Miasta partnerskie 

Vorzel 
Kraj: Ukraina
Lokalizacja: Obwód Kijowski
Obszar: ponad 35 km2
Populacja: ok. 6152

Strona internetowa: http://www.vorzel.kiev.ua/

O mieście
Vorzel to miasto uzdrowiskowe, położone w odległości ok. 40 km. od Kijowa. Miasto oferuje malownicze krajobrazy, około 500 ha zajmują parki leśne i rezerwaty. Uzdrowisko znane jest z leczenia chorób układu krążenia i układu nerwowego. Rozwój Vorzela przyspieszył pod koniec XIX wieku, kiedy w 1898 roku rozpoczęto budowę linni kolejowej Kowel-Kijów.
Pierwszy sanatorium dla 60 kuracjuszy powstało w 1932 roku. W trakcie II wojny prawie wszystko zostało zniszczone, ale zaraz po wyzwoleniu zaczęto bardzo szybko odbudowę uzdrowiska.
Współpraca z ukraińskim miastem została zapoczątkowana w 2007 r. przez Ambasadora Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Motsyka, który zaproponował wizytę przedstawicieli miasta Vorzel w Górze Kalwarii.
Podczas sesji Rady Miejskiej dnia 28 listopada podjęta została uchwała Nr.140/XII/2007 w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy Gminą Góra Kalwaria a miastem Vorzel na Ukrainie.
Umowę partnerską obaj burmistrzowie podpisali niebawem po podjęciu uchwały. Zakres umowy obejmował wzajemne kontakty samorządu lokalnego w ramach współpracy w obszarze kultury, sztuki, sportu i turystyki oraz edukacji, ochrony zdrowia, rolnictwa, ekologii i przemysłu.

W ramach partnerstwa, organizowane są m.in. wyjazdy przedstawicieli samorządu, uczniów, nauczycieli, sportowców, przedsiębiorców i innych organizacji pozarządowych.
Goście z Ukrainy
 

 

Galeria filmów
Galerie
Galeria wydarzeń
Tu znajdziesz zdjęcia z najważniejszych wydarzeń Góry Kalwarii

Góra Kalwaria
Zabytki, ciekawe miejsca, przyroda, ...Zdjęcia archiwalne
Zdjęcia archiwalne dawnej Góry Kalwarii