logo-gk4(1)

P_gminaEvenio

BUDŻET OBYWATELSKI – GŁOSOWANIE OD 8 DO 23 SIERPNIA

06.08.2018

14:18

Jolanta

Budzet ob 2019 bannerZ 15 projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok 11 pomyślnie przeszło weryfikację formalną i merytoryczną przeprowadzoną przez Komisję ds. Budżetu Obywatelskiego oraz referaty Urzędu Miasta i Gminy.

Które projekty zasługują Państwa zdaniem na realizację? Prosimy o oddawanie głosów.
Wystarczy wypełnić formularz i wrzucić go do jednej z trzech urn (są usytuowane w Urzędzie Miasta i Gminy przy kancelarii, na terenie Miejskiego Zespołu Basenowo - Rekreacyjnego i w Ośrodku Kultury) lub przesłać skan formularza na adres: obywatelski@gorakalwaria.pl.
Formularz do pobrania tutaj lub w miejscach głosowania.

Projekty - ich autorzy, opis i szacunkowe koszty.

1. „W zdrowym ciele zdrowy duch”, Barbara Borowska, 3900 zł,
2. „Serwujemy tenis w mieście”, Barbara Borowska, 8100 zł,
3. „Street Workout Park”, Maciej Czerwiński, 80 000 zł,
4. „Turystyczne szlaki tematyczne”, Piotr Rytko, 100 000 zł,
5. „Centrum Integracji Środowiskowej”, Magdalena Mazur, 100 000 zł,
6. „Piękne i czyste miasto”, Aleksandra Górecka, 100 000 zł,
7. „Zajęcia z samoobrony”, Paweł Książek, 47 000 zł,
8. „Rozbudowa miejskiego monitoringu”, Arkadiusz Strzyżewski, 100 000 zł,
9. „Modernizacja chodnika na ulicy Pijarskiej”, Iwona Szymańska, 100 000 zł,
10. „Modernizacja placu zabaw przy ulicy Dominikańskiej”, Katarzyna Bąk, Maria Dorosz, 100 000 zł,
11. „Dbamy o mamy”, Katarzyna Bąk, Maria Dorosz, 49 952 zł.

Łączna wartość wymienionych inicjatyw to 788 952 zł.
Budżet Obywatelski na rok 2019 wynosi 400 000 zł. Za tę kwotę zrealizowane zostaną te pomysły, które uzyskają największe poparcie mieszkańców w głosowaniu.
Głosowanie (mogą w nim uczestniczyć wyłącznie mieszkańcy miasta Góra Kalwaria, którzy skończyli 16 lat) potrwa od 8 do 23 sierpnia. Można oddać głos tylko raz, poprzez zaznaczenie tylko jednego projektu.

ZIELONEJ METAMORFOZY CIĄG DALSZY

03.08.2018

13:42

Robert

skarpa18Przystępujemy do kontynuacji przebudowy skarpy za Zespołem Szkół Ogólnokształcących. Jednocześnie rozpoczynamy rewitalizację skarpy między byłą jednostką wojskową a al. Wyzwolenia.

Wykonawca tych przedsięwzięć, spółka Kapibara ze śląskiego Knurowa, obsadzi oba tereny nową zielenią (m.in. ponad 60 tys. sztuk krzewów) oraz utworzy ścieżki spacerowe. Prace zaczną się w drugim tygodniu sierpnia, od wycinki i przycinki roślin za szkołą. Ich wartość to 2 970 000 złotych. Połowę tej kwoty stanowi dotacja, którą gmina pozyskała z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Roboty prowadzone przez Kapibarę dobiegną końca najpóźniej w listopadzie. Ciąg dalszy modernizacji skarp – w następnych latach.

NA PARCELI NOWY ASFALT I NIE TYLKO

03.08.2018

08:37

Robert

umowa-parcelaBędzie remont dwóch odcinków dróg na osiedlu Parcela w Górze Kalwarii. Wczoraj (2 sierpnia) burmistrz Dariusz Zieliński podpisał umowę z firmą Al-Dom Wojciech Dąbrowski z Góry Kalwarii, która na realizację zadania ma dwa miesiące. Za 677,4 tys. zł wymienione zostaną nawierzchnia ul. Kościuszki (między Pijarską a Batorego, 208 m) oraz nawierzchnia ul. Batorego (od Kościuszki do Wyszyńskiego, 297 m). Wykonawca wybuduje też nowe chodniki oraz wyremontuje pobocza i wjazdy na posesje. Prace rozpoczną się w najbliższych dniach.

PATRIOTYZM WYSSANY Z MLEKIEM MATKI

02.08.2018

19:58

Robert

pw05Uroczystością przy kamieniu poświęconym por. Białkowi uczciliśmy 1 sierpnia pamięć powstańców warszawskich.

– Fenomen zrywu sprzed 74 lat tkwił w jego uczestnikach. Oni w większości urodzili się w wolnej Polsce, ale ich rodzice i dziadkowie żyli w czasach, kiedy naszego kraju nie było na mapie. Dlatego powstańców warszawskich nie trzeba było w szkole uczyć patriotyzmu. Oni z mlekiem matki wyssali przekonanie, że najcenniejsza jest niepodległość – zwrócił się do zgromadzonych delegacji i mieszkańców burmistrz Dariusz Zieliński.

Po przemówieniu gospodarza gminy mikrofon przejął hiphopowiec z Góry Kalwarii – Mateusz „Sekul” Sekulski. Wykonał utwór z tekstem, który napisał, traktującym o przejściach Polaków w czasie wojny. „Krew, pot, łzy i mały żołnierz. Strzał, huk, krzyk Twych dzieci, Boże” – rapował osiemnastolatek.

Uroczystość tradycyjnie zaczęła się wyciem syren o 17.00 – godzinie rozpoczęcia powstania – a na koniec przed pamiątkowym kamieniem złożono kwiaty.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

EVENIO – SYSTEM INFORMACJI I POWIADOMIEŃ

01.08.2018

10:15

Robert

evenioGmina Góra Kalwaria, jako jedna z pierwszych w kraju, uruchomiła zintegrowany serwis informacyjny dla mieszkańców i turystów – Evenio. Mobilną aplikację na telefon można pobrać bezpłatnie z Google Play lub App Store.

Evenio to narzędzie służące do komunikacji między samorządem a lokalną społecznością. Dlaczego kalwaryjskie władze postanowiły skorzystać z tego rozwiązania? Używanie aplikacji zapewni Ci szybki i skuteczny dostęp do ważnych wiadomości. Dzięki Evenio każda informacja dociera do użytkowników systemu z odpowiednim wyprzedzeniem. A jeśli sytuacja tego wymaga, np. przy zdarzeniach nagłych lub losowych, system Evenio umożliwia rozpowszechnienie informacji praktycznie natychmiast, bez zbędnych opóźnień.

Aplikację wprowadzono w gminie Góra Kalwaria w 2016 roku z myślą o systemie gospodarki odpadami. Evenio umożliwia mieszkańcowi śledzenie harmonogramów wywozu odpadów, dzięki czemu wie, kiedy zostaną wywiezione jego śmieci i jaka to będzie frakcja. W celu stałej kontroli harmonogramów możliwa jest opcja ustawienia przypomnień o danym odbiorze. Można też złożyć reklamację w przypadku jego braku.

Platforma informacyjna na terenie gminy została niedawno rozszerzona. Użytkownicy mogą śledzić nadchodzące lokalne wydarzenia kulturalne i sportowe oraz ustawiać przypomnienia.

Więcej informacji: www.evenio.pl.

NASZE ZŁOTKA I BRYLANCIKI

01.08.2018

09:36

Robert

gody00Wzruszająca ceremonia. 28 lipca w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii sześć małżeństw świętowało złote gody, a jedna para – brylantowe. 75 lat temu ślub wzięli Natalia i Józef Frankowscy z Baniochy. Natomiast przed 50 laty pobrali się: Ewa i Zygmunt Bieńkowie (mieszkańcy Karoliny), Marianna i Feliks Kornasowie (Brześce), Hanna i Jan Kowalscy (Linin), a także Maria i Władysław Gindowie, Anna i Zdzisław Kasprzakowie oraz Marianna i Kazimierz Szmydowie (wszyscy z Góry Kalwarii). – Jesteście naszymi brylancikami i złotkami – powiedział burmistrz Dariusz Zieliński. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

PRZEPROWADZKA DZIAŁU OPS

31.07.2018

14:34

Robert

logo OPSSzanowni Państwo, informujemy, że od 1 sierpnia 2018 r. Dział Pomocy Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii zmienia swoją siedzibę. Nowa lokalizacja to ul. Pileckiego 10 (wcześniej 16 Stycznia).

W związku z tym w okresie od 30 lipca do 3 sierpnia mogą wystąpić utrudnienia w funkcjonowaniu OPS. Aby uzyskać kontakt z pracownikami socjalnymi, należy dzwonić pod numer 531 643 535. Prosimy o kontakt telefoniczny, pracownicy dotrą do Państwa osobiście, ponieważ dostęp do nowej siedziby OPS może być we wspomnianym okresie utrudniony.

Jednocześnie informujemy, że bez zmian pozostaje siedziba Działu Pomocy Pieniężnej, gdzie bez przeszkód można składać wnioski o świadczenia wychowawcze, „Dobry start”, zasiłki rodzinne i fundusz alimentacyjny.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

OPS Góra Kalwaria

JEST JUŻ KOLEJNE WYDANIE BIULETYNU

31.07.2018

13:27

Robert

OKLADKA-2018lipiecUkazał się trzeci w tym roku numer „Naszej Góry Kalwarii”. Piszemy w nim m.in. o dopłatach do biletów ZTM-u, przebudowie skweru przy ul. Dominikańskiej, inwestycjach w ramach funduszu sołeckiego, półkoloniach i Święcie Góry Kalwarii. Oto wersja elektroniczna: „NASZA GÓRA KALWARIA” (PDF).

URODZONA PIERWSZEGO DNIA WOJNY. PIERWSZEJ WOJNY

27.07.2018

19:36

Robert

zapasnikNie ma w naszej gminie nikogo starszego od Marianny Zapaśnik. Mieszkanka Góry Kalwarii kończy 104 lata! Przyszła na świat 28 lipca 1914 roku, a więc w dniu wybuchu I wojny światowej. W przeddzień urodzin odwiedzili ją burmistrz Dariusz Zieliński, radna Czesława Książek oraz Bogdan Wrochna, dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych. Życzyli pani Mariannie dwustu lat, na co jubilatka zareagowała słowami: – Jak wszystko będzie dobrze, to i dwieście będzie mało.

zapasnik1zapasnik2zapasnik3

PÓŁKOLONIE KAŻDY ZNA!

24.07.2018

16:13

Robert

kol9Akcją letnią zorganizowaną na wielką skalę okazały się w tym roku półkolonie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Księcia Janusza w Górze Kalwarii. W dwóch turnusach, które odbyły się w pierwszych czterech tygodniach wakacji, wzięło udział 270 uczniów klas I–VI.

Dzieciom zapewniono moc atrakcji. Wzięły udział w warsztatach w Manufakturze Czekolady i Manufakturze Cukierków, podczas których nie tylko poznawały proces produkcji słodkości, ale także same zamieniły się w cukierników i wyrabiały czekoladę oraz kręciły gigantyczne wielokolorowe lizaki. Oprócz słodkich warsztatów dzieciaki uczestniczyły też w warsztatach teatralnych, które przygotowano dla nich w Teatrze Powszechnym. Wybrały się również do schroniska dla zwierząt Na Paluchu. W czasie zajęć w schronisku uczniowie rozmawiali o odpowiedzialności, która wiąże się z posiadaniem zwierzaka, a także o tym, jak zachowywać się, by zwierzę nas nie zaatakowało. Poznawały ponadto historię niektórych podopiecznych schroniska, a w niejednym uczestniku zakiełkowała myśl o adopcji zwierzaka – dowodem na to były zdjęcia wybranych psów i kotów masowo wysyłane do rodziców i opatrywane subtelnym komentarzem typu: „Ale piękny, prawda?”. Wizyta w schronisku została poprzedzona dwutygodniową zbiórką przeróżnych akcesoriów przydatnych czworonogom, które zostały przekazane placówce w czasie odwiedzin.

Wiedzę można zdobywać zawsze, także w wakacje, dlatego uczestnicy półkolonii odwiedzili ciekawe muzea: Centrum Pieniądza NBP oraz muzeum Czar PRL. Z lekkim niedowierzaniem słuchali opowieści o polskiej rzeczywistości w Polsce po II wojnie światowej i oglądały eksponaty pochodzące z tamtego czasu: meble, sprzęty domowego użytku, plakaty… W szkole natomiast wzięli udział w żywej lekcji przyrody poświęconej gadom, której głównymi bohaterami były węże i ich obyczaje.

Półkolonie to czas promowania zdrowego stylu życia poprzez aktywny wypoczynek, wobec czego w programie znalazły się: zawody sportowe, lekcja tenisa, pobyt na basenie oraz wizyty w parku linowym, krainie zabaw, kręgielni i lekcja wychowania fizycznego w parku trampolin, która okazała się prawdziwym hitem. Nie zabrakło także rozrywki kulturalnej, czyli wizyty w kinie na premierowych pokazach filmów „Kuba Guzik na tajemniczym lądzie” i „I nie ma mocni 2”, a także pobytu w naszym Kinie „Uciecha”, w którym odbył się półkolonijny przegląd talentów.

Sprzyjająca pogoda sprawiła, że uczestnicy obu turnusów spędzili cały dzień na kąpielisku – plaża i woda wprowadziły prawdziwie wakacyjną atmosferę. „W naszej szkole fajnie jest, półkolonie są the best!” – śpiewali z przekonaniem półkoloniści, co chyba najlepiej oddaje półkolonijny klimat.

Całkowity koszt półkolonii w „Dwójce” wyniósł 147 833 zł. Ponad połowę, 84 833 zł, stanowiło dofinansowanie przyznane przez gminę.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księcia Janusza w Górze Kalwarii
 

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

NAJLEPSZY PRODUKT LOKALNY - ZAPRASZAMY DO KONKURSU

20.07.2018

14:57

Jolanta

MAZOWIECKIE BARWY WOLONTARIATU

18.07.2018

12:57

Jolanta

MBW_plakat_2018-page-001Konkurs jest etapem wojewódzkim konkursu ogólnopolskiego realizowanego przez Sieć Centrów Wolontariatu
w Polsce i jest organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.

Wolontariat to idea, z którą łączą się ważne wartości, takie jak altruizm, empatia, solidarność. Doskonale wiedzą o tym wolontariusze – ludzie, którzy z potrzeby serca angażują się w niesienie pomocy potrzebującym, biednym, chorym oraz w szeroko pojętą pracę na rzecz różnych środowisk, instytucji i organizacji działających w wielu obszarach życia społecznego. Warto zatem promować tego typu postawy poprzez realne wsparcie konkursu.
Szczegółowe informacje i dokumenty

SPOTKANIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW Z PRACOWNIKAMI URZĘDU SKARBOWEGO I ZUS

05.12.2017

14:59

Jolanta

us

BEZPŁATNE SZKOLENIA DLA NGO I IZB GOSPODARCZYCH!

05.12.2017

10:50

Jolanta

Baner-Szkolenia-NGO---11-grudniaTwórzmy wspólnie lepsze prawo!
Wzmocnij z nami pozycję swojej organizacji.
Weź udział w konsultacjach publicznych.

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla przedstawicieli regionalnych i branżowych izb gospodarczych oraz NGO zajmujących się rozwojem gospodarczym.
Szkolenie przygotuje Państwa do uczestniczenia w procesie konsultacji publicznych na szczeblu centralnym, ale również dostarczy i uzupełni wiedzę w zakresie rożnych obszarów prawa gospodarczego.

Każde szkolenie obejmuje 6 zakresów tematycznych: prawo gospodarcze, ekonomia z elementami polityki przemysłowej, prawo pracy, ekonomia przedsiębiorstwa, analiza finansowa oraz pisanie stanowisk i opinii wraz z ich prezentacją. 
Pierwsze szkolenie już 11 – 13 grudnia w Warszawie w Hotel De Silva Wilanów (ul. J. Kubickiego 3, 02-954 Warszawa).

Szkolenie trwa 3 dni po 8 godzin. Organizatorzy zapewniają posiłki podczas szkolenia i nocleg.

Formularz zgłoszeniowy
Więcej informacji o projekcie
Informacja
Program szkolenia

STARTUJĄ ROBOTY PRZY KS. SAJNY. NOWY PLAC MA BYĆ GOTOWY PRZED ŚWIĘTAMI

24.10.2017

11:09

Robert

skwer-sajny1-wwwUwaga, we wtorek 24 października rusza przebudowa skweru przy ul. ks. Sajny w Górze Kalwarii. Prace mają się zakończyć do 20 grudnia. Z góry przepraszamy mieszkańców za utrudnienia.

Przebudowana zostanie też uliczka za placem. Dojazd do stojących przy niej budynków będzie zapewniony, choć utrudniony.

12...3


BO2

logo-karta-seniora

Evenio_baner

LCK(1)

ZP

LOGO_portal_mapowy

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria