gmina_logo -- kopia2

  

osir3

PRACA NA LATO. ZATRUDNIMY OSOBĘ DO PROWADZENIA GMINNEJ KAWIARENKI INTERNETOWEJ

12.06.2019

18:38

Robert

lck-fot -- kopiaSzukasz ciekawej pracy na wakacje, a może na dłużej? Masz interesujące pomysły? Chcesz wspierać i aktywizować innych mieszkańców? Ta oferta jest dla Ciebie!

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria zatrudni osobę, która od 1 lipca do końca sierpnia (a być może dłużej) będzie administratorem gminnego Lokalnego Centrum Kompetencji (LCK) w Górze Kalwarii.

LCK to swego rodzaju kawiarenka internetowa. Powstało w styczniu 2016 roku, za fundusze z Unii Europejskiej oraz z budżetów państwa i województwa. Mieści się na terenie byłej jednostki wojskowej, przy ul. Dominikańskiej 9. W lokalu znajduje się pięć stanowisk komputerowych z dostępem do sieci. Są też: drukarka, ksero, skaner, projektor i aparat fotograficzny. Uczniowie mogą się tu przygotować do lekcji, bezrobotni – wyszukać oferty pracy, a seniorzy – nauczyć się obsługi komputera czy surfowania po internecie. Można otrzymać wsparcie w napisaniu CV czy pisma urzędowego. Korzystanie z LCK jest oczywiście bezpłatne.

Szukamy osoby, która będzie prowadzić Centrum, a jednocześnie inicjować działania wynikające ze specyfiki LCK oraz promować kawiarenkę. Mieszkańców, którzy chcą pełnić funkcję administratora punktu, prosimy o kontakt z Urzędem Miasta i Gminy, z Biurem Promocji i Informacji (adres: promocja@gorakalwaria.pl). Do 18 czerwca czekamy na CV oraz na Państwa koncepcje pracy w LCK (maksymalna objętość listy pomysłów to strona A4). Prosimy zwłaszcza o propozycje animowania czasu wolnego mieszkańców, szczególnie dzieci, młodzieży i seniorów.

NIECH NAM ŻYJE DWIEŚCIE LAT!

12.06.2019

18:30

Robert

100Na takich urodzinach życzy się nie stu lat, lecz dwustu. Agnieszka Gawdzik z Julianowa urodziła się 12 czerwca 1919 roku – stuknęła jej setka!

Jubilatkę odwiedził, by złożyć życzenia, burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. „Jaka jest recepta na długowieczność?” – spytał panią Agnieszkę. Według niej trzeba być aktywnym i zdrowo się odżywiać.

Stulatka ma dwoje dzieci, sześcioro wnuków, 11 prawnuków i dwumiesięczną praprawnuczkę. W Julianowie mieszka od 1974 roku. Na świat przyszła w sąsiedniej gminie Prażmów, we wsi Zadębie.

„Dwustu lat nie będzie, nie ma mowy. Co Bóg powie, tak się stanie” – stwierdziła jubilatka podczas urodzin.

Na naszym terenie mieszkają jeszcze dwie osoby, które skończyły 100 lat: Marianna Zapaśnik z Góry Kalwarii (104) i Józef Frankowski z Baniochy (101).

100b100a100c(1)

KATARZYNA KLISZKO DYREKTOREM SZKOŁY W CONIEWIE

11.06.2019

14:44

Robert

Katarzyna_Kliszko_powolanieOd 1 lipca Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Coniewie będzie mieć nowego dyrektora.

11 czerwca burmistrz Arkadiusz Strzyżewski wręczył akt powołania na to stanowisko Katarzynie Kliszko. Pani Katarzyna jest absolwentką szkoły w Coniewie, od siedmiu lat pracuje w niej jako polonistka i logopeda. Podczas krótkiej uroczystości w urzędzie gminy gratulacje nowej dyrektor, oprócz burmistrza i jego zastępcy Mateusza Baja, złożyły odchodząca z tego stanowiska po 11 latach Bogumiła Lachowicz oraz Katarzyna Zielińska, przewodnicząca rady rodziców w placówce.

Do coniewskiej podstawówki uczęszcza 127 dzieci.

PRZEJDĄ BURZE

11.06.2019

11:54

Robert

burze5Burze nie ominą powiatu piaseczyńskiego. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przejdą one między 13 czerwca, godz. 14.00, a 6.00 rano następnego dnia. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia to 85 proc. Treść ostrzeżenia jest tutaj.

ONI WYWALCZYLI NIEPODLEGŁOŚĆ. PROMOCJA KSIĄŻKI O LOKALNYCH BOHATERACH

10.06.2019

12:36

Robert

ksiazka PLAKAT RYTKO-01W imieniu własnym, jak również Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – Oddział w Czersku serdecznie zapraszam na promocję książki mojego autorstwa pt. „Na drodze do niepodległości. Nieznani bohaterowie Czerska i Góry Kalwarii z czasów Wielkiej Wojny”.

Publikacja, której wydawcą jest Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – Oddział w Czersku, miała na celu przybliżenie losów bohaterów, którzy po 123 latach niewoli wywalczyli dla Polski niepodległość. W mojej ocenie upowszechnianie wiedzy o lokalnych bohaterach z okresu I wojny światowej jest niezwykle ważne dla kształtowania postaw współczesnych i przyszłych pokoleń.

Zapraszam do lektury książki i poznania bohaterów Czerska i Góry Kalwarii oraz 1. Pułku Artylerii Legionów Polskich, który stacjonował w górskokalwaryjskim garnizonie.

Mam nadzieję, że książka „Na drodze do niepodległości. Nieznani bohaterowie Czerska i Góry Kalwarii z czasów Wielkiej Wojny” pozwoli zachować w naszej pamięci współtwórców niepodległości Polski.

Należy podkreślić, że projekt opracowania i publikacji książki został zrealizowany przez TOnZ – Oddział w Czersku w ramach zadania „Nasza ojcowizna. Żywe lekcje historii na zamku w Czersku”, współfinansowanego ze środków: Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gminy Góra Kalwaria, Starostwa Powiatowego w Piasecznie oraz naszego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – Oddział w Czersku.

Spotkanie promocyjne odbędzie się 13 czerwca 2019 roku (czwartek) o godz. 18.30 w Koszary Arche Hotel przy ul. Dominikańskiej 11 w Górze Kalwarii (dawna jednostka wojskowa).

Serdecznie zapraszam.

Piotr Rytko, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – Oddział w Czersku

PRZYPOMINAMY: ZAKAZ KĄPIELI!

09.06.2019

09:06

Robert

kapiel

MAŁE GRANTY – INFORMACJA O OFERCIE „OBÓZ LETNI”

08.06.2019

13:38

Robert

Herb na stroneGmina Góra Kalwaria, zgodnie z art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450, 650, 723, 1365, z 2019 r. poz. 37), informuje o wpłynięciu i uznaniu celowości oferty pt. „Obóz letni, g. Szubin, wieś Głeboczek”, dotyczącej realizacji zadania publicznego w obszarze „profilaktyka uzależnień i przeciwdziałanie alkoholizmowi”.

Zadanie będzie realizowane przez Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „ZAWISZA” – Federacja Skautingu Europejskiego przy wsparciu finansowym Gminy, udzielonym trybie małych grantów. Każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty, może zgłosić uwagi jej dotyczące. Osoba prowadząca sprawę: Monika Kasprzyk, tel. 22 727 95 18.

ZGK PRZYPOMINA: ODBIORCY, KTÓRZY ZGŁOSZĄ NIELEGALNE PRZYŁĄCZE, UNIKNĄ KARY!

08.06.2019

13:38

Robert

zgkGrzywna do 10 000 zł lub kara ograniczenia wolności oraz obowiązek uiszczenia nawiązki na rzecz Zakładu Gospodarki Komunalnej tytułem świadczonych przez lata usług grozi osobom, które nielegalnie podłączyły się do sieci spółki.

MOŻNA UNIKNĄĆ KARY


Jak? ZGK w Górze Kalwarii, wychodząc naprzeciw mieszkańcom gminy, umożliwił zgłoszenie nielegalnego przyłącza, zawarcie umowy i uniknięcie konsekwencji za dotychczasowe zaniedbania. Na tym właśnie polega trwająca już od kwietnia abolicja. Chodzi o odstąpienie od ścigania działań niezgodnych z prawem, którymi w tym przypadku są nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa ZGK każdy, kto zgłosi fakt nielegalnego korzystania z sieci Zakładu, nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej oraz nie zostanie obciążony żadnymi innymi konsekwencjami (np. opłatą za dotychczas zużytą wodę lub odprowadzone ścieki). Po podpisaniu umowy taka osoba będzie traktowana jak każdy inny odbiorca usług. Jest tylko jeden warunek – trzeba zgłosić się w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca 2019 r. Do ZGK spływają kolejne zgłoszenia mieszkańców naszej gminy. Warto podkreślić, że nielegalnym przyłączeniem jest nie tylko podłączenie do sieci bez zawartej umowy, ale też do instalacji sąsiada z pominięciem wodomierza.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE PROJEKTU UCHWAŁY KRAJOBRAZOWEJ

06.06.2019

16:20

Robert

Herb na stroneSzanowni Państwo,

w związku z publikacją na temat projektu tzw. uchwały krajobrazowej (zwanej reklamową), która ukazała się na fanpage’u portalu Gorakalwaria.org, pragniemy oświadczyć, że zamieszczony wpis niestety zniekształca fakty.

Autor publikacji zamieścił zdjęcia wybranych ogrodzeń stojących w Górze Kalwarii. Opatrzył te fotografie napisem „nielegalne”. Tymczasem żadne nowe przepisy dotyczące parkanów, płotów itp. nie weszły w życie. Istnieje tylko projekt uchwały. Czyli propozycja.

Ponadto wspomniane zdjęcia sugerują, że projekt przewiduje, iż sfotografowane ogrodzenia będą musiały zostać zlikwidowane lub przebudowane. To wprowadzenie mieszkańców w błąd. Planowane jest dostosowanie do wymogów tylko najmniej estetycznych z istniejących ogrodzeń, zrobionych m.in. z betonowych płyt i blachy. I to wyłącznie stojących od strony przestrzeni publicznej (od ulic, skwerów itp.). Właściciel miałby na to rok lub dwa lata.

Owszem, ogrodzenia, które dopiero powstaną, będą musiały spełniać określone wymagania, dotyczące już nie tylko materiału wykonania (jeśli uchwała wejdzie w życie). Jednak dążymy do tego, aby nowe przepisy z jednej strony przyczyniły się do poprawy wyglądu miasta i gminy, a z drugiej – nie były dolegliwe dla właścicieli posesji.

Chcielibyśmy też podkreślić, że projekt uchwały był (do 5 czerwca) konsultowany z mieszkańcami. Do urzędu gminy wpłynęły uwagi w sprawie przygotowywanych zapisów. Uwagi te zostaną rozpatrzone. Ostateczna wersja projektu może więc różnić się od obecnej.

Przypominamy ponadto, iż nad proponowanymi regulacjami na koniec zagłosuje Rada Miejska. Może ona je przyjąć bądź odrzucić.

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria

RYNEK NICZYM RYBACKA WIOSKA

05.06.2019

14:48

Robert

zieloneswiatki2019_wwwPrzed nami kolejna edycja Zielonych Świątek na Urzeczu. 6 i 7 czerwca (czwartek, piątek) zapraszamy na warsztaty  pt. „Historyczna kraina Urzecza – rekonstrukcja wioski rybackiej”. Na rynku w Górze Kalwarii stanie właśnie rybacka wioska. Przez dwa dni będą odbywać się tu pokazy związane z pracą i życiem rybaków. Rekonstruktorzy opowiedzą m.in. o sprzęcie połowowym (sieciach, wierszach, motowęzłach) i wynalazkach związanych z wodą. W obozowisku zaprezentują metody obróbki ryb, jak wędzenie w wędzarniach jamowych i kłodowych, pieczenie w glinie czy gotowanie zupy „uchy”.

W niedzielę (9 czerwca) tradycyjnie zaś podziwiać będzie można orszak umajonych łodzi zielonoświątkowych, które wypłyną z portu w Górze Kalwarii najpierw do Nadbrzeża, a później do Gassów.

PROGRAM:

6, 7 czerwca

czwartek, piątek, rynek miejski
9.00 – 15.00 – warsztaty dla szkół
15.00 – 17.00 – warsztaty dla mieszkańców

9 czerwca
niedziela
9.00 – wypłynięcie orszaku łodzi zielonoświątkowych, port w Górze Kalwarii
10.15 – msza św. polowa w Nadbrzeżu
11.00 – piknik zielonoświątkowy w Nadbrzeżu
14.00 – wypłynięcie orszaku do Gassów

MAŁE GRANTY – INFORMACJA O OFERCIE „WAKACJE 2019”

05.06.2019

14:03

Robert

Herb na stroneGmina Góra Kalwaria, zgodnie z art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450, 650, 723, 1365, z 2019 r. poz. 37), informuje o wpłynięciu i uznaniu celowości oferty pt. „Wakacje 2019”, dotyczącej realizacji zadania publicznego w obszarze „profilaktyka uzależnień i przeciwdziałanie alkoholizmowi”.

Zadanie będzie realizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Artystycznego Formacji Tanecznej „Bartek” przy wsparciu finansowym Gminy, udzielonym trybie małych grantów. Każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty, może zgłosić uwagi jej dotyczące. Osoba prowadząca sprawę: Monika Kasprzyk, tel. 22 727 95 18.

ROWEREM PO OBU STRONACH WISŁY

05.06.2019

09:05

Robert

plakat-projekt2Trwają zapisy na wycieczkę „Urzeczeni rowerem”, którą organizują m.in. Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Ośrodek Kultury. Wyprawę zaplanowano na 9 czerwca (niedziela).

Uczestnicy wyruszą o godz. 10.00 ze skweru z pomnikiem Adama i Ewy w Górze Kalwarii. Pokonają około 30 kilometrów.

W Gassach (gmina Konstancin-Jeziorna) przeprawią się przez Wisłę promem, w Nadbrzeżu (gmina Karczew) zatrzymają się na godzinny posiłek, a następnie ruszą w kierunku kalwaryjskiego mostu. Wycieczka zakończy się o 15.00 na wspomnianym skwerze. Zapisywać się można w recepcji Miejskiego Zespołu Basenowo-Rekreacyjnego w Górze Kalwarii do 5 czerwca.

REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIOWA
MAPA (ETAP I)
MAPA (ETAP II)

INFORMACJA DOTYCZĄCA WYBORU ŁAWNIKÓW NA KADENCJĘ 2020–2023

03.06.2019

20:18

Robert

W związku z upływem w dniu 31 grudnia 2019 roku czteroletniej kadencji ławników orzekających w sprawach rozpoznawanych w Sądzie Okręgowym w Warszawie, Sądzie Rejonowym w Piasecznie i Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie zwrócił się do Rady Miejskiej Góry Kalwarii z prośbą o dokonanie naboru kandydatów na ławników na kadencję od 2020 r. do 2023 r.:

– do Sądu Okręgowego w Warszawie – 4 osoby,
– do Sądu Rejonowego w Piasecznie – 2 osoby,
– do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – 4 osoby.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

MAMMOGRAFIA W PROMOCYJNEJ CENIE I ZA DARMO

03.06.2019

19:47

Robert

active-lifeactive-life1Podczas 1. Górskiego Biegu Zająca (15 czerwca) Fundacja Active Life oraz burmistrz Arkadiusz Strzyżewski będą zachęcać uczestników oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy do dbania o zdrowie. W trakcie wydarzenia panie w wieku 50–69 lat będą mogły bezpłatnie wykonać mammografię. Natomiast panie w wieku od 35 lat zostaną zaproszone do skorzystania z badania w promocyjnej cenie 80 zł.

KOCHAJMY SIĘ, GNIEW NA BOK!

03.06.2019

13:46

Robert

paryNałożyli sobie obrączki w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. 1 czerwca w Ośrodku Kultury świętowali to, że tak długo są razem.

Małżeństwom z naszej gminy wręczył medale za długoletnie pożycie burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. Odznaczenia przyznał prezydent RP. – Jesteście przykładem dla młodych ludzi w czasach, kiedy wiele par tak szybko się rozwodzi – podkreślił burmistrz.

Najdłużej, 65 lat, są po ślubie Eugenia i Jan Olczakowie, mieszkańcy Czaplinka. 60 lat temu mężem i żoną stali się natomiast Stanisław i Danuta Jaroszowie oraz Bronisław i Aleksandra Zającowie z Góry Kalwarii. Z kolei 50 małżeńskich lat mają za sobą: Elżbieta i Arkadiusz Adamczykowie (Tomice), a także Anna i Władysław Brejnakowie, Maria i Stanisław Drewiczowie, Irena i Marian Grzegorczykowie oraz Zofia i Antoni Lipińscy (wszyscy z Góry Kalwarii).

Co robić, by związek był tak trwały? Zdaniem jubilatów trzeba rozumieć współmałżonka, rozmawiać z nim i się na niego nie gniewać oraz, po prostu, nawzajem się kochać.

123...4

czipowanie

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria