logo_herb_kolor

  

choinka1
 

 

TEATRALNE MIKOŁAJKI

21.11.2019

09:21

Robert

mikolajkiMikołajki już za ponad dwa tygodnie. Ośrodek Kultury ma prezent dla najmłodszych mieszkańców: spektakl i spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Wstęp wolny. Przy czym należy mieć wejściówkę (liczba miejsc jest bowiem ograniczona). Wejściówki będzie można odbierać w kasie Ośrodka Kultury (ul. por. Białka 9) od 25 listopada, od godz. 12.00.

Co: przedstawienie „W poszukiwaniu Ducha Świąt” w wykonaniu duetu DeeDee & Tonio oraz spotkanie ze Świętym Mikołajem.
Gdzie: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, ul. por. Białka 9.
Kiedy: 7 grudnia (sobota), godz. 12.00 oraz 16.00.

Zapraszamy!

W ŚWIECIE „BAJEK” CHARLES’A PERRAULTA

20.11.2019

15:02

Robert

czaplinek-konkurs2019We wtorek 19 listopada już po raz trzeci w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Czaplinku odbył się Gminny Konkurs Biblioteczny, który zorganizowały Iwona Skomorowska oraz Agnieszka Wrotek. Tym razem motywem przewodnim były „Bajki” Charles’a Perraulta. W rywalizacji wzięło udział aż osiem szkół z terenu miasta i gminy Góra Kalwaria. Każda z nich wcześniej przeprowadziła wewnętrzne eliminacje, w wyniku których do Czaplinka przyjechały trzyosobowe zespoły złożone z bajkowych ekspertów.

Zmagania oceniało niezależne jury w składzie: Anna Charko – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Kalwarii, Elżbieta Banasiak – wieloletnia redaktor naczelna „Przyjaciółki”, Elżbieta Wojtas, właścicielka kalwaryjskiej księgarni oraz Zbigniew Adamczyk, radny miasta i gminy Góra Kalwaria.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Z POEZJĄ ADAMA ZAGAJEWSKIEGO ZA PAN BRAT

20.11.2019

12:59

Robert

baniocha-szkola6 listopada w Domu Kultury Kolorowa w Ursusie odbył się pierwszy etap XVII Mazowieckiego Przeglądu Recytatorskiego Jednego Poety – Przeglądu Twórczości Adama Zagajewskiego. Każdy z uczestników przygotował dwa wiersze. Dodatkowo chętni mogli zaprezentować jeden z wybranych utworów poety w dowolnym języku obcym.

Szkołę w Baniosze reprezentowały trzy uczennice klasy VIII b, przygotowane przez Alinę Pastuszkę: Julia Czarnecka, Ewa Odrowąż-Coates i Katarzyna Zulczyk.

8 listopada okazało się, że spośród 80 uczestników jurorzy zakwalifikowali do II etapu 36 osób, w tym wszystkie nasze recytatorki. To ogromne osiągnięcie, biorąc pod uwagę, jak trudna jest poezja Adama Zagajewskiego. Co więcej, dziewczynki będą rywalizować ze starszymi od siebie, gdyż ze szkół podstawowych do finału przeszły tylko 4 osoby; pozostałe to uczniowie szkół średnich.

21 listopada odbędzie się kolejny etap, do którego dziewczynki muszą przygotować dodatkowo jeden utwór. Trzymajcie kciuki.

Alina Pastuszka

FUNDRAISING, CZYLI JAK POZYSKAĆ ŚRODKI NA DZIAŁALNOŚĆ ORGANIZACJI

19.11.2019

09:48

Piotr

Siegnij po KASE dla NGO

WYŁÓW PERŁĘ W SWOJEJ OKOLICY

19.11.2019

08:32

Piotr

Perly MazowszaPrzypominamy, że można już zgłaszać kandydatów w Konkursie Perły Mazowsza, którego celem jest uhonorowanie wyjątkowych osób, wydarzeń i firm z naszego regionu. Na zgłaszających i głosujących czekają nagrody m.in. bilety do kina, kosmetyki, książki, wejściówki do SPA i inne.

W V edycji plebiscytu oprócz piaseczyńskiego biorą udział także powiaty grodziski i pruszkowski. Kandydatów można zgłaszać w kategoriach:

♦ Przedsiębiorczość – firmy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, które wyróżniają się w gminie pod względem ekonomicznym, lecz także zaangażowania społecznego

♦ Kultura – wydarzenia, festyny, festiwale, pikniki, spektakle, grupy artystyczne, które warto doceniać

♦ Sport i Turystyka – sportowcy, kluby sportowe, trenerzy, oferty turystyczne, które należy doceniać, pochwalić i wyróżnić

Zgłoszenia można dokonać przez stronę www.perlymazowsza.pl. Termin ich przyjmowania mija 8 grudnia. Zdobywców tytułów Perła Przedsiębiorczości, Perła Kultury oraz Perła Sportu i Turystyki poznamy na przełomie maja i marca przyszłego roku.

PRZEDSIĘBIORCO, SPRAWDŹ, CZY PODLEGASZ REJESTRACJI W BDO

15.11.2019

13:02

Robert

BDOCzy Twoja firma figuruje w Rejestrze BDO? To prowadzony przez marszałka województwa spis podmiotów, które „wprowadzają na rynek produkty, produkty w opakowaniach i gospodarują odpadami”. Sprawdź, czy powinieneś się zarejestrować: https://bdo.mos.gov.pl/home/obowiazek_rejestracji/

Jeżeli tak, złóż wniosek: https://bdo.mos.gov.pl/home/wnioski/wniosek-rejestrowy/

Więcej informacji: https://bdo.mos.gov.pl/home/zasady-rejestracji/

Zarejestruj się i uniknij kary.

W SOBOTĘ RADIOWA JEDYNKA BĘDZIE NADAWAŁA Z GÓRY KALWARII!

14.11.2019

15:24

Piotr

Jedyne takie miejsce_Gora KalwariaW sobotnie przedpołudnie wybieracie się dokądś samochodem? A może pozostajecie w domu? Wsłuchajcie się w Program 1 Polskiego Radia (102.4 FM).

W godzinach 9.00-12.00 audycja Jedynki „Jedyne takie miejsce” zostanie niemal w całości poświęcona Górze Kalwarii. Radiowców będzie można także podejrzeć na żywo przy pracy. Studio, w którym będą rozmawiali z gośćmi opowiadającymi o naszym mieście i gminie, zorganizują w holu ratusza. Zapraszamy!

BĘDZIE RÓWNIEJ POD KOŁAMI I NOGAMI. WARTO CIERPLIWIE POCZEKAĆ

14.11.2019

14:52

Piotr

drogi_do_remontuKierowcy korzystający z głównej drogi w Solcu od dziś muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi z przebudową 450-metrowego odcinka jezdni. Przepraszamy za komplikacje.

Prace będą kosztowały 423,1 tys. zł. Przypomnijmy, że w poprzednim roku w Solcu przebudowę przeszedł 800-metrowy odcinek tego traktu.

Podobne problemy z przejazdem pojawią się w przyszłym tygodniu na ul. Okrężnej w Krzakach Czaplinkowskich. I w tym przypadku prosimy o cierpliwość. Wykonawca za 572 tys. zł utwardzi łącznie 590-metrowy fragment ulicy.

Zbliża się również modernizacja ul. Polnej w Kątach (311 m, wybrano już wykonawcę, koszt prac to 307,4 tys. zł) a także wymiana nawierzchni nierównego chodnika wzdłuż osiedla przy ul. Pijarskiej w Górze Kalwarii (jest to zadanie zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego, pochłonie 97,6 tys. zł).

W LCK POZNASZ ABC KOMPUTERA I INTERNETU. BEZPŁATNIE

14.11.2019

14:28

Piotr

post FB kw

RADUJMY SIĘ WSPÓLNIE! TAK JAK WSPÓLNIE, MIMO RÓŻNIC, WALCZONO O NIEPODLEGŁOŚĆ

12.11.2019

15:31

Piotr

na_www- Musimy umieć doceniać to, że wolno nam wywieszać biało-czerwone flagi i śpiewać publicznie hymn narodowy. Twój pradziadek czy moja prababcia tak wiele by dali za tę możliwość! - mówił podczas wczorajszych lokalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

- Musimy też umieć doceniać to, że nasi przodkowie przechowali Polskę w swoich sercach. Poprzez tradycję, kulturę, edukację. Zrobili to dla ciebie i dla mnie – dodawał włodarz. - Radujmy się wspólnie! Tak jak wspólnie, mimo różnic, walczono o niepodległość! Niech żyje wolna, suwerenna Polska! - tymi słowami zakończył mowę.

Wieczorna uroczystość na pl. Piłsudskiego zgromadziła setki mieszkańców i wiele pocztów sztandarowych. Szczególny charakter wydarzeniu nadała miejscowa młodzież. Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół im. Marszałka Franciszka Bielińskiego przy ul. Budowlanych, przygotowani przez płk. Henryka Mroza, zadbali o odpowiednią oprawę wydarzenia. Były pochodnie, wojskowy ceremoniał i podniosła atmosfera podczas odczytywania apelu poległych.

Przebieg wydarzeń sprzed 101 lat przypomnieli w przemówieniach burmistrz Arkadiusz Strzyżewski i przewodniczący rady miejskiej Jan Rokita. Burmistrz wspominał nazwisko lokalnego bohatera – Szymona Adamca, który wespół z miejscowymi strażakami rozbroił – bez jednego strzału – niemieckich żandarmów a następnie obcych żołnierzy stacjonujących w Górze Kalwarii. Tę barwną – nie pozbawioną dramatyzmu – akcję zainscenizowali następnie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Zygmunta Sajny przed budynkiem, w którym 11 listopada 1918 roku zdarzenie miało miejsce. Młodzież przygotowana przez polonistki - Joannę Pawelec-Błeszyńska i Wiolettę Obstawską wystawiła spektakl przepełniony patriotyzmem.

Mieszkańcy, których nie wystraszyło zimno, mogli jeszcze wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych podczas Ogniska Niepodległości na rynku. Akcent kończący obchody święta 11 listopada w Górze Kalwarii tradycyjnie przygotowało Stowarzyszenie „O to chodzi...” we współpracy z Ośrodkiem Kultury.

AKTYWNIE NA CZEŚĆ NIEPODLEGŁEJ

12.11.2019

12:56

Robert

open37Prawie 500 osób ścigało się na ulicach Góry Kalwarii 11 listopada w ramach XXVII Biegu Niepodległości o Puchar Burmistrza. W rywalizacji na 5 km (która rozpoczęła się o symbolicznej godzinie 11.11) najlepsi z niemal 180 uczestników okazali się: wśród mężczyzn Mateusz Gos z Warki, a wśród kobiet Joanna Tomczak z Warszawy. Uzyskali czasy, odpowiednio, 17:49 oraz 20:47. Z grona mieszkańców naszej gminy najszybsi byli Dawid Gładecki (Baniocha) i Marysia Matusik (Góra Kalwaria).

A oto zwycięzcy biegów dzieci i młodzieży:
• Lena Sowa i Ignaś Maciejewski (rocznik 2013 i młodsze),
• Zuzanna Gos i Maksymilian Krawczyk (roczniki 2011 i 2012),
• Nikola Omen i Igor Czapnik (2009 i 2010),
• Natalia Piwek i Dawid Prusiński (2007 i 2008),
• Julia Walczak i Krzysztof Kasprzak (2005 i 2006).

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ.

11 LISTOPADA UTRUDNIENIA NA DROGACH

08.11.2019

12:49

Robert

UTRUDNIENIA W RUCHU11 listopada w Górze Kalwarii, w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości (czyli biegami i uroczystościami), kierowcy oraz pasażerowie komunikacji publicznej będą się musieli liczyć z utrudnieniami:

► od godz. 8.00 do 12.00 będą zamknięte:
– ul. ks. Sajny od ul. Lipkowskiej do ul. por. Białka
– ul. Lipkowska od ul. ks. Sajny mniej więcej do wiaduktu
– ul. por. Białka

► od godz. 12.00 do 19.00 ul. ks. Sajny będzie zamknięta od ul. św. Antoniego do pl. Piłsudskiego
► od godz. 8.00 do 19.00 zamknięta będzie ul. Ratuszowa
► możliwe też są niewielkie, czasowe utrudnienia na sąsiednich ulicach

► cały dzień nie będą funkcjonować przystanki przy rynku; przystanek zastępczy (dla wsiadających i wysiadających) zostanie umiejscowiony przy ul. 3 Maja – na parkingu przy nowym skwerze (naprzeciwko postoju taksówek).

Za utrudnienia przepraszamy.

ZMIANA TERMINU ZBIÓRKI KRWI

07.11.2019

15:09

Robert

Klub Honorowych Dawców Krwi w Górze Kalwarii informuje, że zbiórka krwi, która miała zostać zorganizowana 15 listopada 2019 r. w szkole przy ul. Budowlanych, odbędzie się w tym samym miejscu 18 listopada.

PRZED I PO PORODZIE. ZAPRASZAMY NA PRELEKCJE I WARSZTATY

06.11.2019

08:58

Robert

Plakat 1 ver2Plakat 2 (1)W Górze Kalwarii ruszają bezpłatne spotkania dla przyszłych i obecnych rodziców. To prelekcje prowadzone przez specjalistów (w kinie) oraz warsztaty ruchowe (w hali sportowej). Organizatorem jest miejscowe stowarzyszenie Active Kids GK, a fundusze na projekt przekazała gmina Góra Kalwaria. Zapraszamy!

GMINA ZREALIZUJE OSIEM POMYSŁÓW MIESZKAŃCÓW

05.11.2019

14:20

Robert

BP-wynikiGłosy policzone, podajemy wyniki głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Partycypacyjnego Góry Kalwarii 2020.

Wprowadzając w tym roku możliwość popierania projektów przez internet, wierzyliśmy, że głosowanie będzie cieszyć się rekordowym zainteresowaniem. Nie spodziewaliśmy się jednak, iż w ciągu trzech tygodni zagłosuje aż 6666 osób! Oddali Państwo łącznie 13 830 ważnych głosów, papierowych i elektronicznych (bo każdy mógł poprzeć więcej niż jeden projekt). Dziękujemy! (Warto dodać, że w poprzedniej edycji udział w głosowaniu wzięły 794 osoby, a zatem ośmiokrotnie mniej).

Kto uzyskał jakie poparcie mieszkańców? Poniżej klasyfikacja. Zapoznając się z nią, trzeba wiedzieć, że liczyła się nie tylko liczba zdobytych głosów. Ważne jest też to, że gmina zarezerwowała na obywatelskie projekty określoną kwotę – 400 tys. zł. Przytoczmy w tym miejscu regulamin Budżetu Partycypacyjnego:

„Do realizacji rekomenduje się projekty, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów, aż do wyczerpania ogólnej kwoty 400 tys. zł […]. W sytuacji, gdy pozostałe środki finansowe nie pozwalają na realizację kolejnego projektu z listy, za przyjęty do realizacji uznaje się projekt zajmujący niższą pozycję, jeżeli koszty jego realizacji mieszczą się w kwocie pozostałej do rozdysponowania”.

To wyjaśnia, czemu... jedną ze zwycięskich propozycji jest ta, która zajęła ostatnie miejsce.

Pomysły, które zostaną wcielone w życie, zaznaczyliśmy pogrubioną czcionką. Po nazwie projektu jego wartość oraz liczba ważnych głosów.

1. Doposażenie remizy OSP w Pęcławiu (49 810 zł) – 1874,
2. Tereny aktywnego wypoczynku przy ul. Leśnej w Górze Kalwarii (150 000 zł) – 1296,
3. Bezpieczna wieś – zakup sprzętu ratowniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Baniosze (36 900 zł) – 1295,
4. Budowa chodnika wzdłuż ulicy Ogrodowej w Dobieszu od ul. Szkolnej do działki 97/5 (55 000 zł) – 1069,
5. Rozbudowa siłowni zewnętrznej w Czachówku (34 991 zł) – 1065,

6. Budowa oświetlenia boiska piłkarskiego i tenisowego w Baniosze (150 000 zł) – 1037,
7. Modernizujemy lokalne strażnice – Czaplin, Czaplinek, Cendrowice (150 000 zł) – 1024,
8. Minipark rozrywki dla dzieci i młodzieży w Czachówku (89 577 zł) – 941,
9. Zagospodarowanie działki gminnej poprzez utworzenie strefy rekreacyjno-wypoczynkowej w sołectwie Łubna. Projekt pt. „Dla każdego coś fajnego, dla dużego i małego" (88 000 zł) – 738,
10. Rodzinnie i sportowo – Piknik w Czachówku (7 000 zł) – 662,
11. Dom Sąsiedzki Wisełka przy ul. Pijarskiej w Górze Kalwarii (149 990,95 zł) – 610,
12. Bezpieczna gmina – bezpieczna wieś. Zakup drona dla OSP Wojciechowice oraz hełmów ratowniczych (50 000 zł) – 568,
13. Rozbudowa placu zabaw na osiedlu Linin (24 546 zł) – 360,
14. Mama jest tylko jedna (50 000 zł) – 347,
15. Rozbudowa i doposażenie sołeckiego placu zabaw działki sołeckiej w Tomicach (50 000 zł) – 327,
16. Budowa oświetlenia na skarpie wiślanej w Górze Kalwarii oraz wyposażenie w małą infrastrukturę (150 000 zł) – 311,
17. Soboty z filharmonią. Projekt o charakterze prospołecznym i kulturalnym (15 000 zł) – 306.

Zwycięzcom gratulujemy!

12...3

jawinternecie_logo

e_urzad_ikona

Ochrona danych

Sprawdz stan powietrza

BP_GK-19

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria