herb-czb
Miasto i Gmina

Góra Kalwaria

P_gminaEvenio

SYRENY OSTRZEGĄ MIESZKAŃCÓW

08.01.201816:30

Robert

syrena1-strSystem Ostrzegania i Alarmowania Ludności o Zagrożeniach w Powiecie Piaseczyńskim został już oddany do użytku.

Syreny, które mogą wydawać nie tylko charakterystyczne wycie, ale też komunikaty głosowe, zainstalowano w 71 miejscach w powiecie. W naszej gminie – w 13 (Brześce, Brzumin, Cendrowice, Coniew, Czaplinek, Czersk, Góra Kalwaria – 2, Kąty, Łubna – na zdjęciu, Pęcław, Wojciechowice i Wólka Dworska).

Istnieją dwa rodzaje alarmów: ogłoszenie alarmu i odwołanie alarmu.

Ogłoszenie alarmu to sygnał akustyczny – modulowany dźwięk syreny trwający 3 minuty.

Ogłoszeniu alarmu towarzyszy następujący komunikat, powtarzany trzykrotnie: „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm [podawana jest przyczyna, rodzaj alarmu itp.] dla...”.

Odwołanie alarmu to sygnał akustyczny – ciągły dźwięk syreny trwający 3 minuty.

Odwołaniu alarmu towarzyszy trzykrotnie powtarzana informacja: „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm [podawana jest przyczyna, rodzaj alarmu itp.] dla...”.

Dzięki systemowi ostrzegania i alarmowania przekazywane są ludności komunikaty ostrzegawcze trzech rodzajów:

– uprzedzające o zagrożeniu skażeniami (np. skażenie chemiczne, promieniotwórcze),

– uprzedzające o zagrożeniu zakażeniami,

– uprzedzające o klęskach żywiołowych i zagrożeniu dla środowiska.

Podczas ogłaszania komunikatu o zagrożeniu skażeniem jego treść powtarzana jest trzykrotnie i brzmi następująco: „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Osoby znajdujące się na terenie ..., około godziny ... minut ... może nastąpić skażenie [rodzaj skażenia] w kierunku [podany kierunek]”.

Informację o zagrożeniu zakażeniami ogłasza się w formie komunikatu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Komunikat o klęskach żywiołowych i zagrożeniu dla środowiska przekazywany jest w formie trzykrotnie powtarzanej zapowiedzi o następującej treści: „Informacja o zagrożeniu i sposobie postępowania mieszkańców [rodzaj zagrożenia, spodziewany czas wystąpienia i wytyczne dla mieszkańców]”.

Odwołanie tych komunikatów to trzykrotnie powtarzana zapowiedź: „Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu [rodzaju zagrożenia]”.

Po usłyszeniu alarmu i komunikatu słownego należy bezwzględnie zastosować się do przekazywanych w nim zaleceń! Po usłyszeniu sygnału alarmowego lub komunikatu ostrzegawczego należy działać rozważnie i bez paniki!

Pamiętaj o:

– włączeniu radbioodbiornika, telewizora lub internetu,

– postępowaniu zgodnie z poleceniami podawanymi w komunikatach.

Projekt, realizowany przez piaseczyńskie starostwo i urzędy gmin wchodzących w skład powiatu, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Dofinansowanie wynosi 1 168 946,13 zł.

konkursy

fb_perlymazowsza

WYL

czyte_powietrze_aktualnosci_2

 

logo-karta-seniora

Evenio_baner

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria