logo-gk_poprawione
 

evenio_082(1)logo_jpg1(1)slajd_urzad1(1)slajd_urzad2(1)

CZERWONA RÓŻA OD SZWOLEŻERA

07.08.201821:08

Robert

szwolW wyjątkowy sposób Góra Kalwaria celebrowała wyjątkowe – bo przypadające na rok stulecia niepodległości – Święto Wojska Polskiego.

Święto to upamiętnia triumf nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej, a w naszym mieście Józef Piłsudski odznaczył 133 rodaków uczestniczących w polsko-bolszewickiej wojnie. Dekoracja miała miejsce 3 sierpnia 1921 roku. Chcąc zaakcentować wydarzenie na kalwaryjskich błoniach, tegoroczne obchody zorganizowaliśmy wcześniej niż zwykle – nie 15, lecz 5 sierpnia.

Znacząca była też obecność na niedzielnej uroczystości szwadronu honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Pułk ten również brał udział w wojnie ze wschodnim najeźdźcą. Co więcej, w szeregach oddziału walczył (tyle że później, podczas II wojny światowej) por. Henryk Prajs, który prawie całe życie – a żył 101 lat – mieszkał w Górze Kalwarii, zaś zmarł w kwietniu bieżącego roku.

Spadkobiercy szwoleżerów w ogrodach klasztornych zaprezentowali pokaz musztry, dali popis władania szablą i lancą, a na koniec wręczyli kilku przedstawicielkom płci pięknej czerwone róże. Mieszkańcy byli pod wrażeniem występu. Następnie czas umilała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Jako że kilka dni wcześniej minęła rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, żołnierze zagrali także pieśni powstańcze.

Kolejną atrakcją pikniku była prezentacja zabytkowych wojskowych pojazdów. Jeden z nich, pancerny peugeot, został wyprodukowany w 1918 roku! Co ciekawe, właścicielami maszyn, które można było podziwiać, są w większości mieszkańcy naszej gminy.

Imprezę w ogrodach (zakończoną poczęstunkiem wojskową grochówką) poprzedziły msza święta oraz złożenie kwiatów pod popiersiem Józefa Piłsudskiego. Głosząc homilię, ks. Andrzej Jerominek podkreślał, że Polacy walczący o niepodległość byli zjednoczeni, natomiast dziś „jesteśmy podzieleni jak nigdy dotąd”. – To już nie jest mała wojenka, to prawdziwa bitwa. Kto zakopie rowy, kto przerzuci mosty, skoro nie potrafimy ze sobą rozmawiać? Nie za taką Polskę umierali nasi przodkowie – mówił proboszcz.

Z kolei w przemówieniu przed pomnikiem burmistrz Dariusz Zieliński zaznaczał, że choć współcześni Polacy nie muszą kłaść na szali swojego życia, ciągle mają patriotyczne obowiązki. – To systematyczna, sumienna praca na rzecz ojczyzny. Szacunek wobec drugiego człowieka. I odpowiedzialność za swoje czyny, ale także za to, co się mówi i pisze, bo łatwo ferować sądy, kiedy nie ponosi się za to odpowiedzialności – wyliczał.

szwol00szwol01szwol03szwol05szwol06szwol07szwol08szwol09szwol10szwol13szwol12szwol14szwol17szwol18szwol19szwol20szwol21szwol22szwol23szwol25szwol28szwol26

fb_perlymazowsza

WYL

jawinternecie_logo

czyte_powietrze_aktualnosci_2

logo-karta-seniora

Evenio_baner

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria