logo-gk_poprawione

P_gminaEvenio

WOJEWÓDZTWO WYMIENIA CHODNIK

07.11.2017

11:02

Robert

chodnik-czersk-wwwW Czersku, na odcinku drogi nr 739, trwa przebudowa chodnika. Prace prowadzone są przy szkole podstawowej. Inwestorem jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

HARMONOGRAM DODATKOWYCH ODBIORÓW ODPADÓW ZIELONYCH – LISTOPAD 2017

03.11.2017

14:16

Jolanta

harmonogram odbioru zielone

MAZOWSZE MA UCHWAŁĘ ANTYSMOGOWĄ

02.11.2017

21:00

Robert

smogSejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową dla Mazowsza. Wskazuje ona, jakie piece i opał będą mogły być używane, a jakich używanie zostanie ograniczone. Nowe przepisy obowiązywać będą po 14 dniach od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Podjęta 24 października uchwała antysmogowa ogranicza m.in. używanie pieców, kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu. Ekoprojekt to normy jednolicie określone dla całej Unii Europejskiej. Zawierają one minimalne wartości emisji zanieczyszczeń do powietrza dla kotłów oraz ogrzewaczy pomieszczeń (m.in. kominków). Wszystko po to, aby zmniejszyć zużycie paliwa i zredukować zanieczyszczenia emitowane przez przestarzałe urządzenia. Przed zakupem pieca warto upewnić się u sprzedawcy bądź producenta, czy urządzenie posiada certyfikat i jest zgodne z wymaganiami ekoprojektu.

Należy przy tym pamiętać, że rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe zakazuje wprowadzania do sprzedaży i użytkowania kotłów z rusztem awaryjnym. Ponadto uchwała zakazuje palenia kiepskiej jakości opałem.

JAKIE ZMIANY WPROWADZA UCHWAŁA ANTYSMOGOWA?

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

KOLEJNE BEZPŁATNE SZKOLENIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

02.11.2017

19:49

Robert

Warszawskie Centrum Przedsiębiorczości Smolna podało listopadowy plan szkoleń dla przedsiębiorców. Są one bezpłatne. Zgłoszenia należy przesyłać na adres centrum.przedsiebiorczosci@um.warszawa.pl.

smolna11.2017

NOWA SIEDZIBA NADZORU BUDOWLANEGO

02.11.2017

18:32

Robert

pinbPowiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Piasecznie opuszcza budynek przy ul. Chyliczkowskiej. Od 3 listopada PINB będzie funkcjonować przy ul. Czajewicza 2/4 (na zdjęciu), na III piętrze.

fot. Biuro Promocji Powiatu Piaseczyńskiego

OGŁOSZENIE ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ Z 31 PAŹDZIERNIKA

31.10.2017

10:13

Robert

zgkNa podstawie informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. informuje Mieszkańców Miasta i Gminy Góra Kalwaria, iż woda z sieci wodociągowej jest bezpieczna i zdatna do picia. Jednocześnie potwierdzamy, że ujęcie „Zakalawia” jest wyłączone z eksploatacji, na stacji trwają działania naprawcze.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Prezes ZGK sp. z o.o. w Górze Kalwarii

ZGK: WODY NIE BĘDZIE PRZEZ KILKA GODZIN

31.10.2017

08:56

Robert

zgk-wwwAwaria wodociągu w ul. Dominikańskiej w Górze Kalwarii – poinformował 31 października rano Zakład Gospodarki Komunalnej. Naprawa spowoduje przerwę w dostawie wody na ulice: Dominikańską, Pijarską, por. Białka, Piłsudskiego, 3 Maja i ks. Sajny, mniej więcej do południa.

Godz. 10.00: awaria została już usunięta.

CICHA BOHATERKA: ZACHOWALIŚMY SIĘ JAK TRZEBA

30.10.2017

16:56

Robert

wladyslawa_chromik-wwwNiezwykła kobieta – Władysława Chromnik – gościła w naszym ratuszu. Razem z rodzicami i rodzeństwem w czasie II wojny światowej ukrywała przed Niemcami młodego Żyda.

Pani Władysława ma 91 lat, jest mieszkanką Góry Kalwarii. Tu także spoczywają jej matka i ojciec – Katarzyna i Jan Pokorscy. Również w naszym mieście mieszka ów ukrywany mężczyzna – to 100-letni porucznik Henryk Prajs, weteran kampanii wrześniowej.

Rodzina Pokorskich (pani Władysława miała sześcioro rodzeństwa) udzielała dwudziestokilkuletniemu Żydowi schronienia w Podwierzbiu (powiat garwoliński). Przez prawie dwa lata. Pokorscy ukrywali mężczyznę pod podłogą domku, w którym mieszkali. Ryzykowali życiem – za zapewnianie kryjówki Żydom Polaków karano śmiercią.

– Strasznie to wszystko przeżywałam, bałam się i płakałam. Ale rozumiałam, że robimy co trzeba – wspomina niesienie pomocy Władysława Chromnik (miała wtedy 17, 18 lat). Parokrotnie Niemcy naszli Pokorskich. Raz Henryk Prajs nie zdążył się schować. Choć liczba domowników się zgadzała (nie było akurat brata pani Władysławy), żołnierze okupanta podejrzewali, że coś jest nie tak. Jeden z agresorów przystawił Katarzynie Pokorskiej pistolet do głowy, spojrzał na pana Henryka i spytał kobietę: „To twój syn?”. „Tak” – odpowiedziała. Niemiec dał temu wiarę.

– W tych wszystkich wydarzeniach był Bóg, inaczej byśmy nie przeżyli – podsumowuje 91-latka, dodając, że o ukrywaniu Henryka Prajsa wiedziała cała wieś, ale nikt nie wyjawił tajemnicy.

Pokorscy otrzymali medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawany przez izraelski instytut Yad Vashem osobom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Niedawno, 11 października, Władysława Chromnik razem z innymi uhonorowanymi uczestniczyła w uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. – Czułam się wspaniale, wszyscy mi zazdroszczą – uśmiecha się mieszkanka.

Do kalwaryjskiego ratusza zaprosił panią Władysławę burmistrz Dariusz Zieliński, który wręczył jej kwiaty i upominki. – Jest pani bardzo skromną osobą. Zupełnie nie obnosi się pani ze swoim bohaterstwem – podkreślał podczas spotkania wiceburmistrz Jan Wysokiński.

Mimo swojego wieku Władysława Chromnik zachowuje zdrowie i pogodę ducha. Sporo podróżuje, razem ze wspólnotą parafialną, do której należy – neokatechumenatem. Miała siedmioro dzieci, czworo z nich pochowała.

KOMUNIKAT ZAKŁADU GOSPODARKI KOMUNALNEJ Z 28 PAŹDZIERNIKA

30.10.2017

12:53

Robert

zgkW związku z informacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o nieprzydatności do spożycia wody z miejskiej sieci wodociągowej zasilanej z ujęcia „Zakalwaria”, wynikającej z przekroczenia norm sanitarnych pod względem mikrobiologicznym, ZGK sp. z o.o. poniżej podaje informacje o podjętych działaniach powołanego przez Burmistrza sztabu kryzysowego:

1. W dniu 27 października zamknięto i poddano dezynfekcji SUW „Zakalwaria”. Mieszkańców całego miasta zasila się wodą produkowaną na SUW Kąty i SUW Kalwaryjska, która spełnia wymagania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

2. Niezależnie od powyższego w dniu 28 października włączono awaryjną dezynfekcję sieci wodociągowej na terenie całego miasta, przy czym informujemy, że pojawiające się stężenie chloru 0,3 mg/l w wodzie uzdatnionej jest całkowicie bezpieczne dla ludzi i dopuszczone przez odpowiednie przepisy (normy).

3. Jednakże zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, do czasu ponownego przeprowadzenia badań zaleca się powstrzymanie się od używania wody z sieci do celów spożywczych – dotyczy mieszkańców zaopatrywanych dotychczas z ujęcia „Zakalwaria”.

4. Zapewniamy zastępcze źródła wody mieszkańcom zaopatrywanym do tej pory ze stacji „Zakalwaria”, tj. mieszkańcom osiedla Parcela, ulic Pijarskiej (z wyjątkiem bloków), Wyszyńskiego (z wyjątkiem bloków SM), Chopina, Budowlanych, Rybie, Zakalwaria, osiedla Marianki, ul. 11 Listopada oraz ul. Wojska Polskiego i przyległych.

5. O ostatecznej decyzji Sanepidu poinformujemy najszybciej, jak będzie to możliwe, do dnia 31 października, godz. 12.00.

6. Przypominamy o całodobowej informacji telefonicznej pod numerem 662 206 716.

Za utrudnienia przepraszamy.

Prezes ZGK sp. z o.o. w Górze Kalwarii

DOCENIONO TO, ŻE DOCENIAMY SPORT

30.10.2017

08:56

Robert

sportowa_gmina_www25 października w Warszawie – w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego – odbyła się gala rozdania wyróżnień przez Klub Sportowej Polski.

Po raz ósmy kapituła konkursu przyznała certyfikaty w kilku kategoriach. Gminę Góra Kalwaria wyróżniono w najważniejszej kategorii Sportowa Gmina 2017 – za inwestycje w nowoczesną bazę sportową i rekreacyjną oraz skuteczne realizowanie programu rozwoju sportu i rekreacji w gminie. Kapitule przedłożono formularz, w którym m.in. podano wysokość funduszy przeznaczanych w gminie na sport, opisano lokalną bazę sportową, przedstawiono kalendarz gminnych imprez sportowych oraz wymieniono sukcesy naszych młodych zawodników i zawodniczek na arenie ogólnopolskiej.

W imieniu burmistrza Dariusz Zielińskiego wyróżnienie odebrał dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Paweł Maciejewski (na zdjęciu drugi od lewej). To już siódma z rzędu nagroda dla naszej gminy wręczona przez Klub Sportowej Polski.

sportowa_gmina-www1sportowa_gmina_www2

Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego

29.10.2017

13:27

Jolanta

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

"WIEM, CZUJĘ, POMAGAM" - WOLONTARIAT W BANIOSZE

25.10.2017

17:30

Jolanta

!!!tytulowe18 października 2017 roku uczniowie klas V, VI oraz VII Szkoły Podstawowej w Baniosze uczestniczyli w spotkaniu z Panem Piotrem Milewskim, przedstawicielem Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Podczas prowadzonych warsztatów zastanawiano się wspólnie nad tym, czym tak naprawdę jest wolontariat, a także jakie cechy charakteru skłaniają ludzi do aktywności na rzecz innych. Prezentacja reportażu o Pływających Lekarzach, prowadzących działania pomocowe na terenie Panamy oraz omówienie znaczenia Przyrzeczenia Lekarskiego stało się punktem wyjścia do dyskusji na temat misji w pracy zawodowej i łączenia aktywności zawodowej z działalnością w ramach wolontariatu.

Mamy nadzieję, że przesłanie przekazywane przez Pana Piotra pozostanie w nas na zawsze, bo przecież "Wiem – warto zrozumieć innych, zrozumieć świat. Czuję, bo warto poczuć, że ludzie pozornie obcy mogą nam być bardzo bliscy. Pomagam, gdyż warto działać, jeśli ktoś potrzebuje pomocy..."
Dorota Adamska
Weronika Pająk-Kruszewska
Galeria foto

STARTUJĄ ROBOTY PRZY KS. SAJNY. NOWY PLAC MA BYĆ GOTOWY PRZED ŚWIĘTAMI

24.10.2017

11:09

Robert

skwer-sajny1-wwwUwaga, we wtorek 24 października rusza przebudowa skweru przy ul. ks. Sajny w Górze Kalwarii. Prace mają się zakończyć do 20 grudnia. Z góry przepraszamy mieszkańców za utrudnienia.

Przebudowana zostanie też uliczka za placem. Dojazd do stojących przy niej budynków będzie zapewniony, choć utrudniony.

POWSTAJE KOLEJNA SEKCJA, ZAPRASZAMY NA TRENINGI PIŁKI RĘCZNEJ

23.10.2017

13:21

Robert

sekcja_pilki_recznejDobra informacja dla miłośników popularnego szczypiorniaka. Ośrodek Sportu i Rekreacji tworzy sekcję tego sportu.

To propozycja dla uczniów szkół podstawowych, klas piątych i szóstych. Młodzież będzie trenować w hali przy ul. por. Białka w Górze Kalwarii w poniedziałki i czwartki o godzinie 16.00. Zapraszamy chętnych na pierwsze zajęcia – 6 listopada.

Przypomnijmy, że w październiku OSiR otworzył młodzieżową sekcję siatkówki.

„ PRZESTAŃ MARZYĆ, ZACZNIJ DZIAŁAĆ!”

23.10.2017

08:24

Jolanta

DSC_0557W dniu 6 października 2017 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole panią Martynę Sobczyk – podróżniczkę i wolontariuszkę, która spotkała się z uczniami II i III klas gimnazjum, aby zarazić młodych ludzi pozytywnym myśleniem oraz zainspirować ich do działania i pokonywania własnych słabości. Pani Martyna pokazała, w jaki sposób w codziennym życiu łączy swoje pasje: podróże, sport i pomaganie innym ludziom.

„ Do czego dążysz w swoim życiu? Jakie masz marzenia? To, co Ci opowiem, może Cię zaskoczyć, ale… Wszystko to możesz mieć na wyciągnięcie ręki! Jeśli jest cokolwiek, co wydaje Ci się, że jest barierą dla Ciebie, to już Ci mówię – ta bariera to Twoje myślenie. Zacznij od małych kroków każdego dnia. Zmieniaj stopniowo swoje myślenie, a zobaczysz, jak bardzo zmieni się Twoje nastawienie do życia oraz rzeczy, które były dla Ciebie wcześniej nierealne.”

Tymi słowami pani Martyna na swoim blogu „Life is a gift” zachęca do przewartościowania swojego dotychczasowego życia, pokonywania swoich ułomności, wiary we własne siły, a przede wszystkim – do pomagania innym ludziom, dzielenia się z nimi swoim szczęściem i dawania cząstki siebie drugiemu człowiekowi. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści prelegentki, zadawali wiele pytań, a na zakończenie pożegnali panią Martynę brawami w podziękowaniu za wspólnie spędzony czas.
Iwona Szymańska
DSC_0552DSC_0556

12...3

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria