logo_herb_kolor

  

67629183_2381804845410672_741812032512196608_n

SZANSA NA FUNDUSZE. SPOTKANIE INFORMACYJNE

17.07.2019

07:56

Robert

lgd2019lipiec2Jest okazja, aby pozyskać pieniądze na przedsięwzięcia kulturalne, rekreacyjne czy społeczne. Stowarzyszenie Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania, w związku ze zbliżającym się naborem wniosków, zaprasza mieszkańców na spotkanie informacyjne. Odbędzie się ono 22 lipca w kalwaryjskim ratuszu o godz. 13.

50 TYS. ZŁ DOFINANSOWANIA NA TĘŻNIĘ I INNE ATRAKCJE NA TERENACH WIEJSKICH

16.07.2019

09:37

Robert

miasNajpierw sołectwa wymyśliły przedsięwzięcia dla mieszkańców. Następnie gmina wystąpiła o pieniądze na ten cel z budżetu województwa. O tym, że wsparcie zostało przyznane, informowaliśmy w czerwcu, a wczoraj, 15 lipca, odbyło się uroczyste podpisanie umów. Podpisy złożyli burmistrz Arkadiusz Strzyżewski oraz skarbnik Ewa Sobiepanek, obecni byli też sołtysi.

Pięć wsi dostanie od województwa po 10 tys. zł. Tężnia solankowa powstanie w Czaplinie. Brzumin wzbogaci się o plenerową siłownię. W Baniosze-Osiedlu stanie altana. Podłęcze wyposaży świetlicę, a Wincentów zadaszy siłownię zewnętrzną. Każde z sołectw otrzyma także 10 tys. zł z budżetu gminy. Przedsięwzięcia zostaną zrealizowane w bieżącym roku.

BĘDZIEMY WIEDZIEĆ, CZYM ODDYCHAMY

16.07.2019

08:26

Robert

powietrzeW Górze Kalwarii pojawią się czujniki jakości powietrza. Władze gminy zdobyły na nie dotację z budżetu samorządu wojewódzkiego. 15 lipca burmistrz Arkadiusz Strzyżewski oraz skarbnik Ewa Sobiepanek podpisali umowę z przedstawicielami województwa. Otrzymamy 50-procentowe dofinansowanie w wysokości 5120 złotych. W mieście zawiśnie – w bieżącym roku – sześć czujników, a wyniki pomiarów będą widoczne w internecie.

SENIORZE, TU ZAPŁACISZ MNIEJ

13.07.2019

08:31

Robert

karta-seniora-2019Przypominamy, w których miejscach honorowana jest Kalwaryjska Karta Seniora. Liczymy, że kolejni przedsiębiorcy zdecydują się na przyznawanie zniżek.

Mieszkańcom naszej gminy, którzy skończyli 60 lat, upusty oferowane są w następujących punktach handlowych i usługowych w Górze Kalwarii:

sklep Eden przy ul. Dominikańskiej 1 (5 proc. rabatu na artykuły spożywcze i chemiczne, oprócz alkoholu, papierosów i doładowania telefonu),
sklep Ga-Ga przy ul. Pijarskiej 63 (5 proc. na artykuły spożywcze, oprócz alkoholu i papierosów),
sklep Młyn przy ul. Wyszyńskiego 1 (5 proc. na artykuły spożywcze, oprócz alkoholu, papierosów i doładowania telefonu),
sklep Sam u Jacka przy ul. Kalwaryjskiej 3 A (5 proc. na artykuły spożywcze, oprócz alkoholu i papierosów),
sklep Vivo przy ul. Kalwaryjskiej 23 (5 proc. na artykuły spożywcze, oprócz alkoholu, papierosów i doładowania telefonu),
salon optyczny Optyk przy ul. Pijarskiej 16 (10 proc.),
Gabinet Okulistyczno-Optyczny przy ul. Piłsudskiego 7 (20 proc.),
zakład fotograficzny Foto-Ogrodnik przy ul. Pijarskiej 37 (20 proc. na usługi fotograficzne).

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PTASIA BROŃ PRZECIWKO KOMAROM

12.07.2019

11:55

Robert

jerzyki2-1Gmina zainwestowała w budki lęgowe dla jerzyków. Te niewielkie ptaki przypominające jaskółki zjadają nawet po kilka–kilkanaście tysięcy komarów i meszek na dobę.

Na początku czerwca, na czas Święta Góry Kalwarii, gmina zleciła odkomarzanie w ścisłym centrum miasta przy użyciu specjalnego preparatu. Jednak zabieg ograniczył obecność komarów tylko na pewien czas i na określonym terenie. Dlatego włodarze zdecydowali się zainwestować w naturalne oraz bardziej trwałe metody walki z insektami. W sierpniu na północnej i wschodniej ścianie Urzędu Miasta i Gminy przy ul. 3 Maja 10, niemal pod samym dachem, zawiśnie przynajmniej 20 budek dla jerzyków. Kolejne 5 zakupił Ośrodek Sportu i Rekreacji i powiesi na północnej ścianie hali przy ul. Białka.

Jerzyki żyją w koloniach, dlatego wieszane są od razu całe zestawy budek – tłumaczy Fryderyk Błeszyński, odpowiedzialny za utrzymanie terenów zielonych w mieście. – Lipiec to ostatni moment, aby nakłonić te ptaki do osiedlenia się w nowym miejscu. Jerzyki odlatują do ciepłych krajów w sierpniu i wracają do nas w maju – dodaje. Pogromcy komarów lubią gniazda umieszczone dość wysoko (budynek musi mieć przynajmniej dwa piętra) i potrzebują przed nimi przestrzeni na „rozbieg”.

Wykonanie specjalnych jerzykowych budek (muszą być dłuższe niż szersze i zawierać owalny otwór wlotowy) gmina zleciła Warsztatom Terapii Zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, które mają swoje siedziby w Piasecznie i w Górze Kalwarii. Każda z budek będzie oznakowana logo WTZ.

KWIATY DLA URODZONEJ PRZED STU LATY

11.07.2019

16:54

Robert

m.zajewska1„Myślałam zdrowo, pracowałam, miałam dobrego męża. I jadłam, co lubiłam”. Tak odpowiedziała na pytanie o przyczyny swej długowieczności Marianna Żajewska z Góry Kalwarii, która 8 lipca skończyła 100 lat. Świętowała w rodzinnym gronie i z udziałem burmistrza – Arkadiusz Strzyżewski wręczył jej m.in. słoik lokalnego miodu. Jubilatka przez wiele lat pracowała w kolekturze totolotka w Górze Kalwarii. „Życzę pani tego optymizmu, który dawała pani mieszkańcom, wydając im kupony” – zwrócił się do niej z uśmiechem gospodarz gminy.

Stulatka pochodzi z Coniewa. Doczekała się 3 dzieci, 4 wnuków i 6 prawnuków. Z mężem, który już nie żyje, przeżyła 60 lat.

WSPÓŁTWÓRZ PROGRAM WSPÓŁPRACY

10.07.2019

11:59

Robert

mazowsze-logo3 lipca rozpoczęły się prace nad przygotowaniem Rocznego Programu Współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2020. Ponieważ organizacje z gminy Góra Kalwaria podejmują współpracę z samorządem wojewódzkim, zachęcamy do współtworzenia ww. programu, co dałoby nadzieję na dostosowanie jego treści do potrzeb i planów sektora pozarządowego na kolejny rok. Formularz zgłaszania uwag i propozycji jest tutaj.

JAK CO ROKU W BANIOSZE…

10.07.2019

09:27

Robert

kolonie-baniochaJak co roku w Baniosze od 1 do 12 lipca odbyła się dla uczniów szkoły podstawowej półkolonia. Dołożono wszelkich starań, aby zajęcia były atrakcyjne i rozwijające, dlatego program jak zwykle, dzięki wsparciu sponsorów, okazał się ciekawy i urozmaicony.

Liczne wycieczki stanowiły okazję do zabawy, ale i poznawania bliższej i dalszej okolicy. DinoPark w Kołacinku, Młyn w Gąsiorowie i zajęcia „Od ziarenka do bochenka”, Farma Iluzji, Muzeum Domków dla Lalek z lekcją o warszawskich legendach, pierwsze kroki w świecie nauki w Labosferze w Baniosze, pokaz gadów, owadów, warsztaty malowania worków, zajęcia z geofizyki prowadzone przez pracownika PAN-u, sportowa koloniada, zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe, taneczne, teatralne, profilaktyczne – to oferta letniego wypoczynku najmłodszych, który potwierdza, że szkoła nawet w czasie wolnym od nauki pamięta o swoich podopiecznych.

Wychowawcy zadbali o bezpieczny i miły wypoczynek, a panie kucharki o to, by po całodniowych harcach sprostać wymaganiom największych smakoszy. Radość na twarzach uczestników to najlepsza ocena wspólnie spędzonych dwóch tygodni wakacji. Lato się jeszcze nie kończy, ale czas półkolonii już minął. Można zatem powiedzieć: Żegnaj, kolonio, na rok!

Wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia tegorocznego wypoczynku, serdecznie dziękujemy.

Szkoła Podstawowa w Baniosze

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PÓŁ SETKI SIATKAREK I SIATKARZY NA KALWARYJSKIEJ „PLAŻY”

10.07.2019

08:51

Robert

siatka2019(1)Aż 24 duety rywalizowały w I Grand Prix Góry Kalwarii 2019 w siatkówce plażowej.

W turnieju, rozegranym 7 lipca na boiskach koło basenu, zagrali m.in. mieszkańcy Warszawy, Otwocka, Warki i Pionek. Spośród mężczyzn najlepsi okazali się Dominik Szyszka i Przemysław Sitek (Otwock). Drugie miejsce zajęli Przemysław Kiljański i Karol Malec, a trzecie – Jakub Cymbała i Jakub Grabowski. Zmagania kobiet wygrały Agata Getka i Urszula Wojtach (Warszawa). Srebro przypadło Julii Kielak i Katarzynie Stachlewskiej, zaś brąz – Agacie Pacuszce i Natalii Pelcer.

Cykl turniejów plażówki odbywa się od siedmiu lat, a organizatorami są Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz UKS Budowlani. Drugie tegoroczne zawody – 18 sierpnia.

siatka2019siatka2019(2)

„SZCZĘŚLIWA SIÓDEMKA” NA SPRZEDAŻ

09.07.2019

16:45

Robert

dzialka_chopina.pngGmina Góra Kalwaria sprzedaje w doskonale położonym punkcie miasta działki o łącznej powierzchni 7777 metrów kwadratowych, które mogą być pierwszorzędną lokalizacją dla budownictwa wielorodzinnego.

Parcela (treść ogłoszenia tutaj) jest położona przy drogach gminnych i powiatowej oraz blisko szosy krajowej do Warszawy. W ulicach są wszystkie media. W najbliższej okolicy znajdują się: basen, orlik, zewnętrzna siłownia oraz zabudowa wielorodzinna. Powstaje też ośrodek tenisowo-sportowy. W pobliżu są również: sklepy Biedronka i Tesco, publiczne żłobek i przedszkole, szkoła średnia, a także oddalone o 5 minut drogi przystanek autobusowy w kierunku Warszawy i stacja PKP.

Nieruchomość objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego z zapisami dla zabudowy wielorodzinnej i usługowej jako uzupełniającej. Parametry wynikające z planu:
 powierzchnia zabudowy: 40%,
 minimalna powierzchnia biologicznie czynna: 30%,
 wysokość zabudowy: do 15 m.

Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 2 780 000 zł + VAT. Termin wpłaty wadium mija 9 lipca 2019 r.

Pełne informacje udzielane są pod nr. tel. 22 736 33 37 oraz mejlowo: b.trzaskowski@gorakalwaria.pl.

123456...480

kino-letnie-repertuar_www

jawinternecie_logo

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria