logo_herb_kolor

  

Bieg Niepodleglosci1
 

 

BO WOLNOŚĆ KRZYŻAMI SIĘ MIERZY

31.08.2019

11:56

Robert

mogily1W najbliższą niedzielę przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Zachęcamy do odwiedzenia w tym dniu żołnierskich kwater na cmentarzach i zapalenia zniczy.

To była największa tragedia dla Polski i Polaków w najnowszych dziejach. Nasz kraj został zaatakowany z dwóch stron. Żołnierze spod znaku Orła Białego zostali zmuszeni do bardzo nierównej walki. Mimo to nie poddali się, nie złożyli broni.

Bohaterami byli obrońcy drewniano-stalowego mostu na Wiśle w Brzuminie, którym 8 i 9 września przyszło się zmierzyć z pancerną dywizją Wehrmachtu. Na ułanów najpierw posypały się bomby lotnicze, a następnie zostali okrążeni. Gdy zabrakło pocisków w karabinach, polscy żołnierze ruszyli do walki na bagnety. Dziś część z obrońców mostu spoczywa we wspólnej kwaterze wojskowej na cmentarzu w Czersku. Ich bohaterstwu poświęcona została także tablica w podcieniach kalwaryjskiego ratusza.

Groby żołnierzy, którzy przelali krew w czasie Września 1939, znajdują się również na cmentarzu w Górze Kalwarii oraz Sobikowie. Niektóre mogiły są anonimowe.

Początek wojny był wyjątkowo bolesny dla mieszkańców Czaplinka. W nalocie na wieś, do którego doszło 7 września, zginął dyrektor miejscowej szkoły oraz dziesięcioro innych mieszkańców. Wśród nich było kilkoro dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Trzy lata temu na cmentarzu w Sobikowie odsłonięto symboliczny grób ofiar. Mogiła znajduje się również w centrum Czaplina. Przy niej w niedzielę o godz. 16.00 zostanie odprawiona msza św.

W niedzielny poranek kwiaty na kwaterach wojennych żołnierzy złożą władze gminy Góra Kalwaria.

MASZ ODPADY WIELKOGABARYTOWE? ODBIERZEMY JE WE WRZEŚNIU

30.08.2019

09:25

Piotr

wielkogabarytyPrzypominamy, że od 2 do 24 września w naszej gminie będzie trwała zbiórka odpadów wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych oraz opon

Warto pamiętać o tej akcji i przygotować się do niej, jeśli na naszej posesji zalegają odpady o ponadnormatywnych rozmiarach. Ze względu na działania gminy zmierzające do ograniczenia kosztów gospodarki odpadami, zbiórka „gabarytów” odbywa się obecnie raz w roku. Przed posesję w wyznaczonym dniu (tu harmonogram) można wystawić odpady typu meble (stoły, szafy, szafki, tapczany, łóżka i fotele), materace, dywany, pierzyny, a także sprzęt elektryczny, elektroniczny, opony od samochodów osobowych, rowery oraz zabawki dużych rozmiarów. Firma wywozowa nie zabierze: umywalek i innej ceramiki sanitarnej, wanien, grzejników, stolarki okiennej, kosiarek spalinowych, motorowerów, odpadów poremontowych, ogrodowych czy części samochodowych. Większość z tych odpadów należy dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tu dni i godziny otwarcia). Więcej informacji: 22 727 95 24 wew. 124.

HOŁD DLA POLEGŁYCH. ROCZNICA Z REKONSTRUKTORAMI I CZOŁGIEM

30.08.2019

08:41

Robert

piknik1wrzesnia-czolg-fbWojskowe pojazdy, wystawa broni, koncerty i wystawy. Zapraszamy na plenerowe wydarzenie upamiętniające 80-lecie wybuchu II wojny światowej i obrońców ojczyzny.

Jako że to rocznica okrągła, gmina Góra Kalwaria postanowiła zorganizować obchody, jakich jeszcze w naszym mieście nie było. W niedzielę 1 września na rynku i w jego sąsiedztwie odbędzie się piknik wojskowo-historyczny Bohaterom Września 1939.

Mieszkańcy będą mogli podziwiać kilkanaście wojskowych pojazdów. 1. Warszawska Brygada Pancerna zaprezentuje najprawdziwszy czołg Leopard 2A5. Lokalni pasjonaci przyjadą zabytkowymi autami i motocyklami. Pojawi się też replika samochodu pancernego wz. 34, używanego przez polskich żołnierzy w kampanii wrześniowej.

Ten ostatni pojazd należy do Grupy Edukacyjno-Historycznej Szare Szeregi z podpiaseczyńskiego Jazgarzewa, która urządzi także wystawę broni oraz odtworzy przejście graniczne z 1939 roku. Ponadto swoje stanowisko z atrakcjami będzie mieć 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.

Rozbrzmiewać będą związane z wojną piosenki. Zaśpiewają: aktorskie małżeństwo Arkadiusz i Kinga Głogowscy z Józefowa, Teatr Piosenki z gminy Tarczyn, lokalni hiphopowcy („Sekul”, „Stolar”, „Barber” i „Ponti”) oraz uczniowie szkoły w Baniosze.

Pozostałe atrakcje: wystawy fotograficzne poświęcone naszej gminie w trakcie II wojny światowej, rysowanie na asfalcie, modele latające i wojskowa grochówka. Piknik potrwa od godz. 14.00 do 18.00. W czasie jego trwania zamknięte będą ul. Ratuszowa i odcinek ul. 3 Maja (między Ratuszową a drogą nr 79).

Wydarzenie dofinansował Samorząd Województa Mazowieckiego.

1 WRZEŚNIA UROCZYSTOŚĆ W CZAPLINIE

30.08.2019

08:27

Robert

CZAPLINZ okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września w Czaplinie odbędzie się uroczystość. Oto jej program:

– okolicznościowa msza św.,
– program artystyczny,
– przemówienia gości,
– złożenie wiązanek na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Miejsce uroczystości: remiza OSP Czaplin, Grób Nieznanego Żołnierza. Początek o godz. 16.

Organizatorzy (miejscowe sołectwo) zapraszają mieszkańców.

IM STARSZE, TYM PIĘKNIEJSZE

29.08.2019

14:36

Robert

pojazdy-zabytkoweOkoło 40 samochodów z całego Mazowsza – liczących sobie od 30 do 70 lat – będzie można oglądać na pl. Piechoty w Górze Kalwarii 1 września. W tym miejscu rozpocznie się bowiem V Piaseczyński Rajd Pojazdów Zabytkowych. Załogi startować będą między godz. 10.00 a 11.00 (meta w Henrykowie-Uroczu w gminie Piaseczno). Zapraszamy do podziwiania i kibicowania. Jednym z patronów honorowych imprezy jest burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski.

CALVARIA HIP-HOP. UCZTA NIE TYLKO MUZYCZNA

29.08.2019

14:08

Robert

hip-hop-festiwalFestiwal hiphopowy i zlot food trucków – po raz pierwszy w Górze Kalwarii! A do tego – wieczorny przejazd rolkarzy.

Plac Piechoty na terenie byłej jednostki wojskowej 31 sierpnia (sobota) będzie królestwem rymów i bitów. Od godz. 17.00 na scenie pojawiać się będą lokalni raperzy. Tę część koncertu zwieńczy występ „Sekula”, „Stolara”, „Barbera” i „Pontiego” (18.45). Po nich zaprezentują się natomiast wykonawcy znani w całej Polsce. O 20.00 wystąpi W.E.N.A., a o 21.15 – Dwa Sławy. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Muzycznej imprezie towarzyszyć będzie zlot food trucków – bufetów na kółkach. Kulinarną strefą stanie się ul. Dominikańska w pobliżu rynku. Zlot potrwa dwa dni. I w sobotę, i w niedzielę rozpocznie się o godz. 12, a zakończy o 22.00. Przez weekend „mała” Dominikańska będzie zamknięta.

To jednak jeszcze nie wszystko. Dodatkową atrakcją będzie też, w sobotę, nightskating, czyli wieczorny przejazd ulicami na rolkach i wrotkach. Początek o 20.00 na nowym skwerze przy Dominikańskiej (spotykamy się już o 19.00, aby się przygotować). Do pokonania dwie pętle po 7,5 km. Udział jest bezpłatny, nie ma zapisów. Zakończenie przejazdu o 21.30.

Serdecznie zapraszamy na muzyczno-kulinarno-rekreacyjne pożegnanie wakacji!

UWAGA, ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

28.08.2019

15:12

Robert

food-truck-piknik-organizacja-ruchu

STAN PODWYŻSZONEGO ZAGROŻENIA

28.08.2019

14:57

Piotr

zagrozeniePremier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Obowiązuje on od godz. 00.01 w środę 28 sierpnia do godz. 23.59 we wtorek 3 września 2019 roku.

Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Wprowadzenie stopnia alarmowego ALFA oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. Każdy z nas powinnien zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

STRAŻ MIEJSKA DO 23.00

28.08.2019

14:43

Robert

smUwaga, 31 sierpnia Straż Miejska będzie pracować w innych godzinach niż w pozostałe soboty. W związku z hiphopowym festiwalem w Górze Kalwarii strażnicy będą na służbie od 11.00 do 23.00.

Standardowe sobotnie godziny pracy straży to 7.30–19.30.

ROZPOCZNĄ NOWY ROK JAKO NAUCZYCIELKI MIANOWANE

28.08.2019

08:47

Piotr

mianowanieBurmistrz Arkadiusz Strzyżewski wręczył we wtorek akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego siedmiu paniom z gminnych szkół i przedszkoli.

Każda z pań otrzymała też czerwoną różę od zastępcy burmistrza Mateusza Baja. Wcześniej gospodarz gminy przyjął ślubowanie od awansujących pracownic lokalnej oświaty. Wszystkie panie opowiedziały o projektach, nad którymi pracowały wraz z dziećmi i młodzieżą przed uzyskaniem awansu. Popularyzowały one m.in. zdrowe odżywianie oraz naukę języków obcych. Gratulujemy!

Nauczycielami mianowanymi zostały panie: Aneta Bielska, Maria Dzióbkowska, Urszula Kopyt, Ewa Włodarczyk, Małgorzata Wolska, Katarzyna Woźniak i Aneta Wrochna.

12345678910...489

jawinternecie_logo

e_urzad_ikona

Ochrona danych

Sprawdz stan powietrza

BP_GK-19

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria