logo_herb_kolor

  

choinka1
 

 

INFORMACJA DOTYCZĄCA WYBORU ŁAWNIKÓW NA KADENCJĘ 2020–2023

02.01.2020

20:33

Robert

Informujemy, że prezes Sądu Okręgowego w Warszawie zwrócił się z prośbą do Rady Miejskiej Góry Kalwarii o przeprowadzenie wyborów uzupełniających i dokonanie wyboru jednego ławnika do Sądu Okręgowego w Warszawie na kadencję 2020 – 2023.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ODBIÓR POPIOŁU W IV SEKTORZE W STYCZNIU

02.01.2020

10:02

Piotr

popiolSzanowni Mieszkańcy, informujemy, że odbiór popiołu w IV sektorze nastąpi 30 stycznia 2020 r. Natomiast odbiór bio 1 lutego 2020 r.

Za pomyłkę w harmonogramie przepraszamy.

Sektor IV obejmuje południową część gminy. Są to miejscowości: Aleksandrów, Borki, Buczynów, Brzumin, Coniew, Czachówek, Czaplin, Czaplinek, Cendrowice, Czersk, Dębówka, Julianów, Karolina, Kępa Radwankowska, Królewski Las, Krzaki Czaplinkowskie, Linin, Obręb, Ostrówik, Pęcław, Podgóra, Podosowa, Potycz, Sobików i Wicentów

ZAPRASZAMY NA NOWOROCZNY KONCERT PRZED RATUSZEM

30.12.2019

16:49

Piotr

80878285_2442855032508642_8159476056013668352_o

23.12.2019

14:54

Piotr

GK-zyczenia

WYDZIERŻAW PIĘKNY DWOREK

23.12.2019

11:11

Piotr

Wilczynek1Gmina Góra Kalwaria przeznaczyła do wydzierżawienia nieruchomość w Wilczynku o powierzchni 0,2107 ha, zabudowaną budynkiem, w którym do wiosny 2019 r. mieściło się przedszkole. Dwukondygnacyjny zabytkowy dworek to doskonałe miejsce na biuro firmy, biuro księgowe, czy chociażby showroom. Powierzchnia użytkowa ogrzewanego gazem obiektu wynosi ok. 215 m kw. Cena to 2000 zł miesięcznie plus 23% VAT. Więcej informacji: 22 727 12 57 wew. 155.

Więcej informacji: ogłoszenie.

 

KIEROWCY CIĘŻARÓWEK JUŻ NIE MUSZĄ WJEŻDŻAĆ DO GÓRY KALWARII

23.12.2019

11:11

Piotr

31884Od piątku zmotoryzowani mogą korzystać z oczekiwanej od przynajmniej 30 lat obwodnicy Góry Kalwarii. Jednak inwestycja jeszcze jest trwa – jej zakończenie przesunięto na przełom marca i kwietnia.

W piątek doszło do odbioru technicznego liczącej 9 km szosy z Kątów do mostu na Wiśle. Niegotowe są jeszcze 4 tzw. łącznice. Na węźle Marianki (przy stacji Orlen) nie można zjechać z obwodnicy w kierunku miasta. W tym miejscu nie wiedziemy też na obwodnicę od strony Góry Kalwarii. Z kolei na węźle Stadion (obok McDonalda) jadąc od Wisły nie skręcimy z obwodnicy ani w kierunku Góry Kalwarii, ani Sandomierza. Czyli chcąc pojechać do Warki z mostu musimy kierować się na rondo Kazimierza Górskiego.
Łącznice będą oddane najpóźniej do końca marca, bo do tego czasu została wydłużona umowa z wykonawcą obwodnicy. Wygląda zatem, że newralgicznym punktem staną się na razie ronda przy stadionie. Skupi się tu ruch z kilku kierunków.

Więcej informacji o inwestycji znajduje się tu.

BUDŻET PEŁEN ROZTEREK

23.12.2019

11:05

Piotr

Infografika_budzetRada Miejska Góry Kalwarii w środę 18 grudnia uchwaliła budżet gminy na rok 2020. Choć kwotowo jest wyższy od tegorocznego, samorząd był zmuszony do ograniczania wydatków na inwestycje.

Dochody gminy mają w przyszłym roku wynieść 157,7 mln zł, natomiast wydatki 161,2 mln zł. Burmistrz zapowiada jednak, że budżet w najbliższych miesiącach będzie jeszcze poważnie modyfikowany, ponieważ dyskusja nad tym, które wydatki, a szczególnie inwestycje, należy zrealizować w pierwszej kolejności, w Radzie Miejskiej cały czas trwa. – Niestety, musimy zweryfikować nasze dotychczasowe zamierzenia i jeszcze raz przedyskutować z radnymi priorytety inwestycyjne – tłumaczy burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. – Niezależne od nas decyzje, podjęte na szczeblu rządowym, spowodowały trudną sytuację finansową w gminnej kasie. Na podwyżki dla nauczycieli w 2020 roku wydamy z naszego budżetu co najmniej 6,3 mln zł, ponieważ wszystko wskazuje na to, że nie otrzymamy subwencji oświatowej w takiej wysokości. Z kolei obniżka podatku PIT i udzielona w nim ulga dla osób do 26. roku życia zmniejszą dochody gminy o ponad 4,5 mln zł. Na to wszystko nakładają się jeszcze podwyżka cen prądu, która pochłonie dodatkowe 2 mln zł oraz wzrost pensji minimalnej – wyjaśnia burmistrz.

Sumując konieczne dodatkowe wydatki i ubytki w budżecie, gmina utraciła roczny budżet inwestycyjny. Nie ma prostego sposobu na zasypanie tego dołu. Wzrost lokalnych podatków (który przyniesie około 2 mln zł dochodu) nieznacznie tylko załagodzi sytuację. Dodatkowe wpływy z budżetu państwa też jej nie zmienią – jest to bowiem 15 mln zł na wypłatę świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. – Dlatego z Radą Miejską w przyszłym roku rozważymy zwiększenie zadłużenia, aby realizować oczekiwane przez mieszkańców inwestycje – zapowiada Arkadiusz Strzyżewski.

Mimo wszystko na przyszły rok zaplanowano 15,3 mln zł na rozbudowę gminnej infrastruktury. Część przedsięwzięć będzie kontynuowana (m.in. budowa kanalizacji w Czersku), ale są również nowe, konieczne zadania na tej liście lub wynikające z pozyskania środków zewnętrznych. Jeśli chodzi o najkosztowniejsze inwestycje, do tej grupy należą: przebudowa oświetlenia ulicznego w ul. Pijarskiej i Dominikańskiej w mieście, budowa kanalizacji w ul. Leśnej w Górze Kalwarii, modernizacja ul. Szkolnej w Baniosze, a także rozbudowa szkoły podstawowej w Kątach. W budżecie jest też długa lista mniejszych zadań, które będą realizowane w ramach funduszu sołeckiego i łącznie będą kosztowały około 1 mln zł.

,,DŹWIĘCZNE PÓŁNUTKI” i ,,ÓSEMECZKI” KONCERTOWAŁY DLA POLONII W BUDAPESZCIE

23.12.2019

10:08

Piotr

wegryPrzez dwa dni zespoły wokalne - „Dźwięczne Półnutki” i „Ósemeczki” ze Szkoły Podstawowej w Baniosze - koncertowały dla Polaków i ich polsko – węgierskich rodzin.

W skupieniu, z ogromnym wzruszeniem, radością, niejednokrotnie łzami w oczach nasi rodacy z XVII i XVIII dzielnicy Budapesztu oglądali półtoragodzinne programy artystyczne pięknie wprowadzające w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Słów wdzięczności, gratulacji po koncertach było bez liku.

Dzieci wraz z opiekunami - Aliną Pastuszką (na co dzień prowadzącą oba zespoły), Anną Ziębą i Julią Zulczyk pojechały do serca Węgier na zaproszenie Katarzyny Balogh – prezesa Samorządu Polskiego w XVIII dzielnicy Budapesztu, od lat zaprzyjaźnionej z Aliną Pastuszką. Prawie 300 Polaków i ich najbliższych uczestniczyło w tym wyjątkowym wydarzeniu. Podczas pierwszego świątecznego spotkania łzy wzruszenia płynęły nawet po twarzach Węgrów. Na niedzielnym spotkaniu opłatkowym dzieci wystąpiły przed 180–osobową grupą polonijną.

Polonia zadbała nie tylko o „wikt i opierunek” , ale także niezapomniane atrakcje turystyczne – zwiedzanie Budapesztu dniem i nocą. Grupa z Baniochy rozpoczęła oglądanie stolicy Węgier od Placu Bohaterów, term pałacowych, Bazyliki Św. Stefana, parlamentu, a kontynuowała je na Wzgórzu Zamkowym, Moście Łańcuchowym i Wzgórzu Gellerta. Na zakończenie goście z Polski napawali się atmosferą świąt na jarmarku bożonarodzeniowym, uznawanym za najpiękniejszy w Europie. Niezapomnianym przeżyciem była również oprawa mszy i krótki koncert w Kościele Polskim. Życzliwość i wdzięczność Rodaków zespoły z Baniochy odczuwaliśmy na każdym kroku.

Uczestnicy wyjazdu dziękują wszystkim, których wsparcie finansowe doprowadziło do skutku ten niezapomniany wyjazd: p. Arkadiuszowi Strzyżewskiemu – Burmistrzowi Miasta i Gminy Góra Kalwaria; p. Dariuszowi Woźniakowi – prezesowi firmy Biuromax sp. z o.o., p. Katarzynie Balogh – Prezesowi Samorządu Polskiego w XVII dzielnicy Budapesztu i p. Dariuszowi Słapkowi – Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Baniosze.

STARTUJĄ ROBOTY PRZY KS. SAJNY. NOWY PLAC MA BYĆ GOTOWY PRZED ŚWIĘTAMI

24.10.2017

11:09

Robert

skwer-sajny1-wwwUwaga, we wtorek 24 października rusza przebudowa skweru przy ul. ks. Sajny w Górze Kalwarii. Prace mają się zakończyć do 20 grudnia. Z góry przepraszamy mieszkańców za utrudnienia.

Przebudowana zostanie też uliczka za placem. Dojazd do stojących przy niej budynków będzie zapewniony, choć utrudniony.

Odpady w Gminie

21.01.2013

14:20

Anna

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria uprzejmie informuje, że uruchomiono nową stronę internetową poświęconą gospodarce odpadami oraz ochronie środowiska http://www.gorakalwaria.odpadywgminie.com .

Na stronie znajdziecie Państwo informacje na temat wdrażanego nowego systemu gospodarowania odpadami. Zapraszamy Państwa do odwiedzania naszej strony poprzez ikonę umieszczoną na stronie urzędu.
1...2

1proc.

e_urzad_ikona

Ochrona danych

Sprawdz stan powietrza

BP_GK-19

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria