Gmina Gora Kalwaria(1)

  

otwarcie sezonu baner2-nowy

APEL DO RODZICÓW W ZWIĄZKU Z ZAPOWIADANYM STRAJKIEM NAUCZYCIELI

07.04.2019

11:40

Robert

STRAJK NAUCZYCIELI1Szanowni Państwo, ze względu na planowany „ogólnopolski strajk nauczycieli”, który ma rozpocząć się 8 kwietnia, informujemy, że do strajku planują przystąpić następujące przedszkola i szkoły, dla których gmina Góra Kalwaria jest organem prowadzącym:

1. Samorządowe Przedszkole Integracyjne w Górze Kalwarii,
2. Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku,
3. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księcia Janusza w Górze Kalwarii,
4. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Czaplinku,
5. Szkoła Podstawowa im. Feliksa Kapackiego w Cendrowicach,
6. Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Coniewie,
7. Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dobieszu,
8. Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Czachówku,
9. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Brześcach,
10. Szkoła Podstawowa w Baniosze,
11. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kątach.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WSPOMNIELIŚMY KALWARYJSKICH ARTYLERZYSTÓW

05.04.2019

19:40

Robert

katyn03– Po tak wartościowych ludziach, liderach lokalnej społeczności, mężach, ojcach i synach pozostały tylko, znalezione przy ich szczątkach: legitymacje, pocztówki, notatki – mówił 5 kwietnia podczas gminnych obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

Odbyły się one pod pomnikiem na terenie byłych koszar, upamiętniającym ofiary mordu z 1940 roku związane z 1. Pułkiem Artylerii Najcięższej w Górze Kalwarii. Byli to oficerowie służby stałej i rezerwy oraz funkcjonariusze policji. Łącznie 23 osoby. Najstarszy z zamordowanych miał 51 lat, najmłodsi – 26.

To im poświęcił swoje przemówienie burmistrz. – Właśnie tu, gdzie się znajdujemy, od 1934 roku członkowie pułku nabywali wiedzy, ćwiczyli musztrę, ale i rozmawiali, żartowali. Na pewno opowiadali o rodzinnych stronach, część artylerzystów przyjechała bowiem z daleka, z Kresów Wschodnich. Zapewne wspominali też wojnę polsko-bolszewicką, bo przecież niektórzy brali w niej udział – opisywał.

Na koniec Arkadiusz Strzyżewski podziękował klasom o profilu „ochrona granicy państwowej”, które przygotowały uroczystość. – Przywołujecie nazwiska tych, którym tak krótko dane było żyć w wolnym kraju. Dzięki wam to miejsce raz do roku, w kwietniu, zmienia się w przedwojenne koszary. Znów słychać tu marszowy krok artylerzystów i ich gromkie rozmowy o ukochanych rodzinach i ukochanej ojczyźnie – powiedział burmistrz.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

CHCEMY BYĆ SOBĄ

05.04.2019

09:00

Robert

autyzm12 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tego powodu w Szkole Podstawowej nr 2 im. Księcia Janusza w Górze Kalwarii miała miejsce akcja, której celem było propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat autyzmu.

W ramach godzin wychowawczych zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone niepełnosprawności w ogóle, a w szczególności autyzmowi, uczniowie oglądali filmy, które przybliżały zagadnienia związane z funkcjonowaniem ludzi z tą przypadłością. Ważnym elementem zajęć była próba znalezienia odpowiedzi na pytania: jak postępować wobec ludzi autystycznych, jak im pomagać, jak okazywać wsparcie i akceptację? Uczniowie przygotowywali też plakaty poświęcone autyzmowi.

2 kwietnia był zwieńczeniem szkolnej akcji zainicjowanej przez nauczycieli wchodzących w skład Szkolnego Zespołu Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej. Ponieważ symbolem ludzi dotkniętych autyzmem jest kolor niebieski, wszyscy postarali się, by w szkole zrobiło się niebiesko i przyszli ubrani właśnie w tę barwę. W ten sposób cala szkolna społeczność dała wyraz swojej jedności z osobami z autyzmem, bo „Inny” znaczy „Wyjątkowy”!

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

WIOSENNE PORZĄDKI W BANIOSZE

05.04.2019

08:33

Robert

sprzatanie-baniochy

ZGK ZAKRĘCI NIELEGALNE KURKI

04.04.2019

22:59

Robert

zgkZakład Gospodarki Komunalnej ogłosił, że wszyscy, którzy w ciągu najbliższych 3 miesięcy przyznają się do bezumownego poboru wody z gminnej sieci i do bezumownego zrzutu ścieków do kanalizacji, nie poniosą konsekwencji karnych.

Do 5 tys. zł grzywny w przypadku nielegalnego pobierania wody z wodociągu i do 10 tys. zł kary za bezumowne odprowadzanie ścieków do gminnej kanalizacji – takie konsekwencje grożą wszystkim, którzy zostaną nakryci na tym procederze. Gminna spółka rozpoczyna akcję tropienia nielegalnych przyłączy. W pierwszej kolejności zarząd firmy chce zmniejszyć liczbę nieuczciwie korzystających z gminnych wodociągów i kanalizacji, ogłaszając abolicję. Z tymi, którzy sami zgłoszą się do spółki i przyznają się do bezumownego czerpania wody i zrzutu ścieków, ZGK zawrze umowy, a sprawa nie zostanie skierowana do sądu. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie akcji wykrywania nielegalnych przyłączy.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

KATYŃ. PAMIĘTAMY

04.04.2019

08:22

Robert

katyn1Hołd ofiarom zbrodni katyńskiej oddamy 5 kwietnia (piątek) na terenie byłej jednostki wojskowej w Górze Kalwarii. Uroczystość pod pomnikiem przy ul. Saperów rozpocznie się o godz. 12.00. W programie m.in. apel pamięci, przemówienie burmistrza, modlitwa za pomordowanych i złożenie kwiatów. Szczegóły na poniższej grafice (powiększ).

katyn2

STAWKI ZA ŚMIECI W KWIETNIU BEZ ZMIAN

03.04.2019

09:31

Robert

herb  2016_poprawiony_2Szanowni Państwo, informujemy, że opłata za odbiór odpadów komunalnych za kwiecień pozostaje bez zmian, tzn. stawka za odpady segregowane wynosi 15 zł od osoby, a za niesegregowane – 25 zł. O zmianie wysokości stawek na kolejne miesiące wszyscy mieszkańcy zostaną poinformowani pisemnie.

ZOSTAŃ MIKOŁAJKOWYM EKSPERTEM!

02.04.2019

12:30

Robert

czap1Już po raz drugi Szkoła Podstawowa im. K. Górskiego w Czaplinku stała się gospodarzem Gminnego Konkursu Bibliotecznego. Tym razem motywem przewodnim był Mikołajek – bohater popularnych książek dla dzieci. Pomysłodawczyniami i jednocześnie organizatorkami rywalizacji były panie Agnieszka Wrotek i Iwona Skomorowska – nauczyciele bibliotekarze z naszej placówki.

28 lutego do szkoły przyjechali przedstawiciele szkół z całej gminy. Do zmagań przystąpiło siedem trzyosobowych drużyn – najlepsi z najlepszych, ci, którzy wygrali eliminacje w swoich szkołach. Poza uczestnikami i nauczycielami przygotowującymi ich do konkursu gościliśmy Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria –  pana Mateusza Baja, oraz Dyrektora Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych – pana Bogdana Wrochnę. Zmagania oceniało niezależne jury w składzie: p. Elżbieta Banasiak, przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów, p. Renata Zagożdżon, dyrektor Biblioteki Publicznej w Górze Kalwarii, oraz p. Elżbieta Wojtas, właścicielka kalwaryjskiej księgarni.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

START PROJEKTU „Z MELPOMENĄ POD STRZECHY”. NA POCZĄTEK SPEKTAKL „BAJKI DLA DOROSŁYCH”

02.04.2019

09:01

Robert

BannerBajeczki.jpg-internet„BAJKI DLA DOROSLYCH”. Cykliczny telewizyjny wieczorny program humorystyczny z lat 70. XX wieku. Emitowany w niedziele po wieczornym wydaniu „Dziennika telewizyjnego”, w odróżnieniu od dobranocki dla dzieci, emitowanej przed nim. Kilkuminutowy satyryczny teatrzyk z narratorem, Janem Kobuszewskim,  który przedstawiał prolog, epilog i morał. Fabuły bajek, oparte o teksty Joanny Wilińskiej i Feliksa Dereckiego, rozgrywały się najczęściej dawno, dawno, temu..., ale pojawiały się również historyjki współczesne. Istotą bajki była zaskakująca pointa – morał wygłaszany w ostatnim zdaniu przez narratora, po którym następowało już tylko „Dobranoc Państwu”. W naszym spektaklu zobaczycie Państwo siedem takich "bajeczek" z morałem, m.in. „Wczasy na jachcie”, „Słuszna decyzja”, „Spotkanie po latach”, „Z wizytą u babci” czy „Szklana Góra”.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

O ODNAWIALNYCH ŹRÓDŁACH ENERGII

02.04.2019

08:45

Robert

Fundacja na rzecz Zrównoważonego Rozwoju zaprasza na bezpłatne szkolenia „Adaptacja do zmian klimatu oraz możliwości wykorzystania potencjału OZE”. Najbliższe odbędzie się w Otwocku 4 i 5 kwietnia. Więcej informacji tutaj i na poniższym plakacie (kliknij).

zaproszenie-szkolenie-plakat

TO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W KWIETNIU

02.04.2019

08:20

Robert

kalendarz_imprez_kwiecien_internet

RADA MIEJSKA O TARGOWISKU I OPŁACIE PRZEKSZTAŁCENIOWEJ

01.04.2019

16:20

Robert

Sportowcy7Gratulacje dla najlepszych sportowców oraz dyskusja nad wysokością bonifikaty dla dotychczasowych użytkowników wieczystych, którzy z mocy prawa stali się właścicielami gruntów pod zamieszkanymi przez siebie lokalami – te dwa tematy zdominowały 10. sesję Rady Miejskiej Góry Kalwarii.

Na początku obrad z 27 marca, którymi pokierował przewodniczący Jan Rokita, władze miasta wręczyły sportowcom oraz trenerom z klubów i stowarzyszeń sportowych z gminy Góra Kalwaria statuetki za znaczące osiągnięcia w roku 2018. Wyróżnienia otrzymali w większości zdobywcy medali rangi wojewódzkiej, krajowej, ale także europejskiej i światowej. Gratulacje odebrali: Kamil Jeziorek i Adam Gazda (karate, klub Karate Kyokushinkaikan „Kime”); Stanisław Nowicki (koreańskie karate, Mazowieckie Centrum Tang Soo Do); Maciej Lewandowski, Iwona Lewandowska i Kamila Wolska (karate, UKS Fighters Dojo); Kacper Dubiniak i Andrzej Janas (pływanie, UKS Skalar); Lucyna Wichowska i Tomasz Bąk (kick-boxing, KS Tom Bee Team); Wiktoria Udenyi, Julia Kańska, Dariusz Kański i Emil Szcześniak (zapasy, UKS Akademia Sportu); Kacper Podworski (biegi na orientację, UKS OSiR); Zuzanna Krzyczkowska, Zuzanna Klimek, Weronika Grzywacz, Paulina Maziarek, Wiktoria Musiałek i Monika Obłucka (taniec, formacja Bartek) oraz Joanna i Jacek Stefańscy (taniec towarzyski, klub Emotion).

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

W OPEN GÓRĄ OBRĘB

01.04.2019

11:26

Robert

PING0853 osoby wystartowały w ósmej edycji pingpongowych Otwartych Mistrzostw Góry Kalwarii o Puchar Burmistrza. W najbardziej prestiżowej kategorii, open mężczyzn, zwyciężył Paweł Gałecki z Obrębu (na zdjęciu z lewej) – podobnie jak rok temu.

A oto wszyscy medaliści sobotnich zawodów w Baniosze.

kategoria dziewczęta do lat 13:
1. Julia Balcerzak
2. Wiktoria Tywonek
3. Wioletta Karaluch

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

KULTURY POD DOSTATKIEM!

29.03.2019

10:26

Robert

Dwa wernisaże, warsztaty, spektakl, koncert i... czytanie dzieciom przez burmistrza. Wydarzeń kulturalnych na przełomie marca i kwietnia jest do wyboru, do koloru. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z plakatami i skorzystania z gminnej oferty.

PIATEK-DRAGPIATEK-SZCZEPEKPIATEK-CZYTANIEPIATEK-WARSZTATYPIATEK-SPEKTAKLPIATEK-KONCERT

OGŁOSZENIE

28.03.2019

13:46

Robert

herbInformujemy, że posiedzenie komisji mieszkaniowej zaplanowane na 3 kwietnia nie odbędzie się. Nowy termin zostanie podany wkrótce. Przepraszamy.

12...3

szczygiel

WYL

jawinternecie_logo

czyte_powietrze_aktualnosci_2

logo-karta-seniora

Evenio_baner

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria