logo-gk4(1)

P_gminaEvenio

SZEŚĆ DEKAD DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA

01.06.2018

09:32

Robert

osp00Podwójne strażackie święto w Czaplinie. Miejscowa OSP 26 maja obchodziła 60-lecie istnienia, a członkowie wszystkich lokalnych jednostek celebrowali Gminny Dzień Strażaka.

– W 1958 roku grupa osób z Czaplina i sąsiednich wsi postanowiła, że mimo obowiązków rodzinnych i zawodowych będzie nieść ratunek drugiemu człowiekowi. Zgodnie z hasłem, które widnieje na strażackich sztandarach: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Tutejsza jednostka nie działa jednak w odosobnieniu. Pomaga mieszkańcom całej gminy oraz, co bardzo ważne, współpracuje z innymi strażami nie tylko podczas akcji – mówił Dariusz Zieliński, burmistrz, a zarazem prezes oddziału miejsko-gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Dziękował on za poświęcenie wszystkim strażakom ochotnikom z gminy: – Jesteście cichymi bohaterami naszej małej ojczyzny.

W archiwum czaplińskiej OSP jako jej założyciele figurują: Tomasz Dymczak (był pierwszym prezesem), Józef Jędrzejczyk i Andrzej Urbański. – Pierwszym sprzętem była sikawka ręczna, a zanim zakupiono samochód marki Żuk, strażaków woziły do pożarów konie – opowiadał 26 maja honorowy prezes jednostki Edmund Krawczyk. Remiza powstała w 1964 roku.

Aby upamiętnić jubileusz, do odnowionej niedawno przez gminę elewacji strażnicy przytwierdzono pamiątkową tablicę. Odsłonił ją w trakcie uroczystości prezes czaplińskiej OSP Józef Zamecki. Natomiast z okazji Gminnego Dnia Strażaka uhonorowano druhów i druhny z lokalnych jednostek. Najważniejsze z wręczonych odznaczeń – medale Za Zasługi dla Pożarnictwa – otrzymali: Robert Borowski z OSP Góra Kalwaria (złoty), Wiesław Molak z OSP Wojciechowice (srebrny), a także Paweł Ciara i Piotr Oliszewski z OSP Czaplin oraz Rafał Kucharski z OSP Góra Kalwaria (brązowe).

Obchody rozpoczęły się mszą świętą, a zakończyły – piknikiem.

FOTOREPORTAŻ

INFORMACJA PLACÓWKI TERENOWEJ KRUS W PIASECZNIE

31.05.2018

11:17

Robert

KRUSW związku z wejściem w życie w dniu 18 maja 2018 r. przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 858), Placówka Terenowa KRUS w Piasecznie informuje o zaistniałych zmianach:
– ulotka dotycząca nowych regulacji
– schemat procedury zgłaszania pomocników rolnika

KAROL BRONI WSZYSTKO, JAKUB TRAFIA PIĘTĄ

31.05.2018

09:06

Robert

turniejChłopcy z naszej gminy nareszcie – po dziewięcioletniej przerwie! – odnieśli zwycięstwo w Turnieju Piłki Nożnej Dzieci do Lat 13 im. Kazimierza Górskiego. Wszystkich przeciwników zdystansowali 25 maja na Stadionie Miejskim uczniowie kalwaryjskiej podstawówki nr 2.

Droga do triumfu usłana była… rzutami karnymi. W półfinale reprezentanci placówki przy ul. Kalwaryjskiej, po bezbramkowym remisie w regulaminowym czasie, strzelali jedenastki razem z uczniami z Dobiesza. „Dwójka” awansowała dzięki wygranej 3:1. W meczu finałowym (ze szkołą w Baniosze) gole znów nie padły, więc sędzia znów zarządził karne. Góra Kalwaria wykorzystała jednego i to wystarczyło, bo jej bramkarz Karol Dziuraniuk (na zdjęciu) obronił wszystkie trzy uderzenia rywali!

Złoto więc dla miasta, brąz dla Baniochy, a trzecie miejsce zajął wspomniany Dobiesz, który po półfinałowej porażce nie dał szans przeciwnikom z Mińska Mazowieckiego (3:0). Świetnie zagrał w tym spotkaniu Filip Ciara, zdobył dwa gole, a Jakub Karaszkiewicz strzelił bramkę jak marzenie – piętą.

Wystartowało 12 drużyn chłopięcych i tyle samo dziewczęcych. W rywalizacji słabszej płci najlepiej spośród lokalnych ekip spisała się kalwaryjska „Dwójka” – uplasowała się na czwartej pozycji. Triumf odniosła, podobnie jak rok temu, Huta Mińska (spod Mińska Mazowieckiego). Zmagania przy ul. Wojska Polskiego śledzili byli piłkarze reprezentacji kraju Marcin Mięciel i Grzegorz Szamotulski, a także Dariusz Górski, syn patrona turnieju, „Trenera Tysiąclecia” (23 maja minęła 12. rocznica jego śmierci). Zawody rozegrano już po raz 23.

FOTORELACJA

REJS SOLIDARNOŚCI POKOLEŃ

29.05.2018

14:06

Jolanta

Logo Rejsu"Rejs Solidarności Pokoleń" – przedsięwzięcie, które zrodziło się w Łodzi, w środowisku polskich patriotów (Stowarzyszenie Patriotów Rzeczypospolitej), pragnących w sposób nieszablonowy uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ideę tę chcieliśmy powiązać z ideą przyświecającą od lat wszystkim tym, którym bliski jest interes naszego kraju, czyli z interes rozwoju gospodarczego powiązanego z rozwojem królowej polskich rzek Wisłą.

Rzeka Wisła to nie tylko trakt wodny służący interesom gospodarczym. Rzeka Wisła, to jak położone nad nią obie stolice Kraków i Warszawa zjawisko samo w sobie tworzące historię Polski a jednocześnie spajające sobą to co w polskim narodzie najpiękniejsze i najważniejsze, jego wspaniałą kulturę, sztukę, poświęcenie i męstwo. Nie było bowiem kwestią przypadku, że to właśnie nad Wisłą powstały takie ośrodki polskości jak wspomniane wyżej stolice, ale również Sandomierz, Kazimierz Dolny, Płock, Nieszawa, czy  Toruń. Planując nasz Rejs uwzględniliśmy w nim odwiedzenie miejscowości wskazanych w naszym opisie Rejsu. Wybór postojów, nie umniejszając randze wszystkich innych pozostałych ośrodków nadwiślańskich, podyktowany był trasą rejsu, jego płynnym przebiegiem oraz naszymi możliwościami technicznymi i finansowymi.

Niezależnie od naszej idei - uczczenia setnej rocznicy niepodległości Polski, przepływając przez Państwa miejscowości, jesteśmy otwarci na każdą, propozycję z Państwa strony włączenia się w realizacją naszego przedsięwzięcia. Czy to w formie ułatwienia cumowania naszej tratwy przy lokalnym nabrzeżu, czy to w formie udzielenia gościny uczestnikom Rejsu, czy też w formie zorganizowania spotkania z uczestnikami Rejsu na każdy temat związany z historią, rozwojem gospodarczym Wisły, jej przyszłością jako centrum żeglugi Trójmorza, czy wreszcie ekologicznym znaczeniem rozwoju żeglugi rzecznej.  Zważywszy na powyższe i na charakter naszego przedsięwzięcia, każda forma współpracy daje nie tylko jednostronne korzyści organizatorom Rejsu, ale jest również szansą dla lokalnych ośrodków, przedstawienia własnych projektów i planów związanych z Wisłą, jak również może być szczególna formą promocji własnego regionu.

Uczestnicy rejsu zaplanowali pobyt w Górze Kalwarii na 29 maja, ale w związku z licznymi trudnościami dotarli dopiero do Sandomierza.
Zachęcamy do śledzenia rejsu na FB https://www.facebook.com/RejsSolidarnosciPokolen/, oraz, jeśli jest ktoś zainteresowany, do kontaktu z uczestnikami.
Rejs Solidarnosci Pokolen

"BEZPIECZNIE NA WSI MAMY - UPADKOM ZAPOBIEGAMY"

29.05.2018

12:43

Jolanta

DSC_0400KRUS od lat ba o edukację w zakresie bezpieczeństwa ludzi w gospodarstwach rolnych, zaczynając od najmłodszych. Efektem tego jest zorganizowany po raz kolejny Ogólnopolski Konkurs Plastyczny przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych p.n. "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy".
Z terenu Góry Kalwarii pięć szkół zgłosiło się do wzięcia udziału w konkursie - Szkoła Podstawowa w Czaplinku, Czachówku i Dobieszu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kątach oraz Zespół Szkół w Coniewie.
Rozdanie nagród odbyło się 24 maja w ratuszu miejskim w Górze Kalwarii.
Więcej informacji o konkursie www.krus.gov.pl

LOTTO POLAND BIKE MARATHON W GÓRZE KALWARII

29.05.2018

08:59

Jolanta

10Góra Kalwaria ponownie została zdobyta na rowerach górskich! Ponad 700 amatorów MTB stanęło na starcie szóstego etapu tegorocznego LOTTO Poland Bike Marathon. Ta podwarszawska miejscowość znajduje się od samego początku, czyli od dziesięciu lat, na mapie cyklu wyścigów organizowanych przez Grzegorza Wajsa. Trasa prowadziła w dużej mierze przez Lasy Chojnowskie i wały na Wisłą. Teren dość pagórkowaty. I jeszcze finisz jak na słynnym wyścigu Paryż - Roubaix. Na deser ścigania w Górze Kalwarii czekał wymagający podjazd po bruku.

Na dystansie MAX (50 km) zwyciężył Jan Czapliński (Komobike Scott), przed Ernestem Kurowskim (AGK Nexelo Kurowski Team) i Kamilem Kuszmidrem (KK Catena Wyszków). Wśród kobiet wygrała Barbara Kleczaj (Go Sport AK Sped Team), wyprzedzając Katarzynę Radziszewską (MCP Bike Team) i Izabelę Żeszczyńską (Dirty40).

Trasę MINI (30 km) najszybciej pokonał Adrian Wawer (ETI LKKG Lublin), finiszując przed Adamem Płoskim (T4B Bike Team) i Mariuszem Szczepańskim (Niewiadów Boro). W rywalizacji kobiet triumfowała Izabela Kamińska (Patnet Team), która wyprzedziła Annę Sajnóg (LOTTO) i Julitę Tomaszewską (Timbud Team).

Na dystansie FAN (9 km) wśród chłopców zwyciężył Maciej Petryszyn (UKK Huragan Wołomin), przed Adrianem Oniśkiem (Wertepowiec Łochów) i Mateuszem Szczepańskim (V-Max Mińsk Mazowiecki). W gronie dziewcząt najlepsza była Hanna Mazurkiewicz (Warszawski Klub Kolarski), przed Kamilą Klaus (Kamyk Radzymin MTB Team) i Zuzanną Posadzy (UKS Kolarz Nadarzyn). W Mini Crossie jeździły też dzieci w wieku 2-4 i 5-6 lat.

W rywalizacji drużynowej w Górze Kalwarii triumfował KK Catena Wyszków, przed MGG Dobry Kurs Team i Go Sport AK Sped Team. Młodzieżową punktację drużynową wygrał Warszawski Klub Kolarski, przed UKK Huragan Wołomin i Kamyk Radzymin MTB Team. W klasyfikacji rodzinnej zwyciężyli Struzikowie, przed Żeszczyńskimi i Sienkiewiczami. W punktacji Omnium Poland Bike 2018 prowadzą Bartłomiej Kwapisz (t-bike Racing Team) i Anna Sajnóg (LOTTO).
LOTTO Poland Bike Marathon w Górze Kalwarii został zorganizowany przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Góra Kalwaria, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz profesjonalnym sklepem i serwisem RafBike Store.
Teraz kolorowy peleton Poland Bike obiera kierunek na północny wschód Mazowsza. Kolejne kolarskie emocje już w najbliższą sobotę 2 czerwca w Długosiodle, w sercu Puszczy Białej. Wystartować może każdy. Wystarczy mieć rower i kask. Zapraszamy!
Więcej na www.polandbike.pl i www.facebook.com/Poland.Bike.Marathon

 

BO KOCHAM POLSKĘ - LAUREACI KONKURSU WYŁONIENI

24.05.2018

15:28

Jolanta

9-1W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowany został konkurs na najciekawszą dekorację patriotyczną pt. ,,BO KOCHAM POLSKĘ".
Do konkursu zgłosiło się dziesięć placówek oświatowych z terenu naszej gminy. Fotografie dekoracji przesłane na konkurs oceniało 11 osób z: Referatu Promocji, Gminnej Biblioteki Publicznej, Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, Ośrodka Kultury oraz Pani Aleksandra Fedynicz Komosa, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, a zarazem członkini Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu.

Stosując kryteria oceny takie jak:
Pomysłowość (oryginalność, walory patriotyczne, nawiązanie do tradycji)
Związek z kształtowaniem patriotyczno-niepodległościowych postaw społecznych.
Rozmiar dekoracji (w tym pracochłonność w przygotowaniu dekoracji.)
Estetyka wykonania i ogólny wyraz artystyczny
członkowie jury przyznawali punkty (w skali od 1 do 10).

Na podstawie zsumowanych punktów wyłoniono laureatów.
1. miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Bł. Ojca Papczyńskiego w Kątach (dekoracja na zdjęciu obok)
2. miejsce Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Czaplinku
3. miejsce Przedszkole Samorządowe w Wilczynku.

Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim pozostałym placówkom bardzo dziękujemy za udział w konkursie.
Nagrody zostaną wręczone podczas Święta Góry Kalwarii.
Wszystkie fotografie biorące udział w konkursie można zobaczyć w galerii zdjęć.

OJCIEC PAPCZYŃSKI ZAPRASZA DO SANKTUARIUM

22.05.2018

12:10

Robert

sank22Wieczernik w Górze Kalwarii wyniesiono do godności sanktuarium diecezjalnego. Swoją decyzję metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz ogłosił w ostatnią niedzielę podczas uroczystej mszy świętej na Mariankach.

Wobec kilku tysięcy osób zgromadzonych na placu przy kościele, w którym spoczywa święty o. Stanisław Papczyński, kard. Nycz odczytał podpisany przez siebie dekret. „Mając na względzie potrzeby duchowe wiernych Archidiecezji Warszawskiej oraz przychylając się do prośby Przełożonego Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów [...], ustanawiam Sanktuarium Diecezjalne Świętego Stanisława Papczyńskiego z siedzibą w kościele rektorskim Opatrzności Bożej na Mariankach” – brzmi fragment aktu.

Od Ełku do Podegrodzia

– Po beatyfikacji oraz kanonizacji ojca Papczyńskiego dziś stawiamy kropkę nad „i” – stwierdził w kazaniu metropolita. I dodał: – Święty Stanisław nie potrzebuje sanktuarium. Ono jest potrzebne nam. Potrzebujemy przychodzić tu, aby się modlić i uświadamiać sobie, jak bardzo aktualne jest nauczanie tego zakonnika w dzisiejszych czasach.

– To pierwsze na świecie sanktuarium o. Papczyńskiego. Myślę, że będzie w szczególny sposób oddziaływać na nasze miasto, gminę i całe Mazowsze – podkreślił w przemówieniu burmistrz Góry Kalwarii Dariusz Zieliński. Podziękował kardynałowi za podjętą decyzję, a księżom marianom – za szerzenie kultu świętego Stanisława (założyciela zakonu).

W czasie mszy św. przekazano jego relikwie pięciu delegacjom – reprezentującym dwie parafie ukraińskie, dwie polskie (Otwock i Rzekuń k. Ostrołęki) oraz misję katolicką w chińskim Harbinie. Wśród zebranych przed nowym ołtarzem polowym nie zabrakło wiernych z małopolskiego Podegrodzia, w którym S. Papczyński się urodził, oraz z Ełku, gdzie wydarzyły się dwa najgłośniejsze cuda za jego przyczyną w XXI wieku. Przybyli też przedstawiciele okolicznych samorządów, a marszałkowie Sejmu, Senatu i województwa przesłali organizatorom uroczystości listy gratulacyjne.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

ZGŁOŚ INICJATYWĘ LOKALNĄ!

21.05.2018

08:58

Robert

gore_zmieniamy1Ośrodek Kultury zaczyna przyjmować projekty mieszkańców w ramach przedsięwzięcia „Wspólnie działamy, Górę zmieniamy!”. Propozycje (artystyczne, rekreacyjne, edukacyjne itp.) należy składać w Ośrodku do 20 czerwca. Na zwycięskie zadania zarezerwowano 22 tys. zł.

Zapraszamy na konsultacje dotyczące wypełniania wniosków do koordynatora przedsięwzięcia, Piotra Milewskiego – tel. 506 788 690; p.milewski@kulturagk.pl.

REGULAMIN
WZÓR WNIOSKU
 

SPOTKANIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW Z PRACOWNIKAMI URZĘDU SKARBOWEGO I ZUS

05.12.2017

14:59

Jolanta

us

BEZPŁATNE SZKOLENIA DLA NGO I IZB GOSPODARCZYCH!

05.12.2017

10:50

Jolanta

Baner-Szkolenia-NGO---11-grudniaTwórzmy wspólnie lepsze prawo!
Wzmocnij z nami pozycję swojej organizacji.
Weź udział w konsultacjach publicznych.

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla przedstawicieli regionalnych i branżowych izb gospodarczych oraz NGO zajmujących się rozwojem gospodarczym.
Szkolenie przygotuje Państwa do uczestniczenia w procesie konsultacji publicznych na szczeblu centralnym, ale również dostarczy i uzupełni wiedzę w zakresie rożnych obszarów prawa gospodarczego.

Każde szkolenie obejmuje 6 zakresów tematycznych: prawo gospodarcze, ekonomia z elementami polityki przemysłowej, prawo pracy, ekonomia przedsiębiorstwa, analiza finansowa oraz pisanie stanowisk i opinii wraz z ich prezentacją. 
Pierwsze szkolenie już 11 – 13 grudnia w Warszawie w Hotel De Silva Wilanów (ul. J. Kubickiego 3, 02-954 Warszawa).

Szkolenie trwa 3 dni po 8 godzin. Organizatorzy zapewniają posiłki podczas szkolenia i nocleg.

Formularz zgłoszeniowy
Więcej informacji o projekcie
Informacja
Program szkolenia

STARTUJĄ ROBOTY PRZY KS. SAJNY. NOWY PLAC MA BYĆ GOTOWY PRZED ŚWIĘTAMI

24.10.2017

11:09

Robert

skwer-sajny1-wwwUwaga, we wtorek 24 października rusza przebudowa skweru przy ul. ks. Sajny w Górze Kalwarii. Prace mają się zakończyć do 20 grudnia. Z góry przepraszamy mieszkańców za utrudnienia.

Przebudowana zostanie też uliczka za placem. Dojazd do stojących przy niej budynków będzie zapewniony, choć utrudniony.

Odpady w Gminie

21.01.2013

14:20

Anna

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria uprzejmie informuje, że uruchomiono nową stronę internetową poświęconą gospodarce odpadami oraz ochronie środowiska http://www.gorakalwaria.odpadywgminie.com .

Na stronie znajdziecie Państwo informacje na temat wdrażanego nowego systemu gospodarowania odpadami. Zapraszamy Państwa do odwiedzania naszej strony poprzez ikonę umieszczoną na stronie urzędu.
1...2


BO2

logo-karta-seniora

LCK(1)

ZP

LOGO_portal_mapowy

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria