logo-gk_poprawione

GÓRA KALWARIA W TVP3

19.04.2017

09:38

Jolanta

kurSerdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji TV z wywiadu udzielonego przez burmistrza Dariusza Zielińskiego i pracownika CIKiT Góra Kalwaria Jana Rokitę na temat inscenizacji Misteriów Męki Pańskiej, odprawianej w Wielki Piątek Drogi Krzyżowej i historii naszego miasta udzielonego w Telewizyjnym Kurierze Mazowieckim 14.04.2017 r. w TVP 3. Relacja dostępna jest na stronie https://warszawa.tvp.pl/29950915/14042017  rozpoczyna się od 11 minuty.

POMÓŻCIE ZNALEŹĆ ŚLADY ALEKSANDRA DZEJKI – PRZEDWOJENNEGO BURMISTRZA GÓRY KALWARII!

14.04.2017

11:39

Jolanta

DSC_0096Drodzy Mieszkańcy Góry Kalwarii, Przyjaciele, Znajomi i Znajomi Znajomych!
W związku z planowanym przyznaniem tytułu Zasłużony dla Góry Kalwarii poszukujemy informacji o przedwojennym burmistrzu Aleksandrze Dzejce - przede wszystkim zależy nam na odnalezieniu rodziny burmistrza. Prosimy o udostępnianie tego postu!
Informacje proszę kierować na :
promocja@gorakalwaria.pl
22 727 95 17 - 18

GMINNE SPOTKANIE WIELKANOCNE

14.04.2017

11:05

Jolanta

MOJA GÓRA KALWARIA - WIOSNA 2017

14.04.2017

10:38

Jolanta

Biuletyn wiosna 2017-page-001Kto z Państwa nie zdobył biuletynu w wersji papierowej może zapoznać się z jego zawartością tutaj.
To wydanie w dużej części poświęcone jest organizacjom pozarządowym współpracującym z gminą, które zechciały podzielić się z nami informacjami o swojej działalności.
Serdecznie zapraszamy do lektury.
Moja Góra Kalwaria - wiosna 2017

POZNAJ SWÓJ KRAJ O GÓRZE KALWARII

13.04.2017

16:06

Jolanta

biezacyMiło nam poinformować, iż w najnowszym numerze ogólnopolskiego pisma krajoznawczego "Poznaj Swój Kraj" ukazującego się nakładzie 8000 egzemplarzy opublikowano artykuł o historii Góry Kalwarii oraz zapomnianych perłach architektury i sztuki w naszym mieście autorstwa pracownika Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Pana Jana Gustawa Rokity.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem w bibliotece przy ulicy księdza Zygmunta Sajny 1 lub kupna egzemplarza w kiosku.
Poznaj swój kraj

JOANNA KOCHAŃSKA FINALISTKĄ OLIMPIADY

13.04.2017

15:55

Jolanta

olimpRada Pedagogiczna i społeczność uczniowska Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Zygmunta Sajny w Górze Kalwarii serdecznie gratulują finalistce Olimpiady Literatury i Języka Polskiego - Joannie Kochańskiej

Joanna Kochańska, uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Zygmunta Sajny w Górze Kalwarii, uzyskała tytuł finalistki XLVII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Zaangażowana w pracę naukowo-badawczą już od pierwszych dni września 2016 r., dotarła do ogólnopolskiego etapu zawodów, odbywającego się 6 kwietnia 2017 r. w Centrum Animacji Misyjnej oo. Pallotynów w Konstancinie-Jeziornie. Wzięła też udział w części ustnej olimpiady, mającej miejsce 7 kwietnia br. w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. W okresie przygotowań do poszczególnych etapów wspierała ją nauczycielka języka polskiego, p. Anna Dziuraniuk. Uczennica zwolniona jest z egzaminu dojrzałości z języka polskiego, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
Na zdjęciu: Przewodniczący OLiJP, dr hab. Tomasz Chachulski, oraz uczestnicy III etapu, w tym Joanna Kochańska (pierwsza od lewej). www.facebook.com/olijppl/

WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW - ZAKAZY

12.04.2017

10:42

Jolanta

grypaNa podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 roku w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1)zakazuje się:
a)pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
b)wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych;
2)nakazuje się:
a)utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami,
b)zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych,
c)utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki,
d)przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami,
e)karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
f)wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków - w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,
g)stosowanie przez osoby wchodzące do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego, przeznaczonych do użytku wyłącznie w danym budynku - w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym,
h)stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą drobiu zasad higieny osobistej, w tym mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich,
i)oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem,
j)powstrzymanie się przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu,
k)dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.
Posiadacz drobiu zawiadamia organ Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu następujących objawów klinicznych:
1)zwiększonej śmiertelności;
2)znaczącego spadku pobierania paszy i wody;
3)objawów nerwowych takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
4)duszności;
5)sinicy i wybroczyn;
6)biegunki;
7)nagłego spadku nieśności.
Dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich zgłaszają organowi Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższemu podmiotowi świadczącemu usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej przypadki zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków.
zdjęcie: rynek-rolny.pl

7. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

11.04.2017

16:40

Jolanta

DSC_0750Każdego roku, 10 kwietnia delegacja samorządowców składa kwiaty na grobie Agnieszki Pogródki-Węcławek, mieszkanki Góry Kalwarii, która będąc na służbie straciła życie w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Delegacji,  jak zawsze towarzyszyli księża oraz kadeci z Liceum Ogólnokształcącego ochrony granicy państwowej im. Marszałka Franciszka Bielińskiego Zespołu Szkół Zawodowych w Górze Kalwarii.
Wieńce na grobie złożyli również przedstawiciele Biura Ochrony Rządu oraz Kancelarii Prezydenta i Premiera.
Całodzienną wartę honorową pełnili żołnierze z I Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.
W godzinach popołudniowych odbyły się uroczystości w Baniosze, przy obelisku upamiętniającym ofiary katastrofy. Odprawiono także msze święte w kościołach w Baniosze i Sobikowie, podczas których modlono się za tragicznie zmarłych.
Galeria zdjęć.

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ 2017

11.04.2017

16:27

Jolanta

DSC_0378Po trzech latach przerwy Misterium Męki Pańskiej powróciło na Rynek Miejski Góry Kalwarii!
Nowy, zmodyfikowany układ scen, nowa scenografia Golgoty, nowe twarze na scenach i nowe głosy wśród śpiewających. Tradycyjnie natomiast usłyszeliśmy dostojny głos Jacka Kowalskiego, autora tekstu i pieśni Misterium górskokalwaryjskiego, akompaniament Monogramisty JK oraz śpiewy chóru Reditus.
Istota nadal ta sama: publiczny hołd dla Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i duchowe przygotowanie do Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej.

Galeria zdjęć
Retransmisja z tegorocznego misterium

BY PAMIĘĆ NIGDY NIE PRZEMINĘŁA...

11.04.2017

16:13

Jolanta

DSC_0142Początek kwietnia to czas kiedy powracamy pamięcią do bolesnych kart naszej historii. Siedem lat temu katastrofa samolotu pod Smoleńskiem splotła się nierozerwalnie ze zbrodnią katyńską. W tych dniach, w całej Polsce obchodzimy uroczyście rocznice obu tych wydarzeń.
W Górze Kalwarii już od kilku lat, to właśnie młodzież, we współpracy ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego i władzami samorządowymi, inicjuje oraz współorganizuje uroczystości upamiętniające poległych oraz ofiary katastrofy.
7 kwietnia 2017r. przed pomnikiem poświęconym "Żołnierzom Poległym w Walce", który znajduje się na terenie byłej jednostki wojskowej w Górze Kalwarii, odbył się apel poległych.
Patriotyczną oprawę oraz prowadzenie ceremonii zapewnili kadeci z Liceum Ogólnokształcącego ochrony granicy państwowej im. Marszałka Franciszka Bielińskiego Zespołu Szkół Zawodowych w Górze Kalwarii pod kierownictwem pułkownika Henryka Mroza.

Galeria zdjęć
Galeria filmów

123...4

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria