logo_herb_kolor

  

noc_grozy1
 

 

MINĘŁO STO LAT, UCZCIJMY TO

07.10.2019

08:01

Robert

Dobiesz1Niecodzienna uroczystość będzie mieć miejsce 11 października 2019 r. o godz. 10.00 w Dobieszu. W Szkole Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego świętować będziemy jubileusz 100-lecia placówki. To doskonała okazja do wspomnień, pełnych wzruszeń spotkań oraz ukazania wieloletniego dorobku i bogatej historii szkoły.

W programie wydarzenia organizatorzy zaplanowali między innymi: mszę świętą, część oficjalną oraz program artystyczny w wykonaniu absolwentów i obecnych uczniów szkoły. Przybyli goście będą mieć okazję obejrzeć wystawę prezentującą pamiątki związane z historią placówki. Na nowo można będzie przeżyć zdarzenia ze szkolnych lat oraz odbyć sentymentalną podróż do przeszłości.

ANDRIOLLI. MAŁO KTO ILUSTROWAŁ JAK ON

04.10.2019

14:53

Robert

brzegi_wislyMichał Elwiro Andriolli – kto zna tę postać? To żyjący w XIX wieku polski rysownik, ilustrator i malarz, a także uczestnik powstania styczniowego. Sylwetkę artysty przybliży wykład połączony z wystawą w naszym Ośrodku Kultury. Zapraszamy – 24 października, godz. 12.30.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

CHCESZ SKORZYSTAĆ Z PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE? ODWIEDŹ PUNKT KONSULTACYJNY

04.10.2019

14:22

Piotr

post FB Czyste powietrze1W Górze Kalwarii ruszył Punk Konsultacyjny dla osób, które chcą skorzystać z programu Czyste Powietrze. Tu także można złożyć wniosek za pośrednictwem internetu.

Jeśli zastanawiacie się Państwo czy starać się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze albo chcielibyście dowiedzieć się, jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać wsparcie, najpierw warto zatelefonować pod nr tel. 22 72 73 984 lub wysłać pytania na adres: p.kochanska@gorakalwaria.pl. W ten sposób można się również zapisać na spotkanie (prosimy o zatytułowanie wiadomości: Program Czyste Powietrze).

Punkt Konsultacyjny w LCK (Lokalnym Centru Kompetencji) jest czynny: w poniedziałki w godz. 8-18, od wtorku do piątku w godz. 8-16, w środy w godz. 12-18. LCK mieści się przy ul. Dominikańskiej 9 (budynek przy czołgu) w Górze Kalwarii.

Odpowiedzi na przynajmniej część z pytań znajdą Państwo także na stronie programu.

JEŚLI ZDECYDOWALIŚCIE SIĘ NA ZŁOŻENIE WNIOSKU

Przed złożeniem wniosku należy przygotować niezbędną dokumentację, która ułatwi i usprawni złożenie dokumentów on-line. Będą potrzebne:

1. Szczegółowe dane osobowe właściciela/wszystkich właścicieli budynku > dowód osobisty/dowody osobiste do wglądu. Przy podpisaniu wniosku przez pracownika Urzędu Miasta i Gminy konieczna będzie obecność wszystkich osób z gospodarstwa domowego i współwłaścicieli budynku. W przypadku dzieci poniżej 16. roku życia podpisuje się jeden z rodziców.

2. Rok odbioru budynku > oryginał protokołu lub inny dokument potwierdzający datę do wglądu.

3. Planowany zakres prac > przygotowanie po stronie wnioskodawcy, zgodnie z parametrami we wniosku Czyste Powietrze.

4. Jaki piec (obecne źródło ciepła) > zdjęcie potwierdzające klasę pieca do wglądu.

5. Kto jest właścicielem budynku? > wypis z księgi wieczystej do wglądu.

6. Źródło dochodów właściciela budynku + dochody członków gospodarstwa domowego > PIT 37, inne potwierdzające do wglądu + skan (na pendrive lub na poczcie mail). Na miejscu wykonamy ksero wszystkich dokumentów potwierdzających dochody, potwierdzimy za zgodnością z oryginałem i dołączymy do wniosku, który będzie wysyłany również drogą pocztową.

Po przygotowaniu powyższych dokumentów należy umówić się na spotkanie w celu sporządzenia wniosku on-line (co trwa około 2 godziny). Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy pełnią rolę osób weryfikujących wniosek. Mogą również służyć pomocą przy uzupełnianiu wniosku. Złożenia wniosków on-line w LCK jest możliwe w poniedziałki oraz środy.

OSZCZĘDZAJ CZAS I ZAŁATWIAJ SPRAWY URZĘDOWE PRZEZ INTERNET

04.10.2019

09:59

Piotr

e_urzad_ikonaNasza gmina stała się bardziej cyfrowa. Mieszkańcy już mogą korzystać z Gminnego Systemu Komunikacji Online, oferującego 15 e-usług.

Jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu użytkownicy sprawdzą przy pomocy kilku kliknięć myszki o dowolnej porze i z każdego miejsca np. swoje dane podatkowe, przeanalizują dokonane płatności lub odbiorą decyzję podatkową. E-urząd pozwala zaoszczędzić czas i pomaga w realizacji spraw, upraszcza formalności oraz procedury urzędnicze, ponieważ m.in. umożliwia wysyłanie i odbieranie dokumentów przez Internet. Aby skorzystać z usługi należy zarejestrować się i zalogować na portalu eurzad.gorakalwaria.pl.

System został wdrożony dzięki projektowi „Mazowieccy Liderzy e-Administracji” współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

O GLINIE WE DWORZE

04.10.2019

09:18

Robert

sadobranie-tekstKolejne, szóste już Sadobranie w zabytkowym dworze w Brześcach odbędzie się 6 października (niedziela). Pod hasłem „Glina jako materiał budowlany”. Będą warsztaty i prelekcje. Początek wydarzenia przy ul. Osiedlowej 2 o godzinie 11.30 (potrwa ono do 18.00). Organizatorem jest Fundacja Dwór i Folwark w Brześcach.

KOLORY UCZUĆ MAŁGORZATY JARECKIEJ

02.10.2019

09:41

Robert

jarecka_TVZ okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora odbędzie się w Górze Kalwarii, 5 października, koncert Małgorzaty Jareckiej.

Artystka wyprodukowała kilka tematycznych recitali, które cieszą się uznaniem publiczności. Można było usłyszeć ją m.in. na koncertach z francuskojęzycznym repertuarem „Paryska przygoda” – wokalistka jest wielką miłośniczą kultury frankofońskiej. Koncertowała z recitalami „Bursztynowa dama”, „Zakochaj się we mnie”, „Jesienne pejzaże” i „Dla ciebie, mamo”.

Małgorzata Jarecka jest wokalistką, producentem muzycznym, dziennikarką i wieloletnią prezenterką telewizyjną. Przygoda z muzyką w jej życiu zaczęła się na długo przed tym, jak pojawiła się telewizja. Ukończyła Wydział Piosenki Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Warszawie i od wczesnych lat odnosiła w tej dziedzinie sukcesy. Była dwukrotną laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Pojawiała się na scenie u boku Maryli Rodowicz czy Bogdana Smolenia, z którym jeździła na zagraniczne tournée. Od 2013 roku na stałe współpracuje ze znakomitym kompozytorem, aranżerem i pianistą Markiem Stefankiewiczem oraz basistą, pianistą i kompozytorem Andrzejem Wysockim.

5 października w kalwaryjskim Ośrodku Kultury artystka będzie promować swój najnowszy krążek „Wszystkie barwy uczuć”, na którym znalazły się utwory skomponowane specjalnie dla niej.

Początek występu przy ul. por. Białka o godz. 18.00. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie Ośrodka Kultury.

BARWNE NIEBO NAD MURAWĄ. ŚWIĘTO LATAWCA PO RAZ CZWARTY

02.10.2019

08:42

Robert

swieto-latawca-46 października niebo nad Stadionem Miejskim w Górze Kalwarii zapełni się kolorowymi latawcami.

Można przyjść z własnym, gotowym już latawcem bądź wykonać go na miejscu. Od godziny 13.00 będzie czynne stanowisko do budowy i malowania latawców. Zawody wystartują o godz. 14.00. Udział w nich mogą wziąć tylko własnoręcznie przygotowane modele. Po raz pierwszy w tym roku zorganizujemy rywalizację międzyszkolną, uczniowie lokalnych szkół zmierzą się w konkurencji latawców płaskich.

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

NA POCZĄTEK POSŁUCHAJĄ MONIUSZKI. I O MONIUSZCE

30.09.2019

15:59

Robert

OKGK_plakat_A2_InauguracjaRokuAkademickiegoUTW_19-09-16_preview(1)_1Zapraszamy studentów i tych, którzy chcą studentami zostać, na inaugurację kolejnego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jako że trwa Rok Stanisława Moniuszki, podczas uroczystości będzie można posłuchać pieśni przez niego skomponowanych (koncert „Moniuszko na salonach”), a także wykładu o artyście (zatytułowanego „Stanisław Moniuszko – nie tylko ojciec opery”). Tradycyjnie też chór Coniew wykona studencką pieśń „Gaudeamus igitur”.

Inauguracja odbędzie się 3 października (czwartek) o godz. 11.00 w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii. Wstęp wolny.

SZLACHETNA PACZKA – RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

30.09.2019

14:20

Robert

szlachetna-paczkaJeżeli lubisz ludzi, pracę w zespole, odważnie podejmujesz nowe wyzwania i chętnie podzielisz się swoim czasem z ludźmi, którzy go potrzebują – szukamy właśnie Ciebie! Rejon Szlachetnej Paczki w Górze Kalwarii poszukuje wolontariuszy!

Przyłącz się do nas, zdobądź nowych przyjaciół, zyskaj nowe umiejętności oraz nowe doświadczenia. Pomóż nam walczyć z biedą. Zgłoś się już dziś – wypełnij formularz na stronie www.superw.pl!

Jako wolontariusz Szlachetnej Paczki będziesz uczestniczył we wszystkich działaniach naszego rejonu, odwiedzisz rodziny, które potrzebują naszej pomocy, i oczywiście w tegorocznym finale!

Możesz pomóc także w inny sposób! Wokół nas jest wielu ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Szlachetna Paczka działa właśnie dla nich – wystarczy, że przekażesz kontakt do potrzebującej rodziny liderowi Paczki w Górze Kalwarii, a możliwe, że zostaną włączone do projektu!

Prowadzisz swoją działalność i też chciałbyś pomóc? Jeżeli dzielenie się z bliźnimi leży w Twojej naturze, Szlachetna Paczka zadba o to, by wszelkie dary trafiły do najbardziej potrzebujących!

Lider Rejonu Szlachetnej Paczki w Górze Kalwarii chętnie udzieli wszelkich informacji:
dr inż. Igor Protasowicki
tel. 502 60 80 60
igor@protasowicki.eu

DZIESIĘĆ DEKAD DOBIESKIEJ PODSTAWÓWKI. POKAŻMY PAMIĄTKI

30.09.2019

09:13

Robert

dobiesz100 lat – tyle istnieje szkoła w Dobieszu. 11 października odbędą się obchody jubileuszu, w związku z czym placówka zwraca się z apelem do mieszkańców:

Możliwe, że w Państwa domach znajdują się cenne historycznie przedmioty związane z przeszłością regionu i naszej szkoły. Dlatego zwracamy się z prośbą o wypożyczenie rodzinnych pamiątek: zdjęć, dokumentów, odznak, znaczków, gazet, zeszytów, przedmiotów związanych z historią szkoły. Z góry dziękujemy za wszelkie przekazane pamiątki.

Kontakt: sekretariat@spdobiesz.com.pl, tel. 22 726 89 93.

JĘZYK ANGIELSKI BEZPŁATNIE

27.09.2019

08:58

Robert

english-2724442_1920Gmina Góra Kalwaria ogłasza nabór uzupełniający dotyczący uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach z języka angielskiego na poziomie A2 dla 3 osób w ramach projektu „Nowe umiejętności – nowe perspektywy”. Zajęcia potrwają do kwietnia 2020 roku i zakończą się egzaminem certyfikującym. Gmina zapewnia bezpłatne podręczniki. Telefony kontaktowe: Krystyna Hibner: 601 978 601, Monika Maciak: 669 102 002.

WSPARCIE DLA STRAŻAKÓW I RATOWNIKÓW

26.09.2019

09:22

Robert

OSP2Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Kalwarii oraz Piaseczyńskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (mającego bazę w naszym mieście) niebawem popłynie w sumie ponad 157 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wczoraj, 25 września, burmistrz Arkadiusz Strzyżewski oraz skarbnik gminy Ewa Sobiepanek, w obecności ministra ochrony środowiska Henryka Kowalczyka, podpisali umowę na dotację (29,1 tys. zł), za którą zostaną zakupione dwa rozpieraki hydrauliczne dla kalwaryjskiej OSP. Z kolei prezes jednostki Robert Borowski i jej naczelnik Bartłomiej Wrochna zawarli umowę o dofinansowanie (27,7 tys. zł), które umożliwi straży zakup specjalnych ubrań Nomex. Piaseczyńskie WOPR otrzyma natomiast 100 tys. zł na zakup samochodu oraz przyczepki do przewożenia skutera wodnego.

OSPOSP1

ZOSTAŃ MŁODZIEŻOWYM RADNYM MAZOWSZA!

25.09.2019

13:19

Piotr

MRWMZarząd województwa zdecydował się powołać do życia Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego. Stanie się on ciałem doradczym przy podejmowaniu decyzji dotyczących regionu. W dniach 1-25 października przeprowadzona zostanie rekrutacja radnych. Aby nim zostać na dwuletnią kadencję, trzeba będzie wypełnić formularz zgłoszeniowy i zebrać podpisy 10 osób popierających kandydaturę. Województwo zleciło rekrutację Fundacji Civis Polonus. Szczegółowe informacje znajdują się tu.

WYBORY – INFORMACJA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

24.09.2019

13:56

Robert

wybory-niepelnosprawniWybory parlamentarne już 13 października. Wyborcom niepełnosprawnym, którzy nie będą mogli dotrzeć do punktów głosowania, dowóz zapewni urząd gminy. Trzeba tylko zgłosić taką potrzebę do kancelarii urzędu, do Pauliny Drozd, dzwoniąc pod nr tel. 22 727 35 82. Zgłoszenia przyjmowane będą do 7 października.

BUDŻET PARTYCYPACYJNY GÓRY KALWARII: GŁOSOWANIE ROZPOCZĘTE!

24.09.2019

08:46

Robert

budzet-partycypacyjny-glosowanieZ 28 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Partycypacyjnego na rok 2020 w gminie Góra Kalwaria 17 pomyślnie przeszło etapy weryfikacji formalnej i merytorycznej. Dziś, 24 września, rusza głosowanie na finałową siedemnastkę. Potrwa do 15 października.

Oto nazwy przedsięwzięć, które można popierać, i ich przewidywane koszty:
1. Tereny aktywnego wypoczynku przy ul. Leśnej w Górze Kalwarii – 150 000 zł,
2. Budowa oświetlenia boiska piłkarskiego i tenisowego (w Baniosze) – 150 000 zł,
3. Budowa chodnika wzdłuż ulicy Ogrodowej w Dobieszu od ul. Szkolnej do działki 97/5 – 55 000 zł,
4. Bezpieczna wieś – zakup sprzętu ratowniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Baniosze – 36 900 zł,
5. Rozbudowa siłowni zewnętrznej (w Czachówku) – 34 991 zł,
6. Dom Sąsiedzki Wisełka (przy ul. Pijarskiej w Górze Kalwarii) – 150 000 zł,
7. Rozbudowa placu zabaw na osiedlu Linin – 24 546 zł,
8. Rozbudowa i doposażenie sołeckiego placu zabaw działki sołeckiej (w Tomicach) – 50 000 zł,
9. Budowa oświetlenia na skarpie wiślanej w Górze Kalwarii oraz wyposażenie w małą infrastrukturę – 150 000 zł,
10. Zagospodarowanie działki gminnej poprzez utworzenie strefy rekreacyjno-wypoczynkowej w sołectwie Łubna. Projekt pt. „Dla każdego coś fajnego, dla dużego i małego" – 88 000 zł,
11. Modernizujemy lokalne strażnice (Czaplin, Czaplinek, Cendrowice) – 150 000 zł,
12. Minipark rozrywki dla dzieci i młodzieży (Czachówek) – 89 577 zł,
13. Soboty z filharmonią. Projekt o charakterze prospołecznym i kulturalnym – 15 000 zł,
14. Bezpieczna gmina – bezpieczna wieś. Zakup drona dla OSP Wojciechowice oraz hełmów ratowniczych – 50 000 zł,
15. Rodzinnie i sportowo – Piknik w Czachówku – 7 000 zł,
16. Doposażenie remizy OSP w Pęcławiu – 49 810 zł,
17. Mama jest tylko jedna – 50 000 zł.

Łączna wartość pomysłów zaakceptowanych przez Komisję Budżetu Partycypacyjnego wynosi 1 300 824 zł. To kwota wyższa niż przewidziana w Budżecie Partycypacyjnym (400 tys. zł). Właśnie dlatego burmistrz wydał zarządzenie o przeprowadzeniu głosowania nad zgłoszonymi projektami. To mieszkańcy będą decydować, które propozycje gmina zrealizuje w roku 2020. Co ciekawe, każdy będzie mógł poprzeć kilka przedsięwzięć, o łącznej wartości do 400 tys. zł.

Głosowanie rozpoczęło się 24 września i potrwa do 15 października. Wygrają (czyli zostaną zrealizowane) te projekty, który uzyskają najwięcej głosów.

Głosy oddawać można przez internet (www.decyduj.gorakalwaria.pl) lub wrzucając karty do urn:
– w budynku urzędu gminy przy ul. 3 Maja (obok kancelarii),
– w Ośrodku Kultury przy ul. por. Białka (obok wejścia),
– w Miejskim Zespole Basenowo-Rekreacyjnym (w holu).

Karty leżą przy urnach, można je także ściągnąć z naszej strony (załącznik pod tekstem).

Więcej na temat projektów poddanych pod głosowanie – na www.decyduj.gorakalwaria.pl.

Do pobrania:
KARTA DO GŁOSOWANIA

12...3

e_urzad_ikona

Ochrona danych

Sprawdz stan powietrza

BP_GK-19

jawinternecie_logo

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria