logo-gk_poprawione
 

evenio_082(1)logo_jpg1(1)slajd_urzad1(1)slajd_urzad2(1)

BEZPAŃSKIE CZWORONOGI W DOBRYCH RĘKACH

17.02.201815:19

Robert

schroniskoWładze Góry Kalwarii i Warszawy podpisały porozumienie w sprawie opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Bezpańskie czworonogi z naszej gminy będą trafiać do stołecznego Schroniska „Na Paluchu”. Oficjalne nawiązanie współpracy nastąpiło 15 lutego w szczególnym miejscu – w przyszłej filii schroniska, przy ul. Grójeckiej 79 w stolicy.

Bardzo cieszy mnie fakt, że nasi sąsiedzi darzą nasze schronisko tak dużym zaufaniem. Dziś finalizujemy porozumienie, na mocy którego podejmiemy współpracę na rzecz przeciwdziałania bezdomności zwierząt z kolejną gminą z aglomeracji warszawskiej. Wierzę, że dzięki temu bezdomne czworonogi z Góry Kalwarii otrzymają kolejną szansę na znalezienie nowych opiekunów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Podjęliśmy najlepszą z możliwych decyzji. Współpraca ze Schroniskiem „Na Paluchu” da nam pewność, że bezpańskie psy i koty z naszego terenu będą pod dobrą opieką – nie ma wątpliwości Dariusz Zieliński, burmistrz Góry Kalwarii. – Dziękuję za podjęcie uchwały o porozumieniu zarówno radnym Góry Kalwarii, jak i Warszawy – dodaje.

Metropolitalna współpraca na rzecz zwierząt

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określane popularnie jako Schronisko „Na Paluchu”, do niedawna sprawowało opiekę jedynie nad zagubionymi i bezdomnymi zwierzętami, które zostały znalezione na terenie stolicy. Od września 2017 r. trafiają tam również czworonogi z gminy Piaseczno (dotychczas 85 psów i 38 kotów, z których do adopcji wydano do tej pory 55 psów i 24 koty). Teraz na mocy uchwał przyjętych przez rady Góry Kalwarii i Warszawy, a także podpisanego porozumienia do stołecznego schroniska trafiać będą również zwierzęta z gminy Góra Kalwaria.

W funkcjonowaniu naszej jednostki tak naprawdę nic się nie zmieni. Dla nas miejsce odnalezienia czworonoga nie ma żadnego znaczenia. Wszystkie otaczamy i będziemy otaczać jednakową opieką. Tak jak dotychczas będziemy robić wszystko, aby zwierzęta, które do nas trafiają, znalazły nowych, kochających właścicieli – zapewnia Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Współpraca z Górą Kalwarią zakłada, że gmina będzie przekazywać stolicy dotacje w wysokości zależnej od liczby przyjętych do schroniska zwierząt odnalezionych na swoim terenie. Porozumienie weszło w życie w momencie podpisania.

Schronisko „Na Paluchu” jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. Placówka funkcjonuje na terenie o powierzchni blisko 2,5 ha, który został podzielony na trzy części. W pierwszej z nich znajdują się pawilony dla psów, kociarnia z kocim szpitalem, zaplecze magazynowo-techniczne, budynek administracji, szpital ogólny i zakaźny. W sektorze drugim zlokalizowane są geriatria oraz rezerwowe boksy dla psów. W trzecim sektorze znajdują się zespoły boksów dla zwierząt, które przez cały rok mogą przebywać w warunkach zewnętrznych przy zapewnieniu odpowiedniej temperatury w boksach, a także wybiegi spacerowe wykorzystywane do zabawy, socjalizacji i swobodnego biegania. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba zwierząt przebywających w Schronisku „Na Paluchu” spadła o blisko 70 proc. 31 października 2010 roku w placówce przebywało 2299 zwierząt, dziś jest ich tam około 750.

Ochota na Kota, czyli kolejne szanse na adopcję

Tymczasem niedługo, mniej więcej za cztery miesiące, w pawilonie handlowym przy ul. Grójeckiej 79 w Warszawie (w pobliżu skrzyżowania z ul. Banacha i ul. Bitwy Warszawskiej 1920) rozpocznie działanie filia placówki. W punkcie Ochota na Kota zamieszka około 20 kocurów i kotek, które będą ambasadorami idei adopcji.

Dla osób, które twierdziły, że do schroniska mają za daleko, uruchomiliśmy wirtualną wycieczkę. Teraz idziemy o krok dalej. Jeszcze bardziej przybliżamy „Paluch” mieszkańcom, i to dosłownie – mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

Ten pomysł od razu nam się spodobał. Wierzę, że otwierając punkt przy ul. Grójeckiej, jednocześnie otwieramy kotom, ale też pozostałym zwierzętom z „Palucha” drzwi do serc warszawiaków. Ochota to kocia dzielnica, nie wyobrażam sobie, że to miejsce mogłoby powstać gdzie indziej – podkreśla Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz dzielnicy.

Koty, które tu trafią, niewątpliwie zyskają szansę na szybszą adopcję, jednakże będą też miały swoje zadanie. Chcemy, aby sygnalizowały warszawiakom, że w naszym schronisku na nowe domy wciąż czekają dziesiątki ich towarzyszy. Z pomocą naszej filii jeszcze mocniej postawimy na edukację i promocję – uzupełnia dyrektor Strzelczyk.

Większa część ochockiego domu kota zostanie przeszklona, tak by odwiedzający to miejsce mogli swobodnie przyglądać się podopiecznym schroniska. W pawilonie działać będzie również punkt adopcyjno-informacyjny, gdzie warszawiacy będą mogli uzyskać wszystkie informacje związane z przygarnięciem zwierząt z „Palucha”.

schronisko1schronisko4

akcja PIT 2019

WYL

jawinternecie_logo

czyte_powietrze_aktualnosci_2

logo-karta-seniora

Evenio_baner

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria