logo-gk_poprawione

P_gminaEvenio

Z NOWYM ROKIEM NOWE STAWKI

29.12.2017

08:22

Robert

smieci3Samorząd Góry Kalwarii prowadzi stabilną politykę, jeśli chodzi o podatki lokalne. Warto jednak pamiętać, że tzw. opłata śmieciowa nie jest jednak podatkiem, lecz wynikającą z ustawy opłatą za konkretną usługę.

Burmistrz i radni miejscy postanowili nie podnosić podatków lokalnych na najbliższe 12 miesięcy. Nasz samorząd zresztą bardzo rzadko decyduje się na zmianę stawek podatkowych. Np. ostatnia decyzja o zmianie wysokości podatku od środków transportu zapadła w 2014 r. (i była to obniżka), natomiast większość obowiązujących stawek podatku od nieruchomości jest taka sama jak w roku 2013. Tego rodzaju polityka podatkowa korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy i społeczny gminy: przybywa podmiotów gospodarczych i mieszkańców.

FIRMA SIĘ NIE ZMIENI

Od początku nowego roku będzie za to obowiązywać wyższa niż obecnie tzw. opłata śmieciowa. Tak zdecydowała (po przeprowadzonych postępowaniach przetargowych) na wniosek burmistrza Rada Miejska.

Otóż z końcem bieżącego roku obecna umowa między urzędem gminy a przedsiębiorstwem wywożącym śmieci dobiegnie końca. Dlatego gmina przystąpiła do wyłonienia wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od 1 stycznia. Najkorzystniejszą ofertę przetargową złożyła spółka Remondis Otwock, obsługująca naszych mieszkańców obecnie. Nowa umowa została podpisana 12 grudnia. Będzie obowiązywać przez 15 miesięcy.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

HARMONOGRAMY ODBIORU ODPADÓW

28.12.2017

10:33

Robert

smieciOto harmonogramy wywozu śmieci w 2018 roku:

sektor I
sektor II
sektor III
sektor IV
zabudowa szeregowa

Uwaga, od 1 stycznia do zabudowy szeregowej zaliczane są nieruchomości:
► Góra Kalwaria, ul. Baczyńskiego 12–28,
► Góra Kalwaria, ul. Chopina 2 A–D, 4 A–D, 6, 6 A–D, 8, 8 A–C, 10, 10 A–B, 12 A–B.

Więcej informacji na www.gorakalwaria.odpadywgminie.com.

CAPOEIRA W NOWEJ HALI. JUŻ OD STYCZNIA

28.12.2017

09:49

Robert

capoeiraW hali sportowej w Górze Kalwarii będzie można ćwiczyć capoeirę – brazylijską sztukę walki. Ośrodek Sportu i Rekreacji uruchomi sekcję w styczniu. Treningi w środy (godz. 19) i soboty (10.00). Zapisy pod nr. tel. 502 227 384.

OD 1 STYCZNIA SEGREGACJA BARDZIEJ SZCZEGÓŁOWA

27.12.2017

11:33

Robert

smieci2W naszej gminie nowe zasady segregacji śmieci będą obowiązywać od początku roku. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska (z 29 grudnia 2016 r.) zwiększy się liczba oddawanych przez mieszkańców frakcji odpadów.

Firma wywozowa będzie odbierać dwa dodatkowe rodzaje śmieci:
papier (dziś tworzy on jedną frakcję z metalami i tworzywami sztucznymi),
odpady bio (zostaną wyodrębnione z frakcji śmieci zmieszanych i będą zwierać odpady zielone).
Powyżej nowy podział.

Plakat do pobrania

PODSUMOWANIE LOTTO POLAND BIKE MARATHON 2017

27.12.2017

09:18

Jolanta

2Kolarski sezon LOTTO Poland Bike Marathon oficjalnie zakończony. Rok 2017 był niezwykle udanym w dotychczasowej historii cyklu organizowanego przez Grzegorza Wajsa. Dziewiąty sezon wyścigów amatorów na rowerach górskich miał wysoką frekwencję, a charakterystyczny, okrągły numer startowy (jedyny taki w Polsce) stał się znakiem mocno rozpoznawalnym. LOTTO Poland Bike Marathon to cykl z największych potencjałem. Najmocniejszy na Mazowszu i w pobliżu Warszawy.

Kolorowy peleton rowerowych maratończyków w roku 2017 zawitał do Otwocka, Nowego Dworu Mazowieckiego, Legionowa, Radzymina, Nadarzyna, Góry Kalwarii, Urszulina, Lublina, Sitkówki-Nowin, Płocka, Wąchocka, Kozienic, Stężycy, Nieporętu, Marek, Konstancina-Jeziorny i warszawskiego Wawra.

Pierwszy raz w historii odbył się Zimowy Poland Bike Marathon. Cykl składający się z trzech etapów zagościł w Markach, Nieporęcie i Kobyłce. To nie był jedyny debiut. Ekipa Poland Bike odwiedziła pierwszy raz Starachowice, organizując Starachowicką Strzałę, wyścig amatorów na rowerach szosowych i górskich.

Prawdziwym hitem okazały się, organizowane przez Poland Bike, Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim w Warszawie. Impreza tej rangi wróciła do stolicy po ponad 20-letniej przerwie. Zawody na Górze Kazury na warszawskim Ursynowie stały na wysokim poziomie, zarówno sportowym, jak i organizacyjnym. Zdaniem obserwatorów i uczestników Mistrzostwa Polski XC 2017 były najlepsze w dotychczasowej historii.
Galeria foto
14

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

„WYSTARCZY TAK NIEWIELE”, CZYLI WIGILIA DLA SAMOTNYCH

22.12.2017

22:05

Robert

sam12Około 50 samotnych i potrzebujących mieszkańców gminy wzięło udział w wigilii zorganizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Tym razem uroczyste spotkanie odbyło się w szkole przy ul. Kalwaryjskiej.

– Dziesięć lat temu, gdy taka wigilia miała miejsce w Górze Kalwarii pierwszy raz, przyszło zaledwie kilkoro mieszkańców – podkreślił burmistrz Dariusz Zieliński.

Spotkanie z 23 grudnia rozpoczęło się jasełkami. Wystąpili uczniowie „Dwójki”, klasy 5 c. Po przedstawieniu burmistrz złożył przybyłym życzenia. – Człowiek dostrzega potrzeby swoje, ale często nie dostrzega potrzeb bliźniego. A czasem wystarczy tak niewiele: uśmiechnąć się, podać dłoń – mówił Dariusz Zieliński. Następnie uczestnicy podzielili się opłatkiem i zasiedli przy stołach. Na koniec mieszkańcom wręczono paczki ufundowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

Za przekazanie smakowitości na wigilię dla samotnych dziękujemy następującym lokalnym firmom: Hotel & Restauracja Podzamcze, restauracja-naleśnikarnia Marysieńka, Cukiernia Karpatka, Cukiernia Szymańscy, Sam u Jacka, sklep Ga-Ga, hurtownia Impex, piekarnia Zbigniewa Bugny. Dziękujemy również uczestniczącym w świątecznym spotkaniu wolontariuszom – uczniom gimnazjów w Górze Kalwarii i Baniosze.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PRZEKAZALIŚMY SOBIE ZNAK POKOJU

22.12.2017

14:07

Robert

wig11W szkole w Brześcach spotkali się – by złożyć sobie życzenia – samorządowcy, sołtysi oraz przedstawiciele lokalnych organizacji, firm, służb mundurowych i duchowieństwa.

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie”. Witając zebranych, burmistrz Dariusz Zieliński przywołał słowa wypowiedziane przez św. Matkę Teresę z Kalkuty.

Po złożeniu zgromadzonym życzeń gospodarz gminy podsumował krótko mijający rok w naszej małej ojczyźnie. – Samorząd Góry Kalwarii przeznaczył na inwestycje ponad 15 milionów złotych, zakłady pracy się rozwijają, powstają nowe, przybywa mieszkań, a przede wszystkim rośnie liczba mieszkańców. To właśnie mieszkańcy są największym skarbem i potencjałem każdej gminy – powiedział burmistrz.

Zanim uczestnicy uroczystości połamali się opłatkiem i posilili się wigilijnymi potrawami, obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. Duże wrażenie robiła scenografia, a najgłośniejsze brawa rozbrzmiały po tym, jak grający pastuszka Mateusz Szlązak świetnie zaśpiewał piosenkę „Przekażmy sobie znak pokoju”.

Nie obyło się oczywiście bez prezentów. Gmina ufundowała upominki dla wszystkich gości i czekoladowe mikołaje dla młodych aktorów, natomiast społeczność szkolna obdarowała przybyłych aniołkami z masy solnej, zrobionymi przez uczniów, rodziców i nauczycieli.

Wśród zgromadzonych nie zabrakło byłych lokalnych samorządowców, przyjechał też były wicepremier Janusz Piechociński.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

GŁOSUJ NA NASZE PERŁY

06.12.2017

15:19

Jolanta

GlosowanieSzanowni Państwo zapraszamy do głosowania na nominowanych w konkursie Perły Mazowsza.
Głosując można wygrać atrakcyjne nagrody: karnety do klubu Green Up, bilety do Multikina, jazdy Offroad, gokart, quad oraz weekendowe vouchery na pobyt w hotelach De Silva.
Na stronie www.perłymazowsza.pl opisane są poszczególne sposoby głosowania.
1/ Głosowanie poprzez stronę www.
2/ Głosowanie poprzez fanpage plebiscytu.
3/ Głosowanie za pomocą SMS
4/ Głosowanie poprzez wrzucenie karty do urny.
Urny, w Górze Kalwarii znajdują się w ratuszu oraz ośrodku kultury.
Karta do głosowania.

NOMINACJE Z GÓRY KALWARII
Perła Przedsiębiorczości: Z.P.O.W. Agropol, Cukiernia Szymańscy, Hotel Podzamcze.
Perła Kultury: Zamek w Czersku, Pożegnanie lata w Górze Kalwarii, Zespół URZECZEni.
Perła Sportu: UKS OSiR Góra Kalwaria, TKM Klub Sportowy, Agata Chmielewska.

WYNIKI GŁOSOWANIA PO PIERWSZYM TYGODNIU.
 

SPOTKANIA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW Z PRACOWNIKAMI URZĘDU SKARBOWEGO I ZUS

05.12.2017

14:59

Jolanta

us

BEZPŁATNE SZKOLENIA DLA NGO I IZB GOSPODARCZYCH!

05.12.2017

10:50

Jolanta

Baner-Szkolenia-NGO---11-grudniaTwórzmy wspólnie lepsze prawo!
Wzmocnij z nami pozycję swojej organizacji.
Weź udział w konsultacjach publicznych.

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla przedstawicieli regionalnych i branżowych izb gospodarczych oraz NGO zajmujących się rozwojem gospodarczym.
Szkolenie przygotuje Państwa do uczestniczenia w procesie konsultacji publicznych na szczeblu centralnym, ale również dostarczy i uzupełni wiedzę w zakresie rożnych obszarów prawa gospodarczego.

Każde szkolenie obejmuje 6 zakresów tematycznych: prawo gospodarcze, ekonomia z elementami polityki przemysłowej, prawo pracy, ekonomia przedsiębiorstwa, analiza finansowa oraz pisanie stanowisk i opinii wraz z ich prezentacją. 
Pierwsze szkolenie już 11 – 13 grudnia w Warszawie w Hotel De Silva Wilanów (ul. J. Kubickiego 3, 02-954 Warszawa).

Szkolenie trwa 3 dni po 8 godzin. Organizatorzy zapewniają posiłki podczas szkolenia i nocleg.

Formularz zgłoszeniowy
Więcej informacji o projekcie
Informacja
Program szkolenia

STARTUJĄ ROBOTY PRZY KS. SAJNY. NOWY PLAC MA BYĆ GOTOWY PRZED ŚWIĘTAMI

24.10.2017

11:09

Robert

skwer-sajny1-wwwUwaga, we wtorek 24 października rusza przebudowa skweru przy ul. ks. Sajny w Górze Kalwarii. Prace mają się zakończyć do 20 grudnia. Z góry przepraszamy mieszkańców za utrudnienia.

Przebudowana zostanie też uliczka za placem. Dojazd do stojących przy niej budynków będzie zapewniony, choć utrudniony.

Odpady w Gminie

21.01.2013

14:20

Anna

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria uprzejmie informuje, że uruchomiono nową stronę internetową poświęconą gospodarce odpadami oraz ochronie środowiska http://www.gorakalwaria.odpadywgminie.com .

Na stronie znajdziecie Państwo informacje na temat wdrażanego nowego systemu gospodarowania odpadami. Zapraszamy Państwa do odwiedzania naszej strony poprzez ikonę umieszczoną na stronie urzędu.
1...2

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria