Częścią mowy pochwalnej były wzruszające wypowiedzi dzieci – pacjentów Małgorzaty Wieniawskiej. – Pani doktor nas nie okłamuje. Nie mówi, że nie będzie boleć, jak będzie – podkreślił Ksawery. – Fajnie, że pani doktor opowiada, co będzie robić, kiedy zaczyna nas badać – zauważyła Zuzia. Dzieci mówiły też o takcie, poczuciu humoru, fachowości czy dyspozycyjności lekarki.

Niezwykle serdeczne opinie wyrażali również dorośli – zarówno podczas Dnia Patrona, jak i komentując wydarzenie w internecie. – Małgorzata Wieniawska to kalwaryjska doktor Quinn – stwierdził w trakcie uroczystości burmistrz Arkadiusz Strzyżewski, przypominając bohaterkę popularnego serialu z lat 90.

Pediatra z Góry Kalwarii przyjmuje w naszym mieście od 36 lat. Jest 1027. osobą na świecie nagrodzoną Orderem Uśmiechu. I drugą z naszej gminy. W 1983 r. odznaczono Edwarda Marchockiego (zm. 1992), długoletniego dyrektora i nauczyciela kalwaryjskiego liceum ogólnokształcącego oraz kustosza miejscowego, nieistniejącego dziś prywatnego muzeum. W gronie Kawalerów są m.in. św. Jan Paweł II, św. Matka Teresa z Kalkuty, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata Irena Sendlerowa i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Nelson Mandela.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku samorząd naszej gminy nadał Małgorzacie Wieniawskiej tytuł Zasłużony dla Góry Kalwarii.

kino-letnie-repertuar_www

jawinternecie_logo

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria