logo_herb_kolor

  

choinka1
 

 

PERŁY MAZOWSZA 2019 - POPRZYJ LOKALNE FIRMY, WYDARZENIA I WYJĄTKOWYCH LUDZI

19.12.2019

12:01

Piotr

perlaRozpoczęło się głosowanie mieszkańców na Perły Mazowsza 2019 roku.

Elektronicznie można oddać głos na stronie www.perlymazowsza.pl, przez FB konkursu Perły Mazowsza, SMS pod nr 7255 (2 zł+VAT) oraz tradycyjnie przez wypełnienie formularza do głosowania i wrzucenie do urny (karty oraz urna znajdują się obok kancelarii Urzędu Miasta i Gminy w Górze Kalwarii).

W tym roku
o Perłę Przedsiębiorczości z naszej gminy walczą:

4. na liście Góra Kawiarnia (kawiarnia przy ul. ks. Sajny dedykowana kolarzom),

5. na liście Mali Odkrywcy (firma przybliżająca dzieciom świat nauki poprzez kreatywną zabawę)

6. na liście Restauracja Kantyna (w hotelu Koszary przy ul. Dominikańskiej)

o Perłę Kultury z naszej gminy konkurują:

4. na liście Air Band (zespół muzyczny złożony z amatorów, grający popularną muzykę)

5. na liście Noc grozy na zamku w Czersku (klimatyczna impreza dla wielbicieli silnych emocji)6. na liście Święto Cydru (wrześniowe wydarzenie promujące przetwórstwo, zdrową żywność oraz dobrą zabawę)

na Perłę Sportu i Turystyki z naszej gminy mają szanse:

4. na liście I Górski Bieg Zająca

5. na liście Amatorski Turniej Koszykówki Mężczyzn

6. na liście Klub Karate Kyokushinkaikan Góra Kalwaria „KIME”

Zachęcamy do głosowania (potrwa ono do 21 lutego 2020 r.), bo w ten sposób można przy okazji wygrać nagrody-niespodzianki.

DNI I GODZINY OTWARCIA URZĘDU W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM

18.12.2019

12:17

Piotr

kiedy_urzad_nieczynny

DAJ ZNAĆ, ZAREAGUJEMY!

18.12.2019

10:59

Piotr

grupa_interwencyjnaZauważyłeś przewrócony znak, uszkodzoną ławkę, wyrwę w jezdni, gałęzie zasłaniające widoczność kierowcom? - dzwoń lub napisz do Grupy Utrzymania Terenów Publicznych.

Decyzją burmistrza od początku listopada w gminie działa kilkuosobowa ekipa, której zadaniem jest możliwie szybkie reagowanie na wszelkie informacje o usterkach w przestrzeni publicznej (na gminnym terenie). Grupa czuwa nad stanem pasów dróg gminnych – przyjmuje zgłoszenia o uszkodzeniach nawierzchni jezdni, chodników, wrastającej zieleni. Dba również o wiaty przystankowe, kosze i ławki, a od 1 stycznia stale będzie konserwowała place zabaw w gminie.

Zgłoszenia od mieszkańców przyjmowane są pod nr tel. 884 268 389 lub 22 727 32 45 (oba czynne są w dni powszednie w godz. 8-15) lub mejlowo: interwencja@abk.gorakalwaria.pl. Informować można również straż miejską (22 727 34 15, 502 078 136). Prosząc o interwencję należy wyjaśnić co się stało i podać dokładną lokalizację zdarzenia.

Dodajmy, że zgłoszenia przyjmowane są także za pośrednictwem adresu Zgłoś problem.

GMINY METROPOLII PISZĄ DO PREMIERA W SPRAWIE WYSOKICH OPŁAT ZA ODPADY

18.12.2019

10:38

Piotr

odpady_segregowaneO 50-procentowe dofinansowanie z budżetu państwa do opłat ponoszonych przez mieszkańców za odpady segregowane apeluje do rządu kilkadziesiąt mazowieckich gmin (w tym Góra Kalwaria) zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Warszawa (SMW).

„Polityka tego rządu idzie w tę stronę, żeby mieszkańcy płacili więcej za odpady. Jeśli rząd dyktuje wysokie warunki jeśli chodzi o ochronę środowiska, to prosimy, żeby rząd dopłacił mieszkańcom – nie nam, gminom – ale mieszkańcom 50 proc. do opłat jakie ponoszą na gospodarkę odpadami. Wówczas rząd będzie ponosił konsekwencje swoich decyzji jeśli chodzi o podejmowane nowelizacje i rozporządzenia, które się pojawiły” – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, który kieruje pracami SMW. Jak dodał, samorządy oczekują, że w dialogu z rządem zostanie wypracowane rozwiązanie, które „w końcu zdejmie z kieszeni mieszkańca całą gospodarkę odpadami w kraju”.

Samorządowcy domagają się ponadto od rządu:
• wprowadzenia 5-letniego okresu przejściowego na dostosowanie istniejącego w Polsce systemu gospodarki odpadami do postawionych obecnie wymogów,
• złagodzenia obostrzeń prawnych, które wpływają na wysokość stawek,
• obniżenia tzw. opłaty marszałkowskiej,
• zaprzestania wprowadzania jakichkolwiek generujących dodatkowe koszty rozwiązań, aż do czasu wdrożenia systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Samorządy podkreślają, że nie mają wpływu na kształt gospodarki odpadami a jednocześnie ponoszą wszystkie konsekwencje decyzji podejmowanych na poziomie władz centralnych.
„Zasady selektywnej zbiórki są od nas niezależne, bo narzuca je nam rozporządzenie ministra środowiska. Nie mamy realnego wpływu na rynek surowców wtórnych, a wbrew obiegowej opinii gminy nie zarabiają na odzyskanych surowcach – wręcz przeciwnie, mamy coraz większy problem z ich zbytem. A przede wszystkim jako samorządy nie mamy właściwie żadnej swobody w prowadzeniu polityki odpadowej. Tymczasem to właśnie złożenie tych wszystkich czynników stawia w ostatnim czasie pod ścianą gminy w całej Polsce, zmuszając je do podnoszenia stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów nierzadko nawet o kilkaset procent” – przekonują członkowie Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”.

Oceniają jednocześnie, że prawdopodobny jest scenariusz, w którym dojdzie do kolejnej fali podwyżek, bo wiele negatywnych skutków ostatniej nowelizacji ustawy dopiero uderzy w cały rynek gospodarki odpadami.
Stowarzyszenie „Metropolia Warszawa” ma obecnie 26 członków. Zrzesza gminy i powiaty Obszaru Metropolitalnego Warszawy.

Pełna treść stanowiska.

POSZUKIWANY PRACOWNIK NA WOLNE STANOWISKO W URZĘDZIE GMINY

17.12.2019

08:28

Piotr

PRACA_Burmistrz ogłosił otwarty nabór na wolne stanowisko urzędnicze w Referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta i Gminy w Górze Kalwarii. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem: bip.gorakalwaria.pl/public/popup.php?id_menu_item=200089

RECYTATORKI Z BANIOCHY W GRONIE NAJLEPSZYCH

16.12.2019

08:55

Piotr

zagajewski1Spośród prawie 100 uczestników, w większości ze szkół średnich, Julia Czarnecka i Ewa Odrowąż-Coates ze Szkoły Podstawowej w Baniosze zostały finalistkami XVII Mazowieckiego Przeglądu Recytatorskiego Twórczości Jednego Poety.

Tegoroczny finał konkursu, organizowanego przez Dom Kultury „Kolorowa” oraz Ośrodek Kultury „Arsus” na warszawskim Ursusie, był wyjątkowym wydarzeniem. Przede wszystkim dlatego, że jego gościem honorowym był jeden z najwybitniejszych żyjących polskich poetów - Adam Zagajewski.

Konkursowym recytacjom młodzieży mającej ponad 14 lat przysłuchiwało się jury w składzie: Justyna Ścibor (animatorka kultury w „Arsusie”) oraz Antoni Baniukiewicz (reżyser teatralny). Jaka była radość, kiedy okazało się, że laureatkami zostaną dwie uczennice Szkoły Podstawowej w Baniosze prowadzone przez Alinę Pastuszkę. Julia Czarnecka uzyskała II miejsce, a Ewa Odrowąż-Coates jedną z trzech nagród przyznanych za recytację poezji Adama Zagajewskiego w języku angielskim.

Obydwie dziewczyny pięknie wydeklamowały wybrane teksty podczas wieczoru laureatów z udziałem poety. Mogły też chwilę porozmawiać z Adamem Zagajewskim i otrzymać autograf w książce jego autorstwa. Usłyszały przy tym wiele pochwał i ciepłych słów pod swoim adresem.

PRZEDŚWIĄTECZNY WYSYP ANIELSKICH GŁOSÓW

13.12.2019

11:59

Piotr

Do_gazety2Kiedy myślimy o Bożym Narodzeniu, od razu robi nam się cieplej na sercu. Święta mają niepowtarzalną atmosferę, przed wszystkim dzięki pięknym kolędom i pastorałkom. We wtorek można było ją poczuć w Ośrodku Kultury (OK), gdzie odbył się IX Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek.

W sumie w wydarzeniu, organizowanym przez Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Czachówku, wzięło udział ponad 70 wykonawców z dziesięciu szkół. Największy podziw wzbudziła Weronika Nowicka (SP nr 1 w Górze Kalwarii), która nie tylko zaśpiewała „W żłobie leży”, ale także zagrała na ukulele. Ona zdobyła grand prix. Zdolnych dzieci było jednak znacznie więcej, a poziom wykonań był niezwykle wyśrubowany. Jury, w którym znaleźli się Emilia Lubańska-Jóźwiak (wokalistka), Patryk Krajewski (instrumentalista, wokalista, uczestnik „The Voice of Poland”) i Christian Broniarz (muzyk, przedstawiciel OK) miało trudne zadanie. Ostatecznie jednak nagrody otrzymali:

Soliści

klasy I-III: 1. Maja Cisternino (SP w Dobieszu), 2. Michalina Kuczkowska (SP w Czachówku), 3. Ex aequo Hanna Rokita (SP w Czersku) i Blanka Salmon (SP w Dobieszu);

klasy IV-VI: Weronika Kołodziej (SP w Kątach), Maria Ślaska (SP w Czersku), 3. Marta Tobiasz (SP nr 2);

klasy VII-VIII: 1. Małgorzata Powichrowska (SP w Czersku), 2. Dominika Żołądek (SP w Kątach), 3. Barbara Gozdera (SP w Cendrowicach);

Soliści z własnym akompaniamentem

klasy I-III: 1. Ewa Tabor (SP w Brześcach), 2. Maria Pawlak (SP nr 2 w Górze Kalwarii), 3. Tymon Matysiak (SP w Czachówku);

klasy IV-VI: 1. Joanna Bieniek (SP w Brześcach), 2. Julia Zielińska (SP w Coniewie), 3. Ex aequo Wiktoria Utrata (SP nr 2) i Aniela Hulanicka (SP w Czachówku);

klasy VII-VIII: 1. Weronika Nowicka (SP nr 1);

Zespoły

klasy I-III: 1. Zuzanna Kołodziejska, Emilia Jędral (SP w Brześcach); 2. Jan Szymański, Antoni Kaliciński, Szymon Zienkowicz (SP nr 2); 3. Tymon Matysiak, Michalina Kuczkowska, Mikołaj Hulanicki, Gabriela Winiarek (SP w Czachówku);

klasy IV-VI: 1. Oliwia Durka, Anna Janiec, Aniela Hulanicka, Marta Banasiak (SP w Czachówku); 2. Julia Paśnik, Marta Tobiasz, Emilia Obstawska (SP nr 2); 3. Oliwia Choroś, Anna Jacków (SP w Kątach);

klasy VII-VIII: 1. Gabriela Kalicińska, Barbara Niedziółka (SP nr 1); 2. Oliwia Skolimowska, Julia Dzwonkowska, Antonina Fiejka, Małgorzata Góra (SP w Cendrowicach); 3. Karolina Stępień, Maja Kliszko, Jagoda Gałęza, Wiktoria Zakrzewska (SP w Kątach).

Dyplomy oraz nagrody wręczyły laureatom wiceburmistrz Danuta Rechnia oraz dyrektor szkoły w Czachówku Anna Giernacka. Festiwal patronatem objął burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

ZIELONE MIASTO MARZEŃ, A W NIM...

13.12.2019

10:00

Piotr

anastazja_bleszynskaAnastazja Błeszyńska z Góry Kalwarii, uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Zygmunta Sajny, zdobyła wyróżnienie w proekologicznym konkursie „Czyste Mazowieckie”.

Młodzi uczestnicy mieli za zadanie stworzenie makiety i opisu czystego, zdrowego oraz przyjaznego do życia miasta. Anastazja (na zdjęciu z wojewodą Konstantym Radziwiłłem) stworzyła gród pełen zieleni i szerokich ulic, w którym nie ma spalin, ponieważ mieszkańcy korzystają z elektrycznych samochodów i autobusów, rowerów, a także ekologicznych źródeł ciepła.

Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała pięć. Zdobywczyni nagrody głównej otrzymała nowoczesną kamerę, natomiast wyróżnieni aparaty fotograficzne. Konkurs dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Gratulujemy!

PAMIĘTAJ O WPISIE DO REJETRU BDO, BY NIE ZAPŁACIĆ KARY

12.12.2019

14:08

Piotr

torbyUwaga Przedsiębiorcy! Przypominamy, że te wszystkie podmioty gospodarcze, zwłaszcza sklepy czy hurtownie, które oferują jednorazowe torby na zakupy objęte opłatą recyklingową, do końca 2019 roku są zobowiązane zgłosić się do Rejestru BDO (Baza Danych o Odpadach).

Wniosek należy złożyć do Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. Za brak wymaganego wpisu do BDO grozi kara w wysokości od 5000 zł do 1 mln zł, a nawet grzywna lub areszt. Szczegółowe informacje dotyczące BDO oraz wymaganych dokumentów znajdziecie Państwo tu.

POSZUKIWANI PRACOWNICY DO GMINNEJ FORMACJI MUNDUROWEJ

11.12.2019

09:55

Piotr

PRACA-straz_miejskaRozpoczął się nabór na dwa wolne stanowiska aplikantów straży miejskiej w Górze Kalwarii. Szczegóły są podane w ogłoszeniu: http://bip.gorakalwaria.pl/public/?id=199917

12345...496

1proc.

e_urzad_ikona

Ochrona danych

Sprawdz stan powietrza

BP_GK-19

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria