gmina_logo -- kopia2

  

osir3

Ochrona danych osobowych

31.12.2019

14:14

Robert

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PRACA NA LATO. ZATRUDNIMY OSOBĘ DO PROWADZENIA GMINNEJ KAWIARENKI INTERNETOWEJ

26.06.2019

18:38

Robert

lckSzukasz ciekawej pracy na wakacje, a może na dłużej? Masz interesujące pomysły? Chcesz wspierać i aktywizować innych mieszkańców? Ta oferta jest dla Ciebie!

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria zatrudni osobę, która do końca sierpnia (a być może dłużej) będzie administratorem gminnego Lokalnego Centrum Kompetencji (LCK) w Górze Kalwarii.

LCK to swego rodzaju kawiarenka internetowa. Powstało w styczniu 2016 roku, za fundusze z Unii Europejskiej oraz z budżetów państwa i województwa. Mieści się na terenie byłej jednostki wojskowej, przy ul. Dominikańskiej 9. W lokalu znajduje się pięć stanowisk komputerowych z dostępem do sieci. Są też: drukarka, ksero, skaner, projektor i aparat fotograficzny. Uczniowie mogą się tu przygotować do lekcji, bezrobotni – wyszukać oferty pracy, a seniorzy – nauczyć się obsługi komputera czy surfowania po internecie. Można otrzymać wsparcie w napisaniu CV czy pisma urzędowego. Korzystanie z LCK jest oczywiście bezpłatne.

Szukamy osoby, która będzie prowadzić Centrum, a jednocześnie inicjować działania wynikające ze specyfiki LCK oraz promować kawiarenkę. Mieszkańców, którzy chcą pełnić funkcję administratora punktu, prosimy o kontakt z Urzędem Miasta i Gminy, z Biurem Promocji i Informacji (adres: promocja@gorakalwaria.pl). Do 5 lipca czekamy na CV oraz na Państwa koncepcje pracy w LCK (maksymalna objętość listy pomysłów to strona A4). Prosimy zwłaszcza o propozycje animowania czasu wolnego mieszkańców, szczególnie dzieci, młodzieży i seniorów.

WAKACJE Z FILMEM, MUZYKĄ, SPORTEM I HISTORIĄ

26.06.2019

10:37

Robert

Darmowe seanse w kinie i przy wieży strażackiej. Pokazy i koncerty na zamku w Czersku. Warsztaty plastyczne, sportowe turnieje, Festiwal Sztuki i Animacji... Latem będą mieli Państwo z czego wybierać – zachęcamy do skorzystania z gminnych atrakcji.

lato2019filmowelato2019kinolato2019zameklato2019zamek1lato2019bibliotekalato2019osirlato2019karawanalato2019wtz

ZBIÓRKA GABARYTÓW, ELEKTROSPRZĘTU I OPON – WE WRZEŚNIU

26.06.2019

09:17

Robert

gabaryty 2019

O „CZYSTYM POWIETRZU” W OŚRODKU KULTURY

25.06.2019

14:39

Robert

powietrzePlanujesz ocieplić dom, wymienić okna lub stary piec na nowoczesne źródło ogrzewania? Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski oraz Fundacja Czyste Powietrze zapraszają Mieszkańców Góry Kalwarii i okolicznych sołectw na spotkanie o dotacjach i preferencyjnych pożyczkach z rządowego programu „Czyste powietrze”.

W jego trakcie będzie można nauczyć się wypełniania wniosków o dofinansowanie (nawet do 90 proc. inwestycji!), które są przyjmowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej na temat programu przeczytacie Państwo na stronie nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze. Spotkanie w Górze Kalwarii odbędzie się 9 lipca o godz. 18.30 w Ośrodku Kultury przy ul. por. Białka 9. Jeśli ktoś sam się nie wybiera, niech powie o spotkaniu sąsiadom. Czyste powietrze to nasza wspólna sprawa!

Do tej pory gmina Góra Kalwaria, z własnych funduszy, dofinansowała wymianę prawie 100 pieców w domach na naszym terenie.

„DOBRY START” – 300 ZŁ DLA UCZNIA

24.06.2019

17:08

Robert

dobry-startW tym roku, podobnie jak w roku poprzednim, rodzice i opiekunowie uczących się dzieci do 20. roku życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia) będą mogli składać wnioski o świadczenie na wyprawkę szkolną z programu „Dobry start”.

Od
1 lipca o 300 zł dla ucznia można wystąpić drogą elektroniczną (Emp@atia, bankowość elektroniczna), natomiast od 1 sierpniaosobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii, ul. Pijarska 40 oraz ul. Pileckiego 10, w godzinach pracy OPS (tj. poniedziałek 8.00–17.00, wtorek–czwartek 8.00–16.00, piątek 8.00–15.00).

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

500 ZŁ NA PIERWSZE DZIECKO JUŻ OD POCZĄTKU LIPCA

24.06.2019

14:30

Robert

500plus_logoOd 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” będzie przyznawane również na pierwsze dziecko – od dnia narodzin do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny czy zasądzone alimenty.

Już od 1 lipca wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko można składać tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem ministerialnego portalu Emp@atia, ePUAP oraz bankowości elektronicznej. Natomiast od 1 sierpnia wnioski będzie można składać również w sposób tradycyjny (wersja papierowa), w Ośrodku Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii, ul Pijarska 40 oraz ul. Pileckiego 10, w godzinach pracy OPS (tj. poniedziałek 8.00–17.00, wtorek–czwartek 8.00–16.00, piątek 8.00–15.00).

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

SENATOR O ŚWIĘTYM ZAKONNIKU

19.06.2019

12:28

Robert

Powstała kolejna kspotkanie ryszkasiążka o spoczywającym w Górze Kalwarii świętym i zarazem patronie gminy. Nosi tytuł „Stanisław Papczyński. Apostoł dobrej Polski”. Napisał ją senator Czesław Ryszka. W niedzielę 23 czerwca odwiedzi on sanktuarium na Mariankach, by spotkać się z czytelnikami. Prezentacja książki odbędzie się w muzeum o. Papczyńskiego o godz. 18.00. Podczas spotkania będzie można ją kupić i uzyskać dedykację autora. Wstęp wolny.

POZNANI BOHATEROWIE

18.06.2019

14:57

Robert

rytko.pMiłośnicy lokalnej historii mają kolejny powód do zadowolenia. Piotr Rytko, prezes czerskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 13 czerwca zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. „Na drodze do niepodległości. Nieznani bohaterowie Czerska i Góry Kalwarii z czasów Wielkiej Wojny”.

W wydawnictwie znajdziemy dotychczas niepublikowane i nieznane zdjęcia, a także dokumenty i relacje na temat artylerzystów Legionów Polskich, którzy stacjonowali podczas I wojny światowej w Czersku i Górze Kalwarii. Dzięki wydanej przez TOnZ książce przywrócona została także pamięć o bohaterach, członkach Polskiej Organizacji Wojskowej Józefa Piłsudskiego, którzy skrycie przygotowywali Czersk i Górę Kalwarię na dzień, w którym Polska odzyska niepodległość. Publikację poprzedziły kilkuletnie kwerendy w archiwach. Piotr Rytko był niekiedy pierwszą osobą od 100 lat, która oglądała przechowywane w nich dokumenty. Podczas promocji w Arche Hotelu Koszary autor dziękował grupie mieszkańców, którzy udostępnili mu swoje rodzinne zbiory i dzielili się wspomnieniami.

Książka będzie do nabycia na stoiskach TOnZ w trakcie lokalnych imprez.

W PIĄTEK PO BOŻYM CIELE URZĄD NIECZYNNY

18.06.2019

14:31

Robert

urzad_nieczynny_czerwiec

KORONA WALCZY O GRANT NA WARSZTATY

18.06.2019

13:58

Robert

korona-tescoKorona Góra Kalwaria bierze udział w 6. edycji konkursu „Decydujesz, pomagamy”, którego głównym organizatorem jest Tesco Polska. Klub walczy o fundusze na zorganizowanie warsztatów kulinarnych dla dzieci „Zrób z nami kulki mocy!”. Głosować można do 14 lipca w sklepach Tesco w Górze Kalwarii, Grójcu i Białobrzegach – zachęcamy!

BEZPŁATNE SZKOLENIA W RAMACH PROJEKTU „JA W INTERNECIE”

14.06.2019

14:03

Robert

PLAKAT_white_rdc (1)Gmina Góra Kalwaria zaprasza do udziału w cyklu bezpłatnych szkoleń w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych w ramach projektu „Ja w Internecie. Program szkoleniowy rozwoju kompetencji cyfrowych”.

Zorganizowane zostaną atrakcyjne szkolenia tematyczne z zakresu:
a) Rodzic w internecie
b) Mój biznes w sieci
c) Moje finanse i transakcje w sieci
d) Działam w sieciach społecznościowych
e) Tworzę własną stronę internetową (blog)
f) Rolnik w sieci
g) Kultura w sieci

Szczegółowy opis szkoleń jest tutaj.

Planowany termin realizacji szkoleń: lipiec 2019 – sierpień 2019.

Miejsce szkoleń: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Górze Kalwarii, ul. Sajny 16.

Uczestnikami mogą być osoby powyżej 25. roku życia z terenu województwa mazowieckiego, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, pracujący i bezrobotni, a także osoby z niepełnosprawnościami. Wszystkim uczestnikom zapewniamy catering oraz materiały edukacyjne.

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

PRZEWODNIKIEM BĘDZIE AUTOR PRZEWODNIKA

13.06.2019

20:28

Robert

j.rokitaUkazało się drugie wydanie przewodnika „Perły europejskiej architektury i sztuki w Górze Kalwarii – odkryte i opisane na nowo”. Autor publikacji Jan Gustaw Rokita 15 i 16 czerwca, z okazji Święta Góry Kalwarii, będzie oprowadzać wszystkich zainteresowanych po najstarszej części naszego miasta. Spacery rozpoczną się o godz. 11 (zbiórka przy ul. ks. Sajny 1) i potrwają po około 1,5 godziny.

A wszyscy z Państwa, którzy w sobotę (15.06), między godz. 16.00 a 17.00, odwiedzą gminne stoisko na placu przed ratuszem, otrzymają od nas w prezencie nowe wydanie „Pereł” i będą mieli możliwość uzyskania autografu Jana Gustawa Rokity.

Publikacja została w całości sfinansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

ODKOMARZANIE PRZED ŚWIĘTEM GÓRY KALWARII

13.06.2019

19:53

Robert

ODKOMARZANIEŚwięto Góry Kalwarii obchodzimy bez komarów! W związku z prośbami mieszkańców o zareagowanie na plagę tych owadów, zdecydowaliśmy się na odkomarzanie miejsc, gdzie w weekend 15–16 czerwca odbędzie się plenerowa impreza. Tak zwane zamgławianie zostanie przeprowadzone w piątek (14.06). Zacznie się o godz. 21.00. Komary będą zwalczane na skwerze u zbiegu ulic 3 Maja i Dominikańskiej oraz wokół placu Piechoty (plac manewrowy na terenie byłej jednostki wojskowej). Prosimy o nieprzebywanie w tych miejscach w czasie akcji (mniej więcej do północy).

Odpowiadając na Państwa pytania, czemu walka z komarami nie obejmuje innych terenów, informujemy, że w budżecie na bieżący rok nie zarezerwowaliśmy żadnych funduszy na odkomarzanie. Teraz udało się doraźnie znaleźć pieniądze na interwencję na niewielkim obszarze, tak aby uciążliwe owady nie popsuły nam wszystkim Święta Góry Kalwarii. Przy okazji sprawdzimy skuteczność takiej akcji. Niewykluczone, że zdecydujemy się na jej kontynuację w innych miejscach. Jednak warto wiedzieć, że odkomarzanie nie jest, wbrew pozorom, małym wydatkiem.

ROZKOŁYSZE NAS PECTUS

13.06.2019

16:39

Robert

swieto-gkPectus pion kolorW najbliższy weekend w Górze Kalwarii atrakcja będzie gonić atrakcję. Przed nami impreza przez bardzo duże „I”!

W ostatnich dwóch edycjach Święta Góry Kalwarii gwiazdami były wokalistki – Urszula i Maryla Rodowicz. Tym razem główny koncert da zespół złożony z mężczyzn – Pectus. To poprockowa grupa, którą tworzy czterech braci. Powstała w 2005 roku w Rzeszowie. Pectus ma już w dorobku cztery złote płyty. Występ odbędzie się w sobotę na pl. Piechoty (teren byłej jednostki wojskowej). Początek o godz. 20.00. Oczywiście wstęp wolny.

Wcześniej, o 18.30, na scenie pojawi się Smolasty. 23-letni wokalista wykonuje mieszankę R&B, rapu i popu. On popularność zyskał niedawno – w 2018 r. otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii „fonograficzny debiut roku”.

Muzycznych punktów programu będzie znacznie więcej. Na drugiej scenie, na rogu ulic 3 Maja i Dominikańskiej, w sobotę wystąpią lokalny Air Band i Cecylia Steczkowska, siostra słynnej Justyny (zaśpiewa przedwojenne piosenki Henryka Warsa). W niedzielę natomiast usłyszymy w tym miejscu Kapelę Warszawską Staśka Wielanka, zespół Sentido del Tango oraz grupę Silk, która zagra przeboje Queen.

Zaplanowane atrakcje można by wymieniać i wymieniać. Proponujemy Państwu: „Ice show”, czyli pokaz rzeźbienia w lodzie, występ Kabaretu „Polefka”, 1. Górski Bieg Zająca, przedstawienie dla dzieci, wycieczki po mieście, warsztaty kulinarne, przejażdżki drezyną... Ważnym motywem będzie zdrowie: stanie mammobus, udzielane będą porady na temat kleszczowego zapalenia mózgu oraz będzie się można zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

Uroczyste otwarcie imprezy w sobotę o godz. 14.30 na scenie przy ul. 3 Maja. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!

123...4

czipowanie

sterylizacja

WYL

logo-karta-seniora

Evenio_baner

prawnik pierwszego kontaktu

LCK(1)

ZP

LPM-logo-2018-rgb

Partnerzy:

 zpwc1-k_i_s_logo

Miasta partnerskie:

carworzelcampagna

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 - Gmina Góra Kalwaria